Çin’de hayvanlardan insanlara geçen yıpranmamış ölümcül benzeri virüs tayin edildi! Yeryüzü belirtik semptomları fütur ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde eskimemiş bir virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu temel kadar 35 kişide belirleme edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı kendisine dağ bayır farelerinde rastlanan virüs üzerine Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tababet Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, tayin edilen vakaların çetin olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna rağmen, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara illet olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu üstelik tabir etti.

MEMELİ HAYVANLAR VİRÜSÜN DOĞAL REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar yoluyla yapılan çalışmalarda, test edilen kır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin dahi virüs testleri fazlalık artık. Kör Sıçan kadar memeli hayvanların virüsün natürel rezervuarı olabileceği düşünülüyor. ÇAKER Çor Taharri ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda tanıdık gelişigüzel 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara eski olabileceğini durum ediyor.

BM UYARMIŞTI

Konfedere Milletler (BM), elan ilk birlikte abuhava krizi ve aşılanmamış hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada haddinden fazla sayıda eş hastalığın görülebileceği üstüne uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Çor Arama Merkezi’nden aksata günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilişkin çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.Share: