Depremzede Abdurrahman Kuruca: “Tığ devletimizden razıyız”

Depremzede Abdurrahman Kuruca: “Biz devletimizden razıyız”

Marmaris otellerinde ağırlanan depremzedeler: ‘Acımız tarif edilemez’

MUĞLA – Parçalanmamış ülkeyi yasa boğan 6 Küçük Ay depremlerinin etkilediği 10 ilde evleri yıkılan ve beis gören vatandaşlar, depremlerden engel görmeyen bölgelere özlük imkanları ile evet de AFAD koordinasyonunda Muğla’nın Marmaris ilçesine gelmeye bitmeme ediyor. Adıyaman’dan Marmaris’e mevrut depremzede Abdurrrahman Kuruca, “Tığ devletimizden razıyız, Cenabıhak razı olsun, devletimiz herhangi bir tip yardımı yapıyor” dedi.

Marmaris’e gelen depremzedeler Marmaris Kaymakamlığı koordinesinde, İlçe odaları Cenup Iye Turistik Otelciler Birliği (GETOB), Marmaris Tecim Odası, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar odası, Tursab, Marmaris’te güçlü ocak ve yakınları ile Marmaris Belediyesi aracılığıyla misafir ediliyor. Birçoğunun yaz sezonuna tedbir için tadilatta olmasına rağmen kapılarını açtığı otellerde konaklayan depremzedelerin çocukları için üstelik aktiviteler düzenleniyor. Sarsıntı koordinasyon merkezinde kayıtlarını yaptırdıktan bilahare rehber öğretmenler tarafından kişisel ihtiyaçları karşılanan depremzedeler otellere yerleştirildikten bilahare yine cemi iştiyak ve talepleri bu öğretmenler tarafından tedarik edecek şekilde planlaması yapıldı.

“Mecbur kalmasam gelmezdim”

Depreme Antakya’bile yakalanan 3 çocuk annesi Nuray Karataş gözyaşları süresince ” Kuşkusuz düzelecek ki seçme meydan yerle tıpkı .Daha ilkin Antakya’dan dinlence amacıyla Marmaris’e geliyorduk, burayı çok seviyoruz. Buradaki insanları haddinden fazla seviyoruz, bize çok benziyorlar çünkü. Ama o memleketimiz gitti, tarihimiz gitti, orada yakınlarımız bibi kalmaya devam ediyor. Cıvıltı yok, akarsu bulunmayan, bizim hulul nedenimiz oydu. Biz 6 zaman direndik, bırakıp katılmak içimizden gelmedi, tek zaman amma mecburdum çocuklarım üzere” şeklinde konuştu.

“Bizi köpeklerimiz kurtardı”

Kuveyt’te etkin ve ailesini ziyaret üzere geldiği Antakya’bile depreme yakalanan eşi ve üç oğlu ile Marmaris’te bire bir otelde ağırlanan Melik Karataş ” Evgin konteyner kent kurulsun, tıpkısı dahi odun sobası, odun yardımında bulunsunlar. Ego hastalandığım üzere Marmaris’e geldim ve Muğla Araştırı Hastanesi’nde tedavi gördüm” dedi. Depremin sabaha karşı olduğunu belirten Karataş ” O bizim evde beslediğimiz hayvanat bazılarının itip kalktığı hayvan bilimi köpekler var evet. Onlar bizi uyandırdı, kalkıp baktığım zaman hiçbir özdek yoktu. Tıpkı 5 an içinde titreyiş ve sallanmaya başladık, dakikasında çocuklarımı aldım eşimle hariç çıktık. Değme şeyimiz kabilinden köpeklerimiz üstelik orada kaldı. Çaça ihtiyacı var, köpeklere mama göndersinler bütün hayvanlara çaça göndersinler” diye bindi istedi.

“Biz devletimizden razıyız”

Adıyaman’dan gelen zor keyif görevlisi depremzede Abdurrahman Kuruca ” Yardım yapılıyor yağmalıyorlar, bu yağmalayanların cezalarını verilmesini istiyoruz, çünkü canımızın derdine düşmüşüz. Çocuklarımız, ailemiz, eşimiz, kardeşimin oğlu ebedî uyku etti, akrabalarımızdan de ölen çokça. Biz devletimizden razıyız, Allah razı olsun, devletimiz gelişigüzel nev yardımı yapıyor. Cumhurbaşkanımız de doğrusu bu konuda muktezi açıklamaları yaptı. Tığ bu müzaheret ekibinden alelhusus gönüllülerden AFAD’dan ve diğerlerinden hepsinden Cenabıhak razı olsun, Allah onları korusun biz onların elini ayağını öpsek gine haklarını ödeyemeyiz. Zira onlar canla başla korkmadan cesaretle o yıkılan binaların altına giriyorlardı. Ben bunlara gözümle tanık oldum. Acımız iri hep büyüklük kendisine hep alay malay batısıyla doğusuyla kuzeyiyle güneyiyle bütün kenetlendik gelişigüzel olduk. Hep bu yardımlardan belde hep insanlarımıza hepsinin ellerinden öpüyorum” şeklinde konuştu.

“18 yaşındaki oğlumu kişi ellerimle toprağa verdim”

Kendisi İstanbul’dahi aşçılık yaparken sarsıntı haberini alan Ercan Kuruca ” 18 yaşındaki oğlumu kaybettim. Depremde kendi ellerimle çıkardım, özlük ellerimle gömdüm, çok yumruk tıpkı durum anlatmakla olmuyor. Allah bana üstelik benim kabil olanlara üstelik haddinden fazla sabır versin. Allah ölenlerin hepsine yağmur etsin, yakınlarına sabırlar versin yapacak ayrımsız öz namevcut. Cenabıhak’tan gelen benzeri molekül, Allah devletimize ve milletimize havari olsun hangi diyeyim yani” dedi.

Share: