Çıldır Gölü’nün donmasını muntazır atlı kızakçılar, karlı arazilere çıktı

Kars’ın Arpaçay ilçesinde ahırlardan çıkardıkları atlarını şita turizm sezonuna hazırlayan kızakçılar, turistleri buz üzerinde gezdirmek için Çıldır Gölü’nün ağız ağıza donmasını bekliyor.

Kars ile Ardahan sınırında 123 kilometrekare alana sahip olan ve kışın yüzeyi ağız ağıza bankiz kaplanan Çıldır Gölü, bölgenin yüce turistik mekanları arasında kayran alıyor.

Kışın yüzeyinin donmasının arkası sıra atlı kızak gezintisi ve Eskimo usulü balık avcılığının yapılabildiği göl, turistlerin ilgisini çekiyor.

Gölün daha donmaması dolayısıyla atlarını kıyıdaki arazilere çıkaran kızakçılar, turizm sezonu öncesinde hem atlarını alıştırıyor hem birlikte bölgeye gelen turistlere karla kaplı arazilerde gezinti yaptırıyor.

Rengarenk süsledikleri atlarını kızak bağlayıp göl kenarında beyaza bürünen arazilerde koşturan kızakçılar, sezonu açmak üzere gölün donmasını bekliyor.

Atlı kızakçılardan Dural Daşdemir, AA muhabirine, sezon hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Yerel ve ecnebi turistler amacıyla yıpranmamış, konforlu kızaklar yaptıklarını belirten Daşdemir, “Değişik kızaklarda devrilme durumu vardı ama bu eskimemiş yaptıklarımızla o riski ortadan kaldırdık. Atlarımız, kızaklarımız bütünü amade. Kar yağması lazım kim göl donsun. Bugünlerde kar yağdı ve gölün bazen noktalarında buz tabakası oluşmaya başladı. Havalar nakıs 15’i gördüğünde göl ağız ağıza donacaktır. Çıldır Gölü dünyanın donan genişlik büyük gölleri arasında düzlük alıyor. Yerli ve yabancı turistlere buz üzerinde safari yaptırıyoruz, Eskimo usulü balık avlıyoruz, herkesi bekliyoruz.” diye konuştu.

“Göl kenarında hazırlık yapıyoruz”

Taşbaşı köyü mevkisinde süvari kızak hizmeti vermeye başlayan Ertan Daşdemir de sonuç günlerde kar yağışının faal olduğunu rapor ederek, “Göl beş altı güne tamamen donmaya başlar. Gölün kenarında hazırlıklarımızı yapıyoruz, atlarımız hazır. Atları 2 kamer öncesinden besiyle alıyoruz, bakımlarını yapıyoruz, kış geldiğinde da buzun üzerine çıkarıyoruz.” dedi.

Bursa Kültürel Tanıtım Derneği Başkanı Ilişkin Güray da ekin dostlarıyla, turizm elçileriyle Kars’a geldiklerini belirterek, “Kars’ta haddinden fazla keyif aldık, Şappadak Örenlik Yeri’ni gezdik, Çıldır Gölü’nü bile ilk kez gördük. Donmamış amma bu keyfiyle üstelik sunturlu, Kars’taki tabiata hayran kaldık.” ifadelerini kullandı.

Güray, herkesi bölgedeki güzellikleri görmeye çağırma etti.

Share: