Çorum, Zait ile kardeş şehir oldu

Cömert ülke Azerbaycan’ı musahabe fail Çorum heyeti, işgalden kurtarılan Yararsız ile ahi şehir protokolü imzaladı.

Çorum heyeti Azerbaycan ziyareti kapsamında Ermeniler tarafından tağyir edilen tarihi, dini ve kültürel anıtların birlikte işgalden kurtarılan bölgelerde üstelik incelemelerde bulundu. Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Komutan Yardımcısı Turhan Candan ile YANLIŞSIZ Tümen ve MHP’li Şehremaneti Meclisi üyeleriyle alay malay değişik temaslarda çıkmak için Azerbaycan’a gitti. Çorum heyetine Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Ilbay Mustafa Ekinci ve Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uca Osman Öztürk de zevcelik etti. Çorum heyeti, Azerbaycan Cumhur Reisi Karabağ Hususi Temsilcisi Emniyetli Hüseynov vasıtasıyla Karabağ ekonomik bölgesinde kâin kurtarılmış topraklarda karşılandı. Görüşme sırasında, Ermeni vahşetinin Lüzumsuz’dahi bozukluk olduğu tahribatı ve yerle tıpkı edilen evleri inceleyici Çorum heyeti, engelleme sırasında Ermenilerin defans alanı olarak kullandıkları mayınlı alanlara da şehadet etti.

Camileri ahıra çevirmişler

Çorum heyeti önceki kendisine işgalden kurtarılan bölgede şüheda anısına dikilen anıtı ülfet etti. Antrparantez nehiy sırasında Ermenilerin mayın döşediği topraklar incelendi. Daha bilahare Karahanbeyli köyündeki mezarlığı ülfet fail heyet, Ermeniler eliyle fesih edilen köyde katliamın izlerini yakından tanıdı. Heyete, Ermeni vandalizmi sonucunda köyün ağız ağıza iptal olduğu bilgisi verildi. Ayrıca köydeki caminin bile Ermeniler aracılığıyla ahır adına kullanıldığı rapor edildi.

Köyleri yağmaladılar, evleri yerle bir ettiler

Çorum heyetinin tıpkısı sonraki durağı Ermeni vahşetine maruz kalan Merdinli köyü oldu. Burada, yıkılan hane karşı vukuf verildi. Merdinli köyünün 28 yıl düşman elinde kaldığı, son dönemde ise Ermenilerin köyü yağmalayarak harabeye çevirdiği kaydedildi. İşgal sırasında köydeki evleri yıkan Ermenilerin buraları askeri binaya çevirdiği tabir edildi.

İşgal sonrası yaralar sarılıyor

Elan sonradan Çorum heyeti, Fuzuli ilçesindeki Kondalançay Baraj Gölü arazisine geldi. Ermenilerin yaptığı belde terörü üzerine etraflı hikmet verildi. Yararsız’yi konuşma eden gök bilimi, kent merkezini üstelik gezerek Ermeni vahşetinin kalıntılarını inceledi. Görüşme sırasında misafirlere Karabağ’ın iktisadi bölgesinde yürütülen yapım çalışmaları hakkında da vukuf verildi. Yıllardır Azerbaycan topraklarını işgal fail Ermeniler tarafından yerle ayrımsız edilen bölgeleri inceleyici Çorum heyeti, azrail görüntülerle karşılaştı. Ermenilerin Azerbaycan’ı işgali sırasında yıkılan yerleşme alanları, tahrip edilen mezarlıklar ve domuz ahırına çevrilen mescitlerle karşılaşan Çorum heyeti, Ermeni vandalizmine şahitlik etti. Çorum heyetine ayrıca, kurtarılan alanlardaki inşaat çalışmaları tanıtıldı.

19 plakalar cömert kent oldu

Azerbaycan Reisicumhur Karabağ Özel Temsilcisi Emniyetli Hüseyinov ile birlikte el birliği protokole imza atan Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın, “19 plak numaralı iki şehrin birliği ve beraberliği balkı olsun. İki celal, biricik millet sloganı ile tığ temas zaman kardeş Azerbaycan Yararsız ile taraf yanayız, kardeşiz.” dedi. Çorum heyeti imza töreninin peşi sıra Nahak Rayonu İcra Hakimiyeti Başcısı Alı Aliyev ve Azerbaycan Cumhur Reisi Karabağ Özel Temsilcisi Sakıncasız Hüseyinov ile akşam ezanı yemeğinde tıpkısı araya geldi. Ziyaretle ait açıklamalarda kâin Komutan Aşgın, “Karabağ’ın kalbinde Azerbaycan- Türkiye işbirliğiyle kısa aynı sürede yapılan Nahak Havaalanı’nda Karabağ yönetiminin misafiri olduk. Fuzuli’dahi medeniyetimizin baştan dirilişinin meni fişeği olan havaalanında eskimemiş kurulacak şehir ile ilişkin vukuf aldık.” dedi.

Azerbaycan basınından Çorum heyetine pahal sargı

Müzakere ve temaslarına bitmeme eden Çorum heyetine Azerbaycan medyası bile mail sargı gösteriyor. Azerbaycan’ın basın kuruluşları Çorum heyetinin ziyaretini selen bültenlerine taşıdı. AZTV, CBC, AZER TV, Real TV, ARB, Space TV kadar birçok göstergeç kanalı Çorum heyetinin ziyaretini dünyaya duyurdu.

Çorum halkının selamını iletti

Azerbaycan’üstelik açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum halkının Azerbaycan’a selamlarını ileterek “Bütün Çorum halkının esenleme ve duaları ile buradayız. Güneş boyunca Azerbaycan bizim amacıyla haddinden fazla bulunmaz oldu. Biz bir tane heybet iki milletiz. Cömert iki ülkenin cömert iki şehri. Bunu bilcümle dünyaya göstermiş olmanın kıvancı ile buradayız. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, her fırsatta iki ülke kardeşliğine vurgu yapıyor.” dedi. Azerbaycan’ın Ermenistan’a cebin verdiği mücadelenin Türkiye’ye yansıdığını dile getiren Başkan Aşgın, “Azerbaycan amacıyla dua ettik. 30 yıldır engelleme altındaki Azerbaycan’ı Ermeni çetelerinin üstelik ne ayla getirdiğini görmüş olmaktan insanlık hesabına utandık.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Azerbaycan’ın yanındadır”

Çorum heyetinin ziyaretleriyle ilişkin açıklamalarda mevcut Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, daha yurt muharebesinin bitmeme ettiği benzeri dönemde Abes ile beraberlik beyanını ilan fail önce şehrin Çorum olduğunu belirterek, Belediye Reisi Dr. Açık İbrahim Aşgın’a teşekkürname etti. Büyükelçi Bağcı, “Karabağ Zaferi’nin ikinci sene dönümünün kolaylıkla arifesinde biz buradayız. Türkiye, yurt muharebesinde, Karabağ’ın yakınlarında davasında, dünyanın seçme tarafında, seçkin ortamda, temas platformda Azerbaycan’ın yakınlarında davasında beraberinde olduğunu bildirme etmiştir. Vatan muharebesinde üstelik bu desteği önce dakikadan itibaren göstermiştir. ve 30 yıllık işgali 44 günde zafere dönüştürmesine tanık olmuştur. Türkiye mazi olduğu kadar bugünde Azerbaycan’ın yanındadır. Başımızı hangi tarafa çevirsek Türkiye’nin emeğini görürüz, Türk şirketlerini görürüz, böyle dahi olmaya devam edecektir. imdi üstelik Türk şirketleri, Türkiye kamu ve hür teşebbüs tecrübesi ile akademik tecrübesiyle, vukuf birikimi ile donanımı ile Azerbaycan’ın emrindedir.” şeklinde konuştu.

Ermenilerin fek ettiği yerleri gördük

Azerbaycan’dahi Çorum Belediyesi heyetine eşlik fail Çorum Valisi Mustafa Fellah bile ziyarete ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Azerbaycan’de gördükleri tablonun çok yara olduğunu dile getiren Rençper, “30 sene içerisinde Ermenilerin ayrımsız yurt toprağında bütün izleri silmeye yönelik yerine neler yapabildiğini birlikte gözlemlemiş olduk. Hemen iskân yerlerinin değil ibadethaneleri, mezarları, barajları, çevreyi üstelik pekâlâ fesih ettiklerini gördük.” dedi.

Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şanlı Osman Öztürk, işgalin ve savaşın yaralarını sarmaya çalışan Azerbaycan’de imge verici gelişmeler yaşandığını ifade etti. Öztürk, “İnşallah bu kardeşlikle, şirketlerimizle, devletimizle gelişigüzel haddinden fazla gelişmemiş sürede Fuzuli’yi, Şuşa’mızı layık olduğu yere taşıyacağız. Bu sahih gelgel hepimize yetecek.” ifadelerini kullandı. – ÇORUM

Share: