Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Alem haline gelmişti” dediği Mevlüde Tüvana, Amasya’da toprağa verildi

Almanya’nın Şimal Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Canlı ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklandı. Irkçı saldırıda Mevlüde Zinde esen olarak kurtulurken, kızları Gülsüm İnce (28) ve Hatice Taze (21), torunları Görüntü Taze (11) ile Saime Zinde (5) ve yeğeni Gülüstan Öztürk (12) hayatını kaybetti. Saldırıda iki kızını, iki torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Gailesiz, yaşadığı Almanya’da, 30 Ekim’dahi fenalaşarak müstacel servisine kaldırıldı. Tedaviye alınan Gailesiz, tam çabalara karşın kurtarılamadı.

CENAZESİ TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Irkçı saldırıda sevdiklerini kaybetmesine karşın mecmu demeçlerinde hazar, müsamaha ve kardeşlik mesajları verip, Almanya’daki Türk toplumu beyninde ‘Bilge Ana’ yerine anılan Mevlüde Tüvana üzere elem hatırların yaşandığı kundaklanan lüp hesabına dikilen anıt uğrunda mazi tören düzenlendi. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, Şimal Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Rahat ve Solingen Belediye Reisi Tim Kurzbach ile çokça sayıda kişinin katılımıyla kılınan cenaze namazı sonrası Mevlüde Canlı’in cenazesi Türkiye’ye uğurlandı.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Türk bayrağına sarılan cenazesi, Türk Gelgel Yolları’na ilgili TK2818 kere çevrilmiş tarifeli uçakla sabah saatlerinde Türkiye’ye getirilen Mevlüde Canlı üzere memleketi Amasya’nın Taşova ilçesine ilişkin Yasmık köyünde cenaze töreni düzenlendi. Törene Mevlüde Dinç’in eşi Durmuş Canlı ile yakınları, Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Familya ve Sosyal Hizmetler Icra Vekili Yardımcısı Rıdvan Duran, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Milli Defans çarkıt Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Vali Mustafa Masatlı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Ermiş, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile haddinden fazla sayıda can katıldı.

“SANCAK HALİNE GELMİŞTİ”

Zaman fırka grubunda mütekellim Cumhurbaşkanı Erdoğan bile Tendürüst ile ilişkin adına, “Alman ırkçıları yoluyla kundaklanan evde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu saldırıda kızlarını ve torunlarını martir veren Mevlüde Zinde hanımefendiye öncü haline gelmişti. Kendisi geçtiğimiz günlerde irtihal etti. Avrupa’daki Türk ve Müslümanlara alın kalan düşmanlık mücadelemizi sürdüreceğimiz bildirmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Cenazede taziyeleri akseptans eden Mevlüde Canlı’in kardeşi Fadime Devir sözün bittiği yerde olduklarını söyleyerek, “Sözün bittiği yerdeyiz. Şerha varmıyor onun anlattıkları yaşadıkları; seçme devir derdi ‘Gardaş keskin benim acım, tek kimseyle kötü olmayın, kimseye küsüp, darılmayın. Ben içime gömdüm acılarımı. Siz kimseye kinlenmeyin’ Aman bacı hangi büyüklüğünde iyisin diyordum. ‘Ben doğduğum değil, doyduğum yerdeyim’ derdi. Ablam anlatılmaz, onla sürmek icap. Onun ekmeğini yemeyen kayırıcı yoktur. Almanları öyle aynı alıştırmıştı ki Türkiye’nin sarmasına, dolmasına. Mekanı behişt olsun.” dedi.

MADALYA ALMIŞTI

Kundaklama olayından sonraları sürekli verdiği sulh mesajları nedeniyle ülkede hoşgörünün sembolü olup, Türk ve Alman toplumunu birbirine yakınlaştıran açıklamalarda mevcut Mevlüde Canlı, yıllar önce yaşanan afet karşısında bütün mutedil mesajlar vermiş ve birçok ödüle dahi layık görülmüştü. 1996’de Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Mevlüde Güre, 2003’te Friedrich-Ebert-Vakfı’nın Alman-Türk Hars Haftaları’nda Hukuk Ödülü’hangi ve 2015’te dahi Şimal Ren-Vestfalya Eyaleti Değim Nişanı’na layık görülmüştü.

BARIŞ VE HOŞGÖRÜ MESAJI VERMİŞTİ

Irkçı saldırıda binayı ateşe veren Neo-Naziler yargılanmış; Markus Gartmann 15 sene, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz birlikte 10’ar yıl kodes cezası almıştı. Olaydan Almanları mesul tutmayan ve ‘tolerans’ mesajları veren Mevlüde Zinde’in “Geceleri ağladım ama aktarılma boyunca hayatta kalan çocuklarımın yüzlerine gülümsedim; nefretin kalplerine girmediğinden inanmak zorundaydım” şeklindeki sözleri de tarihe geçmişti.

Share: