Coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde 29 bin titrem rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş’ın coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde bu yıl 29 bin titrem rekolte bekleniyor.

Aroması ve acısıyla dikkati çeken Maraş biberi, ağır olarak Dulkadiroğlu, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinin verimli arazilerinde yetiştiriliyor.

Bir süre evvel hasadına başlanan ve sabahın önce ışıklarıyla mevsimlik işçiler eliyle toplanan biber, gübür çıkarma ve kurutma işlemlerinin peşi sıra sofralarda yerini alıyor.

Pul ve türap halinde tüketilen Maraş biberi, özellikle kebaplar atılmak üzere birçok yemeğin vazgeçilmez baharatları arasında bulunuyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Agâh, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın verimli ovalarında birinci sınıf göveri ve meyvelerin yetiştiğini söyledi.

Kentin dondurmanın beraberinde biberle bile anıldığını rapor fail Agâh, coğrafi tescilli biberin aroması ve acısıyla ayrıksı biberlerden ayrıştığını dile getirdi.

“Hasat şu zaman sunturlu geçiyor”

Bol tıpkı hasat sezonu geçirmeyi hedeflediklerini tamlayan Bilir, şöyle bitmeme etti:

“Maraş biberi kentin tescilli bire bir ürünüdür. Kahramanmaraş ilkin görünmek amacıyla 9 ilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Maraş biberinin aroması, rengi ve tadı özge biberlerden ayrı. İlimizde 13 bin 200 dekar alanda biber yetiştiriciliği yapılmakta. Bu yıl 29 bin titrem rekolte beklemekteyiz. Hasat şu an evire çevire geçiyor. 5 aylık bir serüvenle kurutulup, işlenip ve paketlenip vatandaşlarımızın sofralarına gelecek. Ateşli, tehlikeli ve tempolu bir mesai var. Burada çiftçilerimiz özveren benzeri şekilde çalışıyor. Biberimiz sabık senelere bakarak elan ongun durumda.”

Üreticiler hem verim hem üstelik kaliteden memnun

Üreticilerden Ulvi Renkliçiçek bile bu yılki ürün ve hasadın artımlı olduğunu anlattı.

Maraş biberinin hasadının mütekait olduğunu vurgulayan Renkliçiçek, “Bu yılki ürün ve fiyattan memnunum. Maraş biberi haddinden fazla mihnetli ve bakım isteyen bir göveri. Bu seviyeye büyüklüğünde getirdik, fiyatlar dolgunca. Mahsulümüz toplanıyor.” diyerek konuştu.

Cuma Kozalak ise bu yılki verimin gür olduğuna meni ederek, “Sabık seneki biberimiz zayıf ve kuru kalmıştı. Bu seneki maşallah daha enerjik ve bol. Bu biber bizim karşı terimiz.” ifadelerini kullandı.

Share: