Cumhur Reisi Erdoğan Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ilgili, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

El Erki, türe ve özgürlükler üstüne ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep etkin tutuklarını dile getiren Erdoğan, her programlarında çeşitli kesimlere yönelik kazançlı ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylecene 2023 hedeflerine akıllıcasına emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü kabine toplantısında dahi bu çerçevede kullanılmamış değerlendirmeler yaptıklarını, yıpranmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, bire bir müddet ilk duyurduğumuz, milletimize 500 bin hane, 250 bin arsa, 50 bin hisse senedi yeri kazandırma amacını haiz ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki sonuç gelişmelerle ilişik. Bilindiği kabilinden sosyal ev projeleri, hükümetlerimizin önceki gününden itibaren en haddinden fazla önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz tıpkı icraatımızdır. Sonuç dönemde ev, icar ve emlak fiyatlarındaki istikrarsız yükselişler, bizi yıpranmamış ve henüz iri bire bir atılıma yöneltti.” diye niteleyerek konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının peşi sıra, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu anne kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu, tekmil şartları adına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği göz önüne alındığında, bu rakamların henüz de artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü nazik toplumsal bölük projesi olan bu kampanyamıza gösterilen kilolu bağlam bizi elan müstakbel adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin önce etabındaki rakamı 250 bin olan göz sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu 2 yıl süresince türe sahiplerine doğrulama edeceğiz. Konut inşası gayeli arsa sayısını üstelik 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı tıpkısı süre evvel duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişkin hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını fethetmek kanalıyla bu arsalarımızı da hazırladık. Yer yerlerini yüzdelik 40’ı şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Elbette bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna bakarak şekillenmektedir. Göz gayeli arsaların 50 bini İstanbul’dahi, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’birlikte, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’dahi, 25 bini Kayseri’bile, 30 bini Diyarbakır’bile olacak şekilde planlandı. Sair şehirlerimizdeki arsa sayıları da yer uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı hane sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem birlikte arsaya başvurabileceğini fakat değersiz ikisi şakkadak çıkarsa sadece birini tercih edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı bildirme uygun şartlarla, istek huzuru içre oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, çevre bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üzerine tıpkı zaman evvel evlerini yapabilmelerine bile destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Elden ülkemizin değil, belki da dünyanın bildirme iri sosyal cesamet uygulaması olan bu projeye beraberinde parselleri dahi karışma ediyoruz. Müşterek parsellerdeki türe sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada göz düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller birlikte dayanaklık etmek pozitif 4 veya 5 kalpsiz geçmeyecek şekilde nesir edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla dahi hisse senedi birliğine gidilecek. Ev gayeli arsaların ve iş yerlerinin başvuruları bugün bakımından alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki doğruluk sahibi vatandaşlarımız yer tapularını mabeyin ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene içinde bitecek. Bağımsız Milletvekili parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ifa modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri dahi 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, toplumsal konutların inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Ayrıksı illerde da aceleci ayrımsız şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin gelişim yerinin ilk etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin gelişim yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare ortada değişen bu gelişim yerleri, 350 bin liradan başlayan değer, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Vakit Kaybetmeden bu aksiyon yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Serencam kampanyayla alay malay TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde kat açacağı iktisadi hareketlilik 2 trilyon liraya ulaşacak. Gelişigüzel TOKİ projesi kabilinden bu kampanya de hususi sektörün ev yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın aynı yol daha ülkemize, milletimize ve özellikle hak sahiplerimize hoş olmasını diliyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, aynı muştu bile darülfünun öğrencilerine çevirmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde terbiye-öğretim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 öğün verilecek bu bindi sayesinde, kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara seçme denge getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Esnafımız için 100 bilyon teklik benzeri yüreklilik kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara dahi müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, rastgele dönemde olduğu kabilinden müstevli ve kavga şartlarının illet olduğu zorlu süreçte de esnaf ve sanatkarların yanı sıra olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı kayran verdiklerine belen fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız eş müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade, 17 bilyon liranın üstünde bire bir kaynak kullanmıştır. Gençlerimiz üzere muhtelif esame altında başlattığımız girişimci kredilerinden 52 bin kişi 10 milyar teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demin birlikte cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız eskimemiş tıpkı itimat bindi paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtasıyla 60 kamer vadeyle ve yüzdelik 7,5 repo oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar lira bir itimat kampanyası başlatıyoruz. Yemeden Içmeden bununla kalmıyor, güven arka limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, aksiyon yeri edindirme ve pusat kredisi limitlerini üstelik 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Genç girişimcilerimizin muvaffakiyetsiz faizli emniyet limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını üstelik 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp de takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya büyüklüğünde kavrayışsız ödemesiz, 36 taban kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz. Parçalanmamış bu kolaylıkların esnafımıza alımlı çalımlı olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: