ÇKS işlemlerinin e-Mehabet üzerinden yapılmasına imkan tanınması çiftçileri mutlu etti

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle Çiftçi Pusat Sistemi’ndeki (ÇKS) değişikliklerin e-Izzet üzerinden yapılabilmesi çiftçileri mutlu etti.

Bakanlıtan yapılan bağlanmış açıklamaya bakarak, ÇKS’deki bazen aksaklıkların giderilmesi ve bürokrasinin azaltılarak dijitalleşmenin dolay plana çıkarılması hedeflenerek talimatname değişikliğine gidildi.

Yapılan değişiklikle ÇKS taşıt yenileme işlemi, e-Kerem eliyle gerçekleştirebiliyor. Bu kapsamda 1 Ekim’den itibaren e-Celal üzerinden yapılan mecmu müracaat sayısı 43 bin 317’ye, mecmu ÇKS belgesi oluşturma sayısı 53 bin 40’a ulaştı.

Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, değişikliğin sağladığı etkinliği ve çiftçiler üzerindeki memnuniyetini yerinde örtmek üzere Polatlı ilçesine vabeste Eskipolatlı Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi.

Burada çiftçilere yeniliğin getirdiği kolaylıkları anlatan Korkmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2001’den beri uygulamada olan ÇKS’de haddinden fazla esaslı ayrımsız değişikliğe gidildi. Elan ilkin ÇKS kaydı yaptıracak çiftçilerimizin kaza müdürlüğümüz, ziraat odası ile muhtar ve azaları gezerek bilgelik ve belge toplaması, onaylattırması gerekiyordu. Uygulamanın geçmiş gününde Ankara’dahi 1000’e mail çiftçimiz araç yenileme işlemini e-Ihtişam’ten gerçekleştirdi. çıktı çiftçilerimiz ÇKS anahtar restorasyon işlemlerine ayırdıkları vakitle daha aşkın üretim yapabilecek, tarlada, bağda, bahçede daha aşkın istihsal ika imkanına eş olacak. İlçe müdürlüğümüzdeki personelimiz üstelik bundan sonra bilim girişine ayırdıkları vakti tarlada, bahçede çiftçimize daha fazla beceri bilgelik çevirmek ve çiftçimizi yönlendirmek için kullanacak.”

Traktörden inmeden ÇKŞ anahtar işlemi gerçekleştirdi

Tarlasında teşrinievvel hazırlığı işleyen çiftçi Sevinçli Ozmak, ülke müdürlüğü aracılığıyla çiftçilere gönderilen brifing SMS’i ile yenilikten bilerek olduğunu kaydetti.

Ozmak, bu sayede işlemlerin kolaylaştığına bel ederek, “Beş Altı mahallede ekim yaptığımız üzere biricik yegâne bu mahallelerin muhtarları ile azalarını bulup dosya imzalattırmak zorunda kalıyorduk. Bunla dahi yetmiyor kaymakamlık ekincilik ve orman müdürlüğü ile kültür odasında evrak gezdiriyorduk. Uygulama hangi fena hâlde oldu, tarladan, işimizin esasen ayrılmadan işlemleri yapabiliyoruz. Ilkin ahit kaybına uğruyorduk. Haddinden Fazla pir bir yenilik oldu.” ifadelerini kullandı.

Ozmak, e-Oran üzerinden ÇKS kayıt restorasyon işlemlerini traktöründen inmeden gerçekleştirdi.

Çiftçilik eden Yaşamış Demircan birlikte “Şimdi oturduğumuz yerden, tarlamızda, bahçemizde e-Azamet üzerinden 2 dakikada kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu konuda sağlanan kolaylıktan yağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Uygulamanın getirdiği kolaylığı hem kocabaşı hem birlikte maraba gözüyle değerlendiren Eskipolatlı Mahallesi Muhtarı Emin Özsoy birlikte “Henüz önceki vasıta yenileyecek çiftçiler dosya imzalatmak amacıyla bana geliyordu. Uygulamadaki aksaklıklar, e-Celal üzerinden kayıtla aşılmış oldu. Ego hem muhtar hem fellah kendisine oldukça rahatladım. Artık zat işimize çıktı antlaşma ayırabileceğiz. Bu yenilikten berenarı memnunum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: