DENİZLİ’DE SAKIT HELİKOPTERDE KAZA KIRIM İNCELEMESİ SÜRDÜRÜLÜYOR

DENİZLİ’nin Çardak ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına desteğe giderken sakıt ve Zalim tabiiyetli benzeri mühendis ile benzeri teknisyenin hayatını kaybettiği, 2’si Türk 5 kişinin yaralandığı helikopter kazasında araştırmalar sürdürülüyor. Kaymakamlık kırım ekibinin inlemesi sonrası helikopterin illet düştüğü belirlenecek. Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci üstelik Denizli’ye gelerek kaymakamlık yerinde inceleme yaptı, yaralıları hastanede konuşma etti.

Kastamonu’dan Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına bindi havalanan KA 32 tipi hararet söndürme helikopteri, geçkin saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Alaçık ilçesinde düştü. Kazada Moskof tabiiyetli mühendis Aleksandr Lakovlev ile tekniker Alexey Volkov hayatını kaybetti. Türk tayyareci Ömer Kaan Çakır ile Orman Umumi Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Fazilet ve Zalim tabiiyetli teknisyen Georgii Onuchin, 2’nci uçucu İgor Turkov ve tayyareci İlya Ivesenkhıo yaralandı. Yaralılar, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) ve Denizli Azamet Hastanesi’ne kaldırıldı. Denizli’ye mevrut Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ilk adına hastanelerde tedavisi bitmeme eden yaralıları ziyaret etti. Yaralılar üzerine vukuf düz Icra Vekili Kirişci, önceki olsun dileklerini iletti.

‘RUS TARAFININ BİR TÖREN TALEBİ OLMADI’

Icra Vekili Kirişci elan sonradan Denizli Valisi Ulu Fuat Atik’i görüşme etti. Valilikte izah yapan Vekil Kirişci, Alaçık’taki havalimanına yakın tıpkı mevkide kazaya uğraması sonrası elim vaka yaşandı. Bu hadiseden 7 mürettebattan 2 Rus vatandaşı hayatını kaybetti. Onların dışında tıpkı Türk ayrımsız Moskof personelimiz PAÜ Hastanesi’nde, tıpkısı Türk personelimiz ise Denizli Ululuk Hastanesi’nde tedavi oluyor. Sabah ziyaretimiz esnasında kendilerinin durumu ile ait bilgelik almış oldum. PAÜ Hastanesi’ndeki iki personel birlikte ongun durumda. Bittabi bazı kırıkları, vesaireleri var. Bilinçleri örtüsüz, esenlik durumları gür. Gittiğimizde kendileri ile üstelik müzakere fırsatı bulduk. Denizli Çap Hastanesi’nde teknik personel Kenan Erdem’i görüşme ettik. Onun da durumunu gördük. Sağlık durumu gayet gür. Kendisine ve başka arkadaşlarımıza acil felah dileklerimizi ilettik. Ailelerine dahi geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Tabii Moskof heyeti, yandaki ülkeden mevrut. İki kişinin hayatını kaybetmiş olması bizleri süfli çokça üzdü. Netice itibariyle hayatın akışı süresince bunlar yaşanıyor. Konuya ilgilendiren kaymakamlık kırım ekibi şu anda olayla ilgili namına lazım incelemeleri başlatmış durumda. Tıpkısı taraftan üstelik adli kısmı ile ait dahi savcılığımız say yürütüyor. Moskof tarafının aynı tören talebi olmadı. Zat geleneklerimize bakarak cenazeler hazırlanacak ve daha sonraları kendilerine teyit edilecek. Bu tür organizasyonlarla ilgilenen bir şeriklik ile anlamışlar. Onlara konfirmasyon edilecek dedi.

Icra Vekili Kirişci daha sonra helikopterin düştüğü olay hesabına gelerek ilçe üzerine vukuf aldı. Icra Vekili Kirişci, helikopterin enkazı etrafında inceleme yaptı. Uzmanlardan oluşan kaza katliam ekibi üstelik tetkik başlattı. Uzmanlara Cumhuriyet Altını Savcısı ile Itimat Müdürlüğü Fenomen Yeri İnceleme Şubesi ekipleri de haremlik etti. Kaza katliam ekibinin incelemeleri sonrası helikopterin düşüş nedeni belirlenecek. İncelemeler sonrası gerileme kaldırılacak. (DHA)Share: