ÇKS’YE E-DEVLET’TEN 43 BİNDEN FAZLA ÇİFTÇİ BAŞVURDU

TARIM ve Orman Bakanlığı’nın Maraba Taşıt Sistemi’ne (ÇKS) başvuruların e-Celal üzerinden yapılmasını sağlamasının ardından 43 bin 317 fellah, başvuruda bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, ÇKS başvurularının e-Heybet üzerinden gerçekleştirilmesi uygulamasının 1 Ekim’de yürürlüğe girmesinin arkası sıra 48 saatte 43 bin 317 dikici, sisteme başvuruda bulundu. Ankara Ekincilik ve Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz, Polatlı ilçesindeki tarlada eskimemiş aplikasyon ile ait açıklama yaptı. Bakanlığın 2020’den beri muteber ÇKS ile ilgilendiren güzel değişikliğe gittiğini nâkil Korkmaz, henüz önceki çiftçilerin bu sisteme taşıt atılmak ve destek almak amacıyla bir nice amme kurumu, kuruluşu, odalar, kocabaşı ve azalara gidip bilgelik ve belge dercetmek zorunda kaldığını söyledi.

1 Ekim’den itibaren e-Kerem üzerinden başvuruların başladığını kaydeden İl Müdürü Korkmaz, “Uygulamanın önce gününde Ankara ilinde 1000’e mümasil çiftçimiz e-Oran üzerinden Çiftçi Anahtar Sistemi’ne anahtar oldu. Çiftçilerimiz, bu kullanılmamış uygulamayla zamanlarının majör bir kısmını kendilerine ayıracak ve tarlada, bağda, bahçede henüz çok üretim yapacak. Benzeri zamanda ekincilik diyar ve kaza müdürlüklerimizde daha geçmiş bu dosyalar bize geldiğinde sisteme bilgelik girişi, belge toplama beceri personelimizin de çok vaktini alıyordu. Bu sistemin online ortama geçmesiyle bu arada ziraat mesleği üstelik bu zamanlarını tarlada çiftçiye daha aşkın ustalık vukuf atfetmek, elan çok üretim açmak üzere çiftçimizle beraber geçirecek” diye niteleyerek konuştu. (DHA)Share: