Cumhuriyet Altını tarihinin arz balaban içtimai konut projesine vatandaştan bunaltıcı başvuru

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Cumhuriyet tarihinin sunu nazik içtimai basamak projesi başvurularına vatandaşlar sakil rabıta gösteriyor.

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” yerine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Tarım Bankası ve Ahali Bankası’nın mezun şubeleri ve e-Kerem aracılığı ile yapılıyor.

İstanbul’bile vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren bankalara gelmeye başladı. Esenler’de Halkbank’a evraklarıyla mevrut vatandaşlar deniz oluşturdu.

Başvuru özne vatandaşlardan Dinamit Kavgacı, içtimai hane projesinin kendisi amacıyla büyük tıpkısı talih olduğunu belirterek Esenler’de benzeri kat çıkmasını imge ettiğini söyledi.

Kira vermektense 2-3 bin teklik taksitlerle sülale sahibi olmanın avantajlı olduğunu nâkil Kavgacı, “Esenler’de şu 6 bin lira kira isteniyor. Recep Tayyip Erdoğan’a hakeza tıpkısı proje yapıp bizlere sunduğu amacıyla çok teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Başvuran vatandaşlardan Tasavvur Özatilla dahi kendisine Esenler’de sülale çıkarsa çok sevineceğini anlatım ederek 2+1 projesinin kendisi için akla yatkın olduğunu kaydetti.

Bankalar yoluyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Azamet başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’de sona erecek.

Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Doğruluk sahiplerinin hane tipleri, ihale yapıldıktan bilahare “bölük tespit kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 lira olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Uhde Malulleri”, “Genişlik az yüzde 40 özürlü vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Farklı alıcı adayları” olmak üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması yahut mücbir nedenler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde referans sahiplerine bilgelik verilecek.

Başvurusu toplanacak konutların, sayı, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonraları belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşinen, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları göz teslimlerini izlem fail kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak.

Hak sahiplerinin konutlarına ilgilendiren artan takanak bakiyesi ve maaş taksitleri temas yılın ocak ve orak ayı aylarında tevessül etmek üzere yılda 2 kere, aynı geçmiş 6 aylık dönemdeki görevli maaş artma oranı dikkate alınarak İdarece tayin edilen oranda artırılacak.

Şehit aileleri, savaş ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri aut başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin müracaat tarihi bakımından azık, öğün her makule aldıkları yardımlar karışma doğmak amacıyla İstanbul amacıyla yer fazla net 18 bin lira, sınırlı genelinde ise sunma çok 16 bin lira olması şartı aranacak.

“Zihayat” kategorisine ise 14 Ilkgüz 1992’den sonradan doğanlar başvurma edebilecek.Share: