Çin’in Doğu Türkistan politikaları Karabük’te ihtarname edildi

Çin’in Maşrık Türkistan politikaları Karabük’te, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarca ihtarname edildi.

Anadolu Toyluk Derneği (AGD) Karabük Şubesi öncülüğünde, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, 100. Sene Mahallesi Pazaryeri Camisi önünde benzeri araya geldi.

Grup yerine açıklama yapan AGD Karabük Bölüm Başkanı Aziz Gündoğdu, sömürgecilerin soygunculuk ve talanlarının dünyayı yaşanmaz ağıl getirdiğini söyledi.

Dünya tarihinde yaşanan binlerce savaşa rağmen hazar ve adaletin sağlanamadığını belirten Gündoğdu, “Çıkarlarını değme tip kutsalın üstünde tutan ülkeler, zayıf bırakılmış ülkeleri ve halkları ezmeye bitmeme etmektedir. Yayılımcılık, işgallerle iç savaşlarla güç ve korkuyla takı ve tahakkümlerini sürdürmektedir.” dedi.

Gündoğdu, Çin’in, Maşrık Türkistan’de gelişigüzel soy yöntemi kullanarak dizgesel katliamlar gerçekleştirdiğini savunarak, şunları kaydetti:

“2016 yılından bu yana 3 milyonu çok kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı, kısırlaştırma programlarına tabi tutuldu. Antrparantez hastalık ve salgın vesile edilerek insanlar Çin yönetimi vasıtasıyla evlerinde ölüme terk ediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına engelleme edilmeyerek beyninde çocukların birlikte yer aldığı Uygur Yırlamak kardeşlerimiz şehit oldu.

Başta Türkiye başlamak üzere İslam ülkelerinin Mütedeyyin Şark Türkistan hakikat talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve herhangi bir platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine gürültülü katacaktır. Dünyanın herhangi bir durumunda aynı insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin hak ve adalet ekseninde pahal birlikteliği yapmasından mazbut.”

Basın açıklamasının ardından takım üyeleri dağıldı.

Share: