Çin Dışişleri Nazır Yardımcısı Zhaoxu: KUL, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ÇAKER ile ilişkilerine yönelik aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara ABD’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasi tıpkı maskara, çığlık oruçlu bire bir provokasyon’ olduğunu anlatım ederek, “Çin’in sakil uyarısını görmezden mevrut, Çin’in egemenliğini ve yerey bütünlüğünü kırıcı şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı görüşme etmekte ısrar etti. ABD, Çin’in ilişkilere müteveccih aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin biricik-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, ÇAKER-Çin arasındaki Defans Politikası Eş Güdüm Görüşmeleri (DPCT), Askeri Deniz Enformasyon Anlaşması (MMCA) kabilinden toplantıları tahrip etmişti. Mavera yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, sınır ötesi suçlar, uyuşturucu ve abuhava değişikliği konularıyla ait hareket birliklerini de askıya aldı.

Share: