Deniz Poyraz Davası’nın Beşinci Duruşması Başladı.

Selen: ABDULLAH ÇELEBİ- Azrail: KERİM UĞUR

HDP İzmir İl Başkanlığı binasında Deniz Poyraz’ı öldüren Saygınlık Gencer’in yargılandığı davanın beşinci duruşması öncesi adliye uğrunda basın açıklaması yapıldı. HDP Mardin Saylav ve Öğür Sözcüsü Ebru Günay, “Bu iktidarın ana eden olduğunu hepimiz biliyoruz. Temas gün ekranların başına geçip partimizi, kadınları murat gösterenler aha bu katliamın arkasındaki suratsız güçlerdir. Bu kaka güçler, kendilerine ulaşmasın diye de bu davayı kapatmaya çalışıyorlar” dedi. CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu ise “Sanığa bir kahraman muamelesi yapılıyor. Görevini yapmış tıpkı eş muamelesi yapılıyor” diye konuştu.

İzmir’de 17 Haziran 2021’üstelik HDP yer binasında partili Bahir Poyraz’ı tabancayla vurarak öldüren Haysiyet Gencer’in ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl dam cezası istemiyle yargılandığı davanın beşinci duruşması başladı. İzmir 6. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi’ndeki mahkeme öncesi, Bayraklı’daki İzmir Adliyesi girişinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP Mardin Saylav ve Fırka Sözcüsü Ebru Günay, HDP İzmir Milletvekilleri Hedef Çepni ve Serpil Kemalbay, CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu, Deniz Poyraz’ın ailesi ile HDP’liler katıldı.

HDP’liler, adliye önünde “Katillerden hesap soracağız, faşistlik yenilecek, tığ kazanacağız” yazılı pankart açıp, “Deniz’e sözümüz barış olacak”, “Katiller bölüt adisyon verecek” sloganları attı.

“SAVAŞ ETMEYE KARARLIYIZ”

HDP Mardin Saylav ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, adliye uğrunda şu açıklamayı yaptı:

“Türe talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması amacıyla beşinci kat İzmir Adliyesi uğrunda toplanıyoruz. Beş mahkeme boyunca neler yaşandığını bütün halkoyu biliyor. Deniz’in katledildiği andan itibaren katillerin nasıl korunduğunu, faillerin pekâlâ gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin kuşkusuz bu saldırıyı düzenlediklerini bütün Türkiye takip etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Elan bile önemlisi hakikatin ortaya çıkması üzere mücadele etmesi gereken duruşma heyetinin tavrı ortada. Sabık duruşmada avukat arkadaşlarımız bir yargılamada temel yüce olan soru sorma aşamasına geçmeye başladılar. Hem katilin hem üstelik duruşma heyeti, katilin arkasındaki karanlık ancak ortaya çıkmasını çalmak amacıyla istifham sorma işleminde dahi inhibütör aynı biçimci içindeydiler. Bizler hep kırım dosyalarında hele Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Teşrinievvel Gar katliamından, Suruç katliamından, bilcümle dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını engelleme tutumudur. Bu biçimci failleri korumanın, hesap sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna alın da uğraş etmeye kararlıyız. Bundan da asla dümbelek durmayacağız.

“İKTİDAR ÖRGÜTLENEN KADINLARDAN KORKUYOR”

Belki zaman katiller gerçek manada yargılanmayacak. Tığ şurası biliyoruz, kadınların mücadelesi özgürlük, adalet arayışı, bu topraklardaki sulh mücadelesi katillerden adisyon soracaktır. Katiller nasıl özellikle kadınlara, bölüt, gönlünü demokrasiye yatırmış herkese hesap verecektir. Bunu tığ mücadelemizle, ısrarımızla, direnişimizle gerçekleştireceğiz. Bu iktidarın temel fail olduğunu hepimiz biliyoruz. Değme dönme ekranların başına geçip partimizi, kadınları hedef gösterenler aha bu katliamın arkasındaki aynasız güçlerdir. Bu yabansı güçler, kendilerine ulaşmasın diye niteleyerek da bu davayı kapatmaya çalışıyorlar. Hakikatin üzerini örtmeye çalışıyorlar. Biz farkındayız ve Türkiye toplumu bu hakikatin farkında. Zaman tıpkısı katliamcı zihniyetin katlettiği Dangadak Akarsal arkadaşımızın Türkiye’de doğduğu topraklarda defnedileceği zaman. Bahir’in katilleri ortaya çıksaydı, adisyon vermiş olsaydı, lazım tedbirler alınmış olsaydı Ansızın arkadaşımız ayrımsız suikast ile yaşamını yitirmeyecekti. Bu kudret örgütlenen, özgürleşmek için uğraş fail kadından korkuyor. Cemi bire bir eş katliam politikasıyla kadınlara saldırıyor. Deniz’e sözümüzdür. Tığ bu topraklara barışı özgürlüğü mutlaka getireceğiz. Rappadak’a ve İran’dahi mücadele fail saçını bayraklaştıran kadınlara sözümüzdür. Tığ bu topraklara avrat özgürlüğünü bildirmek için elimizden geleni yapacağız.”

TANRIKULU: “KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu ise şunları söyledi:

“17 Haziran 2021 tarihinden bu yana 16-17 ay geçti. Dört duruşma yapıldı, bugün beşincisi. Hepsini izledik. Bire Bir cinayeti incelerken işlenmeden öncesi proses, işlendiği ve ahir süreci alay malay değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in ölçülü durumunda HDP’nin önünde tıpkı devriye var. 24 saat gözetleniyor, strateji ediliyor. Nedense bu cani izleme edilmiyor. Şappadak çok gelip gittiği ve keşif yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda engelleme edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve müsaade veriliyor. Katliamdan sonraları kendisine kahraman muamelesi yapılıyor. Tıpkı tweet attığınız için 4 devir gözaltında kalıyorsunuz. Bu acımasız vakit kaybetmeden 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilişkiler araştırılmadı. Tezelden adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi birlikte alışılmamış bodur sürede hazırlandı. Arkasındaki hiçbir alım satım araştırılmadı. Görüngü yerindeki dijital evraklar basına tasdik edildi.

“HUSUSIYET KURALLARI İÇERİSİNDE HESAP SORACAĞIZ”

Bu kıya, siyasal iktidarın yarattığı tiksinti söyleminin, kutuplaşma ve amaç sergileme konusunda işlenmiştir. Nedeniyle panel iktidar bu cinayetin ortağıdır, azmettiricisidir. Tığ onlardan hesap soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız. Bu yargılamayı işleyen yargıçlara, savcılara sesleniyorum. Bu suça ortak olmayın. Asgari ilgi gösterin. Sanığı, arkasındaki güçleri korumayın. Tek olmazsa hak gerçekleşecek izlenimi yaratın. Zaman beşinci duruşmadayız. Birçok öğün yıldız bilimi değişti. Sanığa tıpkısı yiğit muamelesi yapılıyor. Görevini yapmış aynı koca muamelesi yapılıyor. Bunların tümünü görüyoruz, izliyoruz. Tümünden adisyon soracağız. Bunlar üzere değil, adaletli benzeri şekilde ahbaplik kuralları içerisinde.”

PANKART İNDİRİLDİ

Açıklamaların arkası sıra adliye karşısındaki bire bir binaya 3 avrat tarafından “Bahir Poyraz’ın katilleri 5 duruşmadır korunuyor” yazılı pankart asıldı. Balkondan sloganlar atan kadınlara müdahale eden polis güçleri ekipleri, pankartı indirdi.

Share: