CHP’Lİ ALTAY RABITALI AĞIRBAŞLI, TIPIŞ TIPIŞ GİDECEKLER

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Saylav Engin Altay, iktidarın göçmen politikasını eleştirerek, Türkiye’nin sokaklarını bunlardan kurtaracağız. Genişlik geç 2 yıl zarfında sokaklarımız 5- 6 sene önceki dirlik iklimine dönecek. Vakarlı ciddi, tıpış tıpış gidecekler dedi.

CHP İstanbul Mebus Açık Deniz Altay’ın İzmir İl Başkanlığı’nda Türkiye gündemi ile ait düzenlediği basın toplantısına CHP Öğür Meclisi Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ulvi Öztunç ve CHP İzmir milletvekilleri Amor Erdan Tığ ve Özcan Purçu katıldı. Temas yıl yasama dönemi başlamadan geçmiş tedbir toplantısı yaptıklarını ve bu sene toplantıyı İzmir’bile düzenleme kararı aldıklarını anlatan Engin Altay, 1 Ekim’üstelik başlayacak olan teşri yılı hazırlıklarının beraberinde seçme hazırlıklarıyla ilişik de kıymetlendirme yapacaklarını dile getirdi. Konuşmasına İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’in Avrupa karma parlamenterler meclisinden Avrupa ödülünü aldığını hatırlatarak başlayan Altay, İzmir’in yeryüzü iyisine müstahak olduğunu söyledi.

Türkiye’deki mahkeme kararı sistemini eleştiren Altay, Anamal Piyasası Kurulu başkanı üzerine rüşvet iddiaları var. Hem şikayetin hem iddiaların konusunda müracaat etmek adına şiddet saraydan belen bekliyor. Erdoğan, rezillik ortada. 180 milyonlardan bahsediyorlar. İki danışmanını görevden illet aldın Danışmanı görevden kabul etmek, ‘milletvekilini birlikte tıpkı elan aday yapmayız’ eylemek ortadaki pisliği aklamaz. Bu meselede aklanmanın yolu mahkemedir. Savcılar senden korktuklarından istida almıyor. Bizim başvurumuzu aldılar, İYİ Tümen’nin dilekçesini da almadılar diye konuştu.

‘BORSAYA GİDEN YATIRIMCI YÖNTEMINCE SOYULDU’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’nin milleti envestisman konusunda yönlendirdiğini argüman eden Altay, alışılagelen demokrasilerde bunun olabilir olmadığının altını çizerek, Borsa İstanbul’de birçok kişinin parası var diye sordum. 2 milyon 623 bin insanın parası var. Temel 129 bin kişinin 500 bin liranın üstünde parası var. Spekülatörler borsa oyunlarıyla banka hisselerinin fiyatlarını yükseltti. Iktisat yönetimi herkese borsayı bulunak gösterdi. Budun borsaya gitti. 23 Ağustos’ta Nebati tweet attı ve davet yaptı, sonuçta borsa çöktü. 13 Eylül’dahi nasip senetleri düşmeye başladı. Parasını enflasyondan yüklenmek üzere borsaya giden yatırımcı resmen soyuldu. Bu yurttaş, bizim vatandaşımız. Anamal Piyasası Yerleşmiş bu pisliği, gerçekten yatırımcıyı silkeleme operasyonunu seyretti. Hangi dümenlerin döndüğünün araştırılması yetmez, soruşturulması lazım. Anayasanın bize verdiği yetkiler çerçevesinde 1 Ekim’üstelik iç tüzükten kaynaklı haklarımızı kullanacağız ifadelerini kullandı.

‘ÖZEL BANKALAR GESTALT BANKASI’NDAN SERVET İSTİYOR’

Açık Deniz Altay, faiz indirimi ile ilgili değerlendirme yaparak, Merkez Bankası faizi 13’ten 12’ye düşürmüş. Hangi vezneci vatandaşın kullandığı mütemmim kredisini benzeri fakül zir çekti Özel bankalar Şekil Bankası’ndan dünyalik istiyor. Devletin parasını hür teşebbüs, 12’ye alıp vatandaşa 28’e veriyorsa buna tefecilik, eşkıyalık denir. Kimin parasını kime veriyorsun Milletin aklıyla söz etmeyin. Türkiye’bile herhangi bir bölüm küçülüyor, çabucak bankalar büyüyor. Bankaların karını, önce 6 ayda mukayese ettiğinizde yüzdelik 400 artmış. Bakkalın aile artmamış, çiftçinin, sanayicinin aile artmamış, bankanın artmış. İzmir’den söylüyorum; Erdoğan sen bu milleti hususi bankalara, saraya, tefecilere ve faiz baronlarına rençper yaptın.?

YARGIYI ELEŞTİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı, 21 Eylül’deki duruşmada İstanbul’de teessürat yaşandığını savunan Engin Altay, Anadolu ve Edvar adliyesinde lezzetsiz olayların önlenmesinde CHP teşkilatı ve polis yetkilileri cila oynadı. Kartal Kaymakamı tün düşünmüş, 21’inde Kartal’de toplantıyı yasaklayayım demiş. Kartal Küçük Asya Adliyesi’nin 10 kilometre çapına çalmak yasak. İmamoğlu’nun avukatı duruşmaya geç kaldı. İnsanlar gösteri yapmasın istediler. İnsan haklarına yeraltı ama tığ tuzağı görüyoruz. Bu İstanbul halkıyla polisi yüz yüze getirme tuzağına düşmeyeceğiz. Cumartesi annelerinin duruşmasında avukatlar tartaklanıyor. Mahkemelerin üstelik kapısı anayasaya karşıt şekilde izleyiciye kapatılır hale geldi. Ünsiyet dışı, yabanlık dışı cezalara hükmederken halkın gözüne bakmaktan korkan hakimlerle cebin karşıyayız dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ SİZ BATININ MUHACIR DEPOSU YAPTINIZ’

Hükümetin göçmen politikasını eleştiren Altay, şunları söyledi Sokaklarımızda erinç kalmadı. İnsan haklarına saygılıyız. Büyüklük namına savaştan kaçanlara bakabilecek kabiliyetteyiz. Ama Türkiye’nin dokusunu bozamazsın, buna hakkın namevcut. Türkiye’yi siz batının göçmen deposu yaptınız. Bunların benzeri huyuna hastayım. Dışarda merbut kapılar ardında rastgele çeşit pazarlığı yaparlar. İçerde dahi yapmacıklı külhanbeyi gibi efelenirler. Hakeza mehabet yönetilir mi Türk milletinin tek yöneticisi bizi bu büyüklüğünde zorda ve darda bırakmadı. Muhacir meselesiyle ait Suriyelisi, Afgan’ı fark etmez. Türkiye’nin sokaklarını bunlardan kurtaracağız. En geç 2 yıl içre sokaklarımız 5- 6 sene esbak sağlık iklimine dönecek. Paşa ciddi, tıpış tıpış gidecekler. Suriye merkezi yönetimiyle görüşmeden bu işi çözemezsiniz demiştik. Putin söyleyince değil dahi bari 5 yıl önce ‘Mösyö Eksiksizlik’ söyleyince bu noktaya gelseydin, zaman Türkiye’de 4,5 milyon Suriyeli ve Afganlı olmazdı. Putin söyleyince diyalog kapısını açıyorsun. Mösyö Kemal sana bunu yıllardır söylüyor.

‘2023 HAZİRAN’A BÜYÜKLÜĞÜNDE SIKIN DİŞİNİZİ’

Konuşmasının sonunda hesaplı tabloya dahi değinen Altay, Erdoğan iktidara geldiğinde hazinenin 243 bilyon lira borcu vardı. Zaman bu takanak tüm 14 bitirme arttı. Bugün 3 trilyon 651 milyara ulaştı. Anlı Şanlı olsun. Bunu ulus ödeyecek. Faiziyle beraber 7 trilyon, bu milletin sırtına al sana dara. Çiftçiye, esnafa, sanayiciye destek yok. Mezuna iş namevcut, servet nerde Servet beşlide. Mal New York’ta. Ulus konuşu imkansızlıklardan kıran bunalıma girmiş. Düzem korumalı mevduattan çevre 100 milyara andıran mülk gitti. Zenginin servetini arkalamak için milletin parasını topladılar, bu havuzdan alıp zengine verdiler. Milletin sabrı taştı. Sıkın dişinizi. Sandığın geleceği dönme muhtemelen. 2023 Haziran’a kadar sıkın dişinizi diye niteleyerek konuştu.

Üniversite öğrencilerinin yurtlarda sabahleyin kahvaltısında yediği menünün fotoğrafını gösteren Altay, Bununla bir tendürüst doyar mı Mektepli ensiz ve burs arıyor. Mezun iş arıyor. Erdoğan, bu şita geçmez dedi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Mebus Yüksek Öztunç ise konuşmasında Marmaris yangınına ait yaptığı değerlendirmede şunları söyledi Geçmiş Muğla’bile kriz masası oluşturuldu. Masaya büyükşehir şehremaneti başkanımız çağırılmadı. Geçen yılki Marmaris yangınında da çağrılmamıştı. Partizanlık yapıyorlar. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi olur mu İtfaiye ona kapalı. İtfaiyenin amirini çağırmadılar. Şeb görüşlü helikopter yoktu. Sabık sene kiraladılar. Evvel gine yoktu. 3 çevrim evvel kira sözleşmesi sona duayen. Itilaf doğrudan teminle kiralanmış. Ne var bunu uzatsanız. Bu yıl katma bütçe geldi. Benzeri tek Orman Genel Müdürlüğü’ne eklenmiş bütçe istemediniz. AKP ormanları odunluk namına görüyor. Bundan çevre maalesef büyük yangınlarla karşılaşıyoruz. (DHA)Share: