Çırılçıplak sema kaybı olan pespaye kız sağlığına kavuşuyor

Doğuştan sema kaybı olan küçük kız sağlığına kavuşuyor

Küçük Hatice Gaziantep’te yapılan akıl sapı koklear implant ameliyatı ile duyabilecek

GAZİANTEP – Gaziantep’te dallı güllü ve başlık gelişmemesi nedeniyle doğuştan işitme kaybı kâin 6 yaşındaki Hatice Çelik, Gaziantep Dr. Ersin Arslan Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan beyin sapı koklear implant ameliyatı ile duyabilecek. Doç. Dr. Secaattin Gülşen, ameliyatın muvaffakiyetli geçtiğini ve gerçekten kızın tıpkısı ay içerisinde duyabileceğini söyledi.

Gaziantep’te kıpırdak ve her iki başlık gelişmemesi nedeniyle doğuştan işitme kaybı olan 6 yaşındaki Hatice Çelik’a, Dr. Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Munzam Binası’nda Doç. Dr. Secaattin Gülşen marifetiyle Prof. Dr. Saika Bayazıt eşliğinde kanı sapı koklear implant ameliyatı yapıldı. Türkiye’birlikte bulunmaz yerlerde yapılabilen stabil ameliyatın muvaffakiyetli geçtiğini belirten Doç. Dr. Secaattin Gülşen, kıytırık Hatice’nin us sapına yerleştirilen elektronik sem protezinin tıpkı ay içerisinde canlı olmasıyla hayatında ilk defa duyabileceğini ve bu sayede da konuşabileceğini belirtti.

“Kızımın durumuna çokça üzülüyordum, imdi hem duyabilecek hem dahi konuşabilecek”

Yapılan ameliyatla kızının önceki duyabileceğini belirten ve önsezi yoğun anlar yaşadığını tabir fail anne Meryem Polat, “Kızım anadan doğma duymuyor ve derdini hep işaret diliyle anlatmaya çalışıyor. Arada Sırada kendisini anlayamıyorduk ve hakeza olunca üstelik kızım haddinden fazla ağlıyordu. Haddinden Fazla araştırmaların peşi sıra bu ameliyatı olmaya karar verdik. Doktorlar bile bu ameliyatın haddinden fazla aheste tıpkısı operasyon olduğunu söyledi. Kızımın ameliyatı haddinden fazla bereketli esbak. Doktorlar tıpkısı kamer içerisinde kızımın aut kulağına takılacak cihazla duyabileceğini söyledi. Şuan haddinden fazla mutluyum. Benzeri esas adına kızımın bu durumuna çokça üzülüyordum. İnşallah bundan sonra hem duyabilecek hem birlikte konuşabilecek. O eyyam geldiğinde mutluluktan ağlarım, kızım hangi isterse onu yaparım” dedi.

“KBB alanındaki yer istikbal ameliyatlardan birini yaptık”

Metin ameliyatla ilgili vukuf veren Doç. Dr. Secaattin Gülşen, “Bu ameliyat kulak, koku alma organı, geçit alanındaki en ileri, yer dudak ameliyatlardan aynı tanesi. Düşünce sapı koklear implantasyonu dediğimiz aynı işler. On Paralık işitemeyen ve başlık yapıları tamamen gelişmeyen koklear implantsyonu olabilir olmayan hastalarda aracısız sem protezini bellek sapındaki sem çekirdeğine tertibat ameliyatıdır. Bu işler Türkiye’de çevrilmiş merkezlerde uygulanabiliyor ve Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi dahi bu merkezlerden bire bir tanesi. Operasyon yaklaşık 4 saat sürdü. Çırılçıplak seçme iki bağırsak kulaklar yapıları gelişmeyen 6 yaşındaki Hatice kızımız işitemiyordu ve konuşamıyordu. Kızımızın sağlığına kavuşabilmesi üzere bu ameliyatı yaptık. Bu süreçte cihaz alımı için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği’nin destekleri oldu. Prof. Dr. Sebep Bayazıt hocamız İstanbul’dan gelerek ameliyata katıldı” şeklinde konuştu.

“Işler gayet kudretli geçti, kızımız ayrımsız ay sonraları duyabilecek”

Ameliyatın kalburüstü geçtiğini ve tıpkısı ay içerisinde bayağı Hatice’nin duyabileceğini belirten Gülşen, “Ameliyat gayet muvaffakiyetli geçti. Düşünce sapına cihazı yerleştirdik. Faaliyetler simultane üstelik ölçümlerimizi yaptık. Cihazın yerinde olduğunu doğrulayarak yanıtları da aldık. Hastamızı serviste strateji ediyoruz, şuan temas sıkıntısı yok. Züğürt kırıcı iyileşmesini tamamladıktan bilahare iki parçadan oluşan cihazın dış parçasını üstelik yerleştirerek işitmesini sağlayacağız. Çocuğumuzun işitmesi kısaca kendisine ayrımsız ay sonradan dış kıvılcım aktivasyonu yapıldığında başlayacak” diyerek konuştu.

Share: