Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iri İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Doğrulama Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette rahmetlik olmuş Ecevit vardı değil mi? Tamam o hareket afetinde acep erk hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Girişim Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u gelişigüzel köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin bitirme törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine tanıklık ettiklerine vurgu eden Erdoğan, “Esasen geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin şişman açım törenini yaptık. İstanbul’birlikte yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin andıran tarihindeki bildirme iri hıyanet olan 15 Temmuz çarpış girişiminin yıl dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. sene dönümünün coşkusunu birlikte kavim bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bilcümle beraber yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ küçümseme verdik mi yaparız”

Eğitimden firez-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre değer katan seçkin anda İstanbul’la gelişigüzel olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki çevrim evvel, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini fakat acısının yüreklerde halen ilk günkü gibi canlı olduğunu ifade etti.

“Rabb’imden bizleri gelişigüzel türlü afetten ve felaketten vikaye eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette rahmetli reşit Ecevit vardı değil mi? Peki o yer sarsıntısı afetinde acep kuvvet ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Hep bu depremlerde, Azmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak, Malatya’dahi, Elazığ’da bütün bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü tığ söz verdik mi yaparız ve yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: