CHP’nin “Evdeki Ecnebi” İddialarının Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi.

CHP’nin, ara sıra ecnebi uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması amacıyla verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Onursal Adıgüzel, bu durumun seçme güvenliği yanında yurttaşın güvenliğini de ilgilendirdiğini belirterek, “Adresinize kayıtlı kişinin borcundan yağlık evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; ağır ayrımsız sevgili. Kimde bunun sorumluluğu, anlaşılan değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen gönül yıldırıcı tür” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, CHP’nin kâh ecnebi tabiiyetli şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması için verdiği önergenin dorudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Fahri Adıgüzel, yurttaşların kişi oturdukları evlerde tanımadıkları kişilerin mukayyet olduğu iddiasına ait şunları söyledi:

“Genel merkezimize, ayrımsız zamanda milletvekili arkadaşlarımıza, toplumsal iletişim araçları platformlarında, basında dokunaklı ihbarlar ve şikayetler gelmiştir. E-heybet hizmetlerinden biri olan, yerleşim durumunda oturanlar belgesi kabul etmek amacıyla vatandaşlarımız muamelat yaptığında, hiç tanımadıkları kişilerin yıllardır oturdukları hanelerde mukayyet olduğunu görmektedir. Kayıtlarda yerleşim yeri adresi ve özge bulunak başlıkları vardır. Iskân yeri adresi tevakkuf adresi, sair bulunak ise tali adres adına tanımlanmaktadır. Ama hem yabancı tabiiyetli hem dahi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu listelerde görülmektedir ve güç sorunlar ve istifham işaretleri akıllarda düzlük bulmuştur.

Size aynı örneği hızlıca anlatayım. Bize Muratpaşa’dan benzeri familya başvurdu. Dedi kim ‘Bizim evimizde ayrımsız yabancı oturuyor’. Biz bunu CHP’nin elindeki müntehip listelerinden arama ettiğimizde gördük ki Muratpaşa’de hanede oturan güç, haddizatında Melikgazi Kayseri’da oturuyor. Bu araştırı önergesini vermeden evvel aradım, ‘Tekrar bakın’ dedim. Bu emanet bu posta o adreste dahi bulunmayan. Kuşkusuz oluyor, sizlerin taktirine sunuyorum.

“EVİNİZE KAYDEDİLEN KİŞİ TERÖRİST OLABİLİR”

Hele seçme güvenliği meselesini konuşuyor hep. Burada da soru işaretleri olması haddinden fazla yakın. Milyonlarca ecnebi bugün Türkiye sınırlarında ve kaçının müntehip yapıldığı, kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığı açıklanmıyor. Önümüzde, 2017 referandumu ve 2019’daki kusurlu çalışmalar var. Vatandaş bu noktada erinçsiz ve tekrarlı bir müntehip çıkabilir mi diye zor sürüyor. Bittabi tevakkuf adresi önemlidir. Kişinin tafsilatlı bire bir süredir oturduğu yeri belirler. Kişinin yerle olan ilişkisini belirler. Bu kadar değerlidir ve bir nice sorunun çıkmasına üstelik etken olabilir. Tabii İçişleri Bakanlığı, geçiştirmeye çalışıyor. Ama bir nice problemler olabilir. Adresinize kayıtlı kişinin borcundan çevre evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; gösterişli ayrımsız sevgili. Kimde bunun sorumluluğu, anlaşılan değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen emanet yıldırıcı benzer.

“BİRİ GÖREVİNİ KÖTÜYE Mİ KULLANIYOR”

Hepsinin sorumlusu, görevini yapmayan İçişleri Bakanlığı’dır. Türe ve Kalkınması milletvekilleri birlikte bu işin ortamında çıkamıyor. İYİ Tümen dün takrir verdi, burada açıkladınız. Ama maalesef, teknik benzeri günah mı var, yoksa murat mı var, bunu bile anlatamadınız. Yeniden soruyorum; sistemsel tıpkı günah mı var, yoksa tasavvur mı var? Biri görevini kötüye mi kullanıyor, suistimal mi ediyor?

İçişleri Bakanı’nın görevi bağırsak huzuru icat etmek ama huzursuzluklarının önünü açmaya çalışıyor. Meclis’te aynı basın yasası konuşuyoruz. Aslında sıkı denetim yasasını konuşuyoruz. Böyle meselelerle gerçekte vatandaşın bağırsak huzuru güzelce kaçırılıyor. Huzursuzluk ve endişeye itiliyor vatandaş, doğruluk ve özgürlüklerinden olacağı korkusunu yaşıyor.”

İYİ Parti İstanbul Mebus Ümit Parafin birlikte şöyle konuştu:

“EŞİNİZ VE ÇOCUKLARINIZIN İSIMLERİNİN ALTINDA ARTIKÜLASYON ETMEKTE BİLE ZORLANACAĞINIZ YABANCI İSİMLER GÖZÜKÜYOR”

“Son günlerde vatandaşlarımızın kendilerine ilişkin ikametgahlarında tanımadıkları kişilerin görüldüklerine dayalı şikayetleri bütün alay malay görüyoruz. Çökertme telefonundan e-devlete giriyorsunuz, bütün üzerinde ikametgah bilgilerine bakıldığında, eşiniz ve çocuklarınızın isimlerinin altında telaffuz etmekte de zorlanacağınız yabancı isimler gözüküyor. Hangi hissedersiniz? Devletinize olan güveniniz sarsılmaz mı? Aileniz yerine kaygıya kapılmaz mısınız? Elan de önemlisi, bu tanımadığınız yabancı uyruklu şahısların seçim güvenliğine müteveccih aynı gözdağı olduğunu düşünmez misin? Tığ öyle düşünüyoruz.

“UZAYDAN SEÇMEN GETİRSENİZ BİLE SELIM PARTİ MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN İYİCE DÜŞMÜŞTÜR”

Görülüyor kim bundan sonra hükümet, meşru ve demokratik yollardan iktidarını sürdürme umudunu domuzuna yitirmiştir. Geçmiş sormadan vatanımıza aldığımız kaçakları şimdi de hanemize alarak kendinize yeni bire bir düşünce kaynağı yaşatma peşindesiniz. Değil Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Irak’tan, uzaydan seçmen getirseniz bile DOĞRU Parti milletimizin gözünden iyice düşmüştür. İktidarınızın sonuç günlerini, bu cins ayak oyunlarıyla meşgul olmak yerine milletimizin içine düştüğü derin yoksullukla ilgilenerek geçirin. Daha Çok, Sayın Cumhurbaşkanı’nın de intihap vaadi namına sunduğu yolsuzluklarla mücadeleye emek harcayın. Şayet bu falsolu ikametgah kayıtları hükümetinizin bilgisi dışında benzeri işgüzarlık veya teknik ayrımsız aksaklıktan etraf çıktıysa bunu benzeri an ilk düzeltin. Vatandaşlarımızı belirgin tıpkısı şekilde bilgilendirin.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DEMOKGRAFİK YAPISINA KARŞI GELİŞTİRDİĞİNİZ BU SALDIRILAR ÇEKICILIK KALACAKTIR”

Ki olduğu, nereden geldiği ve hangi maksatla getirildiği mahsus sıfır kaçak şahıslarla milletin iradesinin zedelenmesine izin etmeyeceğiz. Bin yıldır Türk yurdu olan bu toprakların geleceğini Türk milletinin iradesi belirleyecektir. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında yapılacak seçimlerin sonucunu muazzez Türk milleti atama edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin demografik yapısına karşı geliştirdiğiniz bu saldırılar sonuçsuz kalacaktır.”

“BU ÜLKEDE SEÇİM GÖRÜNDÜĞÜ ZAMAN BU HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ HİLELERE BAŞVURDUĞUNU GEÇMİŞTE ÜSTELIK GÖRDÜK”

HDP Balkı Milletvekili Abdullah Belletici ise önergenin seçim güvenliği ile ait olduğunu kaydederek, “Bu ülkede seçme göründüğü devir bu hükümetin çeşitli hilelere başvurduğunu geçmişteki örneklerle üstelik gördük. Bakın, bu İçişleri Bakanlığı’nın bununla ilgili, özellikle 2019 yılında yerli seçimlerde olan hilelerini, özellikle ve alelhusus Şırnak ve Siirt’te başvurmuş oldukları hileleri çok aktif bir şekilde yaşadık ve sonuçlarını halen yaşamaya devam ediyoruz. Şırnak ilinde vakit kaybetmeden, 10 binin üzerinde rey aktarıldı. Aktarılmak kanalıyla ahırlarda kayıtlar yapıldı” dedi.

Koç, Siirt’te de 6 bin 500’e mail seçmenin kaydının silindiğini encam sürerek, “Zaman ise yapılan bu hilelerin sonucunda insanlar şu anda e-oran sistemine giremiyor. İçişleri Bakanı göreve nida ediliyor, İçişleri Bakanı kılını birlikte kıpırdatmıyor” diye niteleyerek konuştu.

Önergenin direkt gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: