Cumhur Reisi Erdoğan Kütahya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım kredi kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha fasit satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını acilen 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve toplu açım törenine konuşan Erdoğan, “Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki müspet yansımalarını daha mebzul göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diye konuştu.

Erdoğan, “Hükümdar Alparslan Bizans’ın çekici hükümdarı Diyojen’in sayıca üstün ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Uğraş ile asırlardır tükenmeyen bire bir amaç ve hırsla bizi bu topraklardan atmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu aynı yol henüz car ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna revan yolda arak ve kanla döşenmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele karşı savaşan, metin çok yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta aygın bırakılmıştı. Vatan topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Palikarya’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’birlikte yıpranmamış bir destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’da TBMM’nin açılışıyla dünyaya yöntemince car edilen bu sürecin temas aşaması küllerinden baştan doğan ayrımsız milletin uyanışının sembolüdür. Oldukça edisyon ve zahmetli tıpkısı sürecin peşi sıra ordumuz yeniden ayrımsız Cuma günü 25 Ağustos’ta nihai galebe üzere serencam hazırlıklarını tamamlamıştır. O geceleyin ezanlar okundu, namazlar kılındı, dualar edildi, sonuç sıcak yemekler yendi ve ertesi sabahleyin ahit ağrırken saldırı emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Nazik Hücum, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzunca bir aradan sonra yaptığı geçmiş hamle harekatıydı. Düşmanın belki makinelisi, topu, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu ama bizim askerimizin inan mahmul yüreği bu eksiklerin hepsini olağandan telafi ediyordu. Sahi Yunan ordusu çekilirken 200 bin nefis kuvvetinin yüzdelik 65’ini Afyon-Kütahya hattında zayiat namına bırakmıştır. Bu ulus o itikatlı yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Kötü yukarı bir sayıya topluluk Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yemeden içmeden yüzde 6,5 civarındadır. Balaban Tarruz ve akabindeki çatışmalar dünya askeri tarihine sunma başarılı topyekün çekişme yerine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı yerine tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün köle edilemeyeceğini, Türk’e kefen biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’da başlayıp, 9 Eylül’de İzmir’da sona ermiş bu kıyamla kül dünyaya car ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan büyük taarruz sonrası bu budun, o inanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin elden silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını dizge gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır madun yapısı boşlama edilmiş, politik ve askeri gücü sonsuz törpülü aynı Türkiye devraldık. Tığ hedeflere akla yatkın yürüyüşümüze katiyen uzaklık vermedik. Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında önce sıradaydı. Bilcümle terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. imdi de geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız herhangi bir adımda dışarıdan ve içeriden engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin yanında, toptan gelişmelerde birlikte Türkiye’yi dünyanın sunu önemli ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önceki tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak konuşu modelini değiştirdiği amacıyla global fırtınadan sunma beş altı kayıpla çıkacaktır. Tarım güven kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri henüz bozuk satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını kolaylıkla 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki müspet yansımalarını daha gani göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından kendileri birlikte bin ayrımsız yoksulluk ve zulüm altında yaşayan dostlarımızdan birlikte ülkemize yardım yağmıştır. Şişman Tarruz öncesinde bile bir zaman olduğu kadar ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına eksiksiz imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Ama sonuçta mücadelenin sadece silahla vakit kaybetmeden parayla değil temel imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını hep gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi vurgun, ekonomisi bodur mevdu siyasal ve askeri gücü daim törpülenmiş tıpkısı Türkiye devraldık. Derakap kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak bir kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye gelişigüzel alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan muhasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izleme eden düzenlilik ve ekonomi krizi sırasında çok elan bol anlaşılmıştır. Yekpare dünyanın dengeleri allak bullak olurken tığ hedeflerimize doğru yürüyüşümüze katiyen uzaklık vermedik. Bire Bir şekilde demokraside da gelişigüzel kesimden vatandaşımızın doğruluk ve özgürlük alanlarını uzun uzadıya toplumsal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin mesnet bulmasına punt veren umum çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 bilyon TL’ye mal olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: