Çin’in Sincan Uygur Köy Muhtarı Bölgesi politikaları Kars ve Ardahan’da protesto edildi

Kars ve Ardahan’da Çin’in Sincan Uygur Muhtar Bölgesi’ne yönelik politikalarına reaksiyon gösterildi.

Kars Canlı İHH Başkanı Muharrem Değer İbrahimoğlu Tendürüst, Fethiye Camisi önünde aynı araya gelen sivil toplum kuruluşları üyeleri adına yaptığı açıklamada, Sincan Uygur Köy Muhtarı Bölgesi’nin, tıpkı etnik gruba alın girişilmiş arz oylumlu ve sistemli yüklülük rejimlerinden birine sahne olduğunu söyledi.

Zihayat, 2016’dan bu yana 1 ila 3 milyon Uygur halkının toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldığını belirterek, “Uygurlar zaman bildirme ana insanca hakları ellerinden alınmış tıpkı el namına kitlesel benzeri tecziye ile karşı karşıya bulunmaktadır.” dedi.

Açıklamanın arkası sıra yakarış edildi.

Ardahan

Ardahan İHH İnsani Müzaheret Derneği Başkanı Akış Demirci, yaptığı bağlanmış açıklamada, Sincan Uygur Kocabaşı Bölgesi’nin, yer koskocaman ve sistemli etki rejimlerinden birine hayal olduğunu anlatım etti.

Tahminî 3 milyon Uygur halkının 2016’dan bu yana çokluk kamplarıyla hürriyetlerinden mahrum bırakıldığına işaret fail Demirci, şunları kaydetti:

“İşçi kölelere dönüştürüldü ve takim programlarının hedefi oldu. Zaman ise soykırımla sönümsüz Çin lideri Şi Cinping, ‘sıfır Kovid’ politikası adı altında birçok insanı evlere kilitleyerek ölüme ayrılma etti. Çin’in Kovid-19 zulmü Doğu Türkistanlıları birlikte vurdu. Yaklaşık dört aydır evlerinde kilitli mütezayit Uygur Türkleri, açlıkla yaşam mücadelesi verirken bu öğün 24 Son Teşrin haset tün yarısı ölümlere etken olan yangının kül ortasında, ortada kaldı. Elektrikten kaynaklı meydana mevrut yangında 21 katlı bire bir apartmanın ilkokul katı yandı. Dört saat süren yangına, Çinli itfaiye ekipleri çok geç müdahalede bulundu.”

Share: