Denizli-Muğla sınırında çıkan orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kermen ilçesi ile Muğla’nın Reze ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında kısaca 100 hektarlık alan engel gördü.

Denizli Orman Nahiye Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, cemaziyelevvel saat 14.48 civarında Kermen ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki dere yatağında daha belirlenemeyen nedenle çıkan yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Menteşe ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda faal olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangını sabahın evvel ışıklarıyla gelişigüzel ekiplerimizin gösterişli mücadelesiyle çokça şükür söndürdük. Tahminî 100 hektarlık benzeri orman alanı engel gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın birlikte Muğla ve Denizli Orman Kesim Müdürlüklerine bağlı haddinden fazla sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı ekipleri, bitirmiş ve vatandaşların dahi çalışmalara destek verdiğini anlatım etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada üstelik yangının Denizli ve yer illerden gelen ekiplerin müdahalesiyle taharri altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere kayran verildi:

“Yangının arama altına alınmasında alçak çabalarından ekolojik ortam AFAD, Orman Kesim Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve bütün kurumlarımız ile Vazıh, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den gelen ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkürname ediyoruz. Konuyla ait serbest yetenekli sormaca başlatılmıştır.”

Share: