CHP Umumi Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Işık Sergisi’ Açıldı.

CHP Umumi Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Foto Sergisi’ açıldı. CHP Ankara Mebus Saika Kaya, “Burada iki boyutlu işporta var. Bire Bir; köy okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 köy okulu tutkun, onların fotoğrafları var. Bir taraftan birlikte 21 köy enstitüsünün bozuk tehi ve şu andaki izbe halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Tığ, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine makul yeni tıpkısı eğitim-tedris modelini hayata geçireceğiz” dedi.

CHP Ankara Mebus Sebep Kaya, Muğla Saylav Suat Özcan, Yozgat Mebus Şanlı Keven, Hatay Saylav Serkan Topal, 21 köy enstitüsü ziyareti sonrası CHP Genel Merkezi’nde fotoğraf sergisi açtı. Yıldırım Kayaç, sergiye ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de terbiye sistemi, yetişek yuvaları çökertilerek çürümeye metrukiyet edildi. Umumi Komutan’ımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun talimatı ve eğitim bilimi politikalarından sorumlu Genel Başbuğ Yardımcımız Prof. Dr. Lale Karabıyık ile birlikte, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Deneyimsizlik ve Spor Komisyonu üyeleri namına 21 karye enstitüsünü yerinde inceleyerek köy enstitülerinin şu andaki durumu, geçmişteki durumunu fotoğraflarla ahit ışığına çıkardık. Buradaki amacımız, karye enstitülerindeki yetişek-talim programını bugünkü kuşaklara anlatabilmek, antrparantez üstelik o okullarda müterakim olan demirbaşların durumunu tespit etmekti. Zira binlerce, on binlerce kitabın heba edildiğini gördük. Türkiye’de en yüce piyanoların de demirbaşa kaydedilmediğini gördük. Bunların tümünü zaman ışığına çıkardık.

Burada iki boyutlu işporta var. Tıpkı; karye okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 karye okulu vabeste, onların fotoğrafları var. Bir taraftan bile 21 karye enstitüsünün eski işsiz ve şu andaki sapa halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Biz, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine akla yatkın yeni bire bir terbiye-tedris modelini hayata geçireceğiz.”

CHP Muğla Mebus Suat Özcan, “Ülkemizdeki eğitim bilimi sistemini daha dolgunca anlayabilmek amacıyla karşılaştırmalı olarak fethetmek gerekiyordu. Ilkin köy enstitülerinin kuruluşunu ve sürecini bizzat her an gördük. Bu fotoğraflarda köy enstitülerini yaratanların heyecanını, umudunu, ülkemizin tenevvür yolundaki rolünü görebiliriz” dedi.

CHP Hatay Saylav Serkan Topal, “O dönemde istihsal vardı, marifet vardı. Yetenek, tecrübeyi bütün millete yansıtan ayrımsız terbiye anlayışı vardı” diyerek konuştu.

CHP Yozgat Mebus Mehabetli Keven ise şunları söyledi:

“Türkiye’de böbürlenmek istenilen laik ve kamusal eğitimin münevver yüzü karye enstitüleri ve köy okullarının geri ve bugününü kıyaslayan bire bir sergiyi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Türkiye’de zaman eğitimin geldiği noktayı bu resimler anlatıyor. AKP, kuvvet, eğitimi hangi noktaya getirdi, bu resimlerde görünüyor.”Share: