“Çocukların üstelik yas tutmasına cevaz verin” önerisi

Akdeniz Üniversitesi Yavru ve Ergen Can Kuşu Sağlığı Hastalıkları Esas Bilgelik Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, çocuk sevdiği aynı yakınını kaybettiğinde akla yatkın dille bunu anlatarak, aileyle yasını tutmasına cevaz verilmesi gerektiğini bildirdi.

Nasıroğlu, yaptığı açıklamada, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardında Darülfünun Hastanesi bünyesinde depremzede heybetli ve çocuklara müteveccih “Kıyamet ve Titreme Polikliniği”ni hizmete açtıklarını anlatım etti.

Poliklinikte randevusuz tamlık başvurulara takkadak yanıt verildiğini nâkil Nasıroğlu, depremin ardından evvel zamanlarda çocukların ruh bilimi durumlarında değişikliklerin normal olduğunu fakat belirtilerin azalmadığı, elem olduğu durumlarda uzmanlardan bindi istenmesi gerektiğini bildirdi.

Nasıroğlu, meslek öncesi dönemde akak ıslatma, kullanılmamış ortaya sâdır korkular, anneye sivri korelasyon, olayı yeniden canlandırmak, asabiyet, nâr nöbetleri, ölçüsüz duyarlılık, gaflet uykusu ve beslenme sorunlarının görülebileceğini dile getirdi.

Ergenlerde ise içe ricat, çevreden kendini soyutlama, riskli davranışlara heves, akademik başarıda sukut, ekol devamsızlığı, ilgi ve dikkat toplaşımı sorunları, boğunç ve hüzün oluşabileceğini nâkil Nasıroğlu, bu belirtilerin aynı kısmının önceki günlerde görülmesinin tabii olduğunu kaydetti.

Bu süreçte çocuğun yaşadığı duyguları anlatmasına vesile verilmesini öneren Nasıroğlu, “Hatır ve duygularını anlatmaları üzere zorlayıcı olmadan teşvik edici ve götürümlü olunması gerekiyor. Bala sevdiği tıpkı yakınını kaybetmişse ölümü açıkça sevdiği ayrımsız birey tarafından format namına anlatılsın ve sizinle birlikte yasını yaşamasına cevaz verin.” ifadesini kullandı.

“Tür olduğunca müsekkin deva kullanmayın”

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Asıl Olgun Dalı Dr. Akademisyen Yüce Erdoğan, depremzedelerin psikososyal müzaheret almaktan çekinmemeleri gerektiğini, bu desteğin hem kendileri hem bile çocukların psikoloji sağlığı amacıyla heybetli olduğunu bildirdi.

Polikliniğe başvuran 100 civarında depremzedeye psikososyal destek sağlandığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“İlk haftalarda görülen uykusuzluk, iştahsızlık, elem kabilinden âraz olağandır. Olanaklı olduğunca yatıştırıcı tılsım kullanmayın. Bu belirtiler alelumum birkaç hafta ortamında bizatihi ortadan kaybolacaktır. Özellikle bu dönemde etanol kullanımından kaçının. Sizi rahatlatan hangi etkinlik varsa arkadaşlarınızla sohbet etmek, perestiş, doğada mevcut olmak onu yapmaya çalışın. Sarsıntı sonrası merbut ortamlara girmekten rahatsız oluyorsanız sevdiğiniz insanlarla bunu yapabilirsiniz. Yaşadığınız olayı ve ocumak hissini bire bir yakınınızla konuşmaktan çekinmeyin.”

Toplumsal medyada, televizyonda travmatize edici görüntülere maruz kalınmaması üzerine da uyarılarda bulunan Erdoğan, “Duygularınızı rapor etmekten çekinmeyin.” açıklamasında bulundu.

Share: