Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra açıklamalarda bulunuyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Hükûmet toplantısı sona erdi. Kestirmece 3,5 saat süren görüşme sonrası açıklamalarda mevcut Cumhur Reisi Erdoğan, başörtüsüyle ilişkin temel değişikliği teklifi hakkında de konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız SELIM Öğür Kadro toplantısında CHP Genel Başkanı yoluyla gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve mesai hakkı üzerine şanlı değerlendirmelerde bulunduk, çağrı yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve mücahede hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi üzerine hele CHP’de tartışmalar dideban zihniyetin yeniden pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal güvence ahiz teklifinde bulunduk. Divan’te akseptans edilen henüz sonra CHP Genel Başkanı’nın AYM’da fek edilen bir düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza ev kurumunu birlikte içeren elan şümullü esas değişikliği talimatını verdik. Laf Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin elbette tutuma gireceğini hep alay malay göreceğiz. Bizde çözümü anayasal garanti ahiz teklifinde bulunduk. Divan’te akseptans edilen henüz bilahare CHP Umumi Başkanı’nın AYM’üstelik bozma edilen ayrımsız aranjman vardı. Arkadaşlarımıza eş kurumunu üstelik içeren daha şümullü temel değişikliği talimatını verdik. Bahis Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin zahir tutuma gireceğini hep gelişigüzel göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Acun Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik kartı ederek buyurmak istiyorum. Birer azim ve faaliyet timsali adına gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim adına teşekkürname ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle yoğun eyyam ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Şehir Hastanesi’ni 28 Eylül’dahi hizmete açtık. Site hastanelerimiz dünya çapında misal alınıyor.

MGK toplantısında iç ve aut tehditleri değerlendirdik. Alelhusus Yunanistan kullanılarak ülkemize cebin sergilenen hasmane tavrı yeniden ilan ettik. TESK’in yapılan umumi kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal ika imkanını bulduk. Esnaflarımıza yönelik yıpranmamış müjdelerimizi konuşmalarımızın serencam kısmında sizlerle paylaşacağız. Ayrımsız dönüş akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda ayrımlı coğrafyalardan gelen kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin her birinin evlerine ekin elçileri olarak gördüğümüze inanıyorum. Kaynak ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla yabancı iktisatçılarla benzeri araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız tutum programını ve toptan gelişmeleri yorum fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. bölüm 6. teşri yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’bile milletvekillerimizle ayrımsız araya geldik. Genel kurulda yaptığımız açılış konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan şümullü muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek majör tasarı ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en son muvasala projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdik.

Bakir finansal mimari arayışlarının dünya çapında hız kazandığı dönemde paydaşlık finans kurumlarının kebir ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN GELIŞIGÜZEL GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan gelişigüzel gelişme Türkiye’nin AKARSU ve Avrupa coğrafyası üzere mübrem olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bölgesel krizler karşısında sergilediği kararlı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’de üstelik Şark Akdeniz ve Veli sorunlarını arsıulusal ünsiyet çerçevesinde halletmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı düet temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE TAKIM VERİLECEK”

Cuma Namazı günü İstanbul’dahi Şahkulu Odalık Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız amacıyla tarihi adımları birlikte açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Padişah Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların istek pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi da verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur.

Bu topraklar üzerinde yapılmamış ürün bakım, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın rica ve beklentilerini teyit ettik. Bir Lahzada çözülebilecek olanları vilayet ve belediyelerimiz vasıtasıyla çözdük. Sunulan hizmetlerin sürekliliğini icat etmek üzere Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Ekin Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık.

Benzeri şekilde cemevi erkan hizmetlerini yürüteç Alevi-Bektaş akide önderlerine bu çekicilik bünyesinde kol verilecek. Dünyalık mülklerine kira ödemek durumunda kalan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ ANBEAN ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi günü Balıkesir’da vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına büyüklüğünde, oradan toprak danışma meclisi toplantımıza gidişimize attığımız temas adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkür ediyorum. Alım Satım haset Mimar Sinan Üniversitemizin, Yontu Müzesi’nin küşat törenine katıldım. Galataport’u ülfet fail vatandaşlarımızla hasbıhal ika imkanı bulduk. Henüz sonradan TÜGVA Genel Yerleşmiş vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada beklenmeyen coşkulu, hararetli, samimi geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddesel ve manevi temas alanda kendini seçme alanda yetiştirme iradesine cemaat Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Kabine toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açılış döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Kullanılmamış akademik yılın kalburüstü olmasını diliyorum.

Küresel ekonomik krizin ve asayiş tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Salgın, cidal, enerji ve emtia fiyatların yükselişiyle, duraklık ihtimaliyle tırmanan bu sancılı zaman tabii ülkemizi üstelik etkilemektedir. Düzensiz barhana akımı, sahn pahalılığına kadar ayrımsız sekans sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Türkiye uzun uzun süredir maruz kaldığı hücum ve tuzakların etkisiyle tedbirleri önceleri alabilen kabiliyete ehil aynı ülkedir.”

“TOPTAN KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ ARZ AZ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle takviye ettiğimiz güvenlik ve toplumsal mimarimiz bölgedeki ayrıksı kaoslara alın korunaklı ağıl getirmiştir. Diplomaside tekme ölçün ve mezalim bakir lehçe dalgalanmalar karşısında muvazeneli ve pozitif politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Toptan krizin tahripkâr etkilerini en bir iki düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa özellikle almak amacıyla dünyayı yağız kara düşündüren erke krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek mücehhez yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla resesyon tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini güvence altına altık. Bugün aylakçılık oranı açıklandı. Tıpkısı eski ayak tabanı bakarak yüzde 9,6’yla tek haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üstüne bundan sonra. Cumhuriyet tarihinin bildirme faziletkâr istihdam rakamına ulaşmış olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı siyasal ve sosyal saiklerle ortaya çıkmasını uyarmak istiyorum. Demokrasi, adalet ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi faal tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine doğru sakıncasız adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız bir müddet önceki duyurduğumuz milletimize 500 bin bölük, 250 bin arsa, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki serencam gelişmelerle ilgilidir. Sosyal basamak projeleri sunma çok ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4,5 milyonu birlik şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği göz önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu türe sahiplerine teyit edeceğiz. Yer sayısını üstelik 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 şehir merkezinde yüzde 60’ı ilçede kalkışmak şekilde belirledik.

Basamak gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’bile olacak şekilde planlandı. Gayrı şehirlerimizdeki arsa sayıları yer uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta tıpkısı anda başvurabilir. Ancak önemsiz ikisi fücceten çıkarsa yemeden içmeden birini tercih edebileceklerdir. Yer fiyatlarını piyasa bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, tıpkı an evvel evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz düz yazı talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanak noktası pozitif 4 yahut 5 cellat geçmeyecektir. Hane gayeli arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Hak sahibi vatandaşlarımız Mabeyin ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının cümlesi 2 yıl ortamında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’bile Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi arasında mütebeddil 350 bin liradan fiyat 2633 liralık taksit, 10 yıla varan mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yemeden Içmeden bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Salgın ve cenk şartlarının önümüze çıkardığı it canlı süreçte birlikte esnaf ve sanatkarlarımızın beraberinde olmayı sürdürüyoruz. Karı girişimci kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üzerinde asıl kullanmıştır. Gençlerimiz üzere müteşebbis kredilerinden 52 bin emanet 10 bilyon liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 bilyon liralık güven kampanyası başlatıyoruz. Itimat üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme araç kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Taze girişimlerimizin güven limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp üstelik takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya hoşgörüsüz ödemesiz 36 vadeli borcunu arıtma imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında de koskocaman adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın erke sunu güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında yeni işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin cızık güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin genişlik başında kayran almaktadır. TSK; Emniyet, Bitirmiş, kenar düzenlilik, duyum, diplomatik kanallarımızla 24 saat kesintisiz cıvıltı yürütüyoruz. Yildiri örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı kendi önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Erte ülkemizin oylumlu ulaşım projeleri arasında kayran alan Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına deli dolu bağlantıyla katılacağız. Arkası Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma haset Zeytinburnu budun bahçesini hizmete açtıktan sonra Türkiye Tren Faziletli Seviyeli Stratejik İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’birlikte icra edeceğiz. Cumartesi günü inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle özlenti giderip, ekin yürüyüşünü yapacağız.”

Share: