Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii merhum reşit Ecevit vardı değil mi? Evet o deprem afetinde acep kuvvet hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Girişim Konfirmasyon Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u temas köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Uygarlık Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin tekmil törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine vurgu fail Erdoğan, “Yeniden geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin dolgun açılış törenini yaptık. İstanbul’birlikte yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mail tarihindeki arz nazik yezitlik olan 15 Temmuz çarpış girişiminin sene dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu dahi millet bahçesi adına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Biz alay verdik mi yaparız”

Eğitimden hars-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre değer katan herhangi bir anda İstanbul’la alay malay olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki dönme geçmiş, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen ilk günkü üzere canlı olduğunu rapor etti.

“Rabb’imden bizleri herhangi bir türlü afetten ve felaketten esirgeme eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetlik reşit Ecevit vardı değil mi? Peki o sarsıntı afetinde acaba kudret hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Hep bu depremlerde, Azmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak, Malatya’üstelik, Elazığ’da bütün bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Zira biz bayram verdik mi yaparız ve yaptık.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: