Depremzedeler Didim’deki otellere yerleştirildi

Merkezüssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilin etkilendiği 7,7 şiddetindeki depremin ardından hareket bölgesinde ayrılan depremzedeler Aydın’ın Didim ilçesinde otellerde ağırlanıyor. Otobüslerle ve özlük imkanlarıyla Didim’e mevrut depremzedeler sarsıntı anını ve yaşadıklarını anlattı. Didim’e ulaşan depremzedeler ilçedeki bire bir çokça otel tarafından ağırlanırken, Devlete ilgili tatil tesisleri da depremzedelere kapılarını açtı.

“İçimiz yanıyor ama hangi yapalım”

Kahramanmaraş’tan 5 yabanlık ailesiyle Didim’e gelen Mehmet Güler deprem anını ve sonrasını, “Depreme şeb uykuda yakalandık. Saat 4’ü çeyrek altın geçerken o telaşla uyandık. Kestirmece 40 saniye sürdü, biz kendimizi çoluk çoğumuzu el attık dışarıya. 2 dönme orada darmadağın kaldık. Kendimizi buraya zor attık” dedi.

Aydın’a Kahramanmaraş’tan özlük imkanları ile geldiklerini ve kaymakamlığa hikmet verdiklerini belirten Mebzul, “Bize gerekenleri verecekler. İçimiz yanıyor. Komşularımızı kaybettik. Ama hangi yapalım yapacak ayrımsız öz yok. Kerem doğrusu gerekeni yapıyor elan ne yapabilir kim?” ifadelerine meydan verdi.

“Düş mıydı manzara miydi anlayamadım, çokça korktuk”

Kahramanmaraş’ta kızının evinde depreme yakalanan nemli karı ise yer sarsıntısı anını ve sonrasındakileri şu sözlerle dile getirdi; ” Elbistan’dan geldik. Depremde bire bir evde kızımlaydım. Oğlumun evi ayrı yerdeydi iki defa sallandı evden çıktık. Ondan bilahare oğlumun evine gittik. Oğlumun evi de yıkıldı. Bıraktık geldik. Korkudan hiç bilmiyorum imge mı hayal mi çokça korktuk” dedi.

Kahramanmaraş’tan gelen özge ayrımsız depremzede Turaç Pasin ise “Depremle birlikte çokça sıkıntılar çektik. Ddepremle alay malay kar yağdı 1 metre civarında. Bir Numara depremde Elbistan merkezdeydik, ikinci depremde köye kaçtık. Köyde da çevrilmiş kaldık 2 dönme.Ne ruh, hangi su hangi bire bir gıda var. Zira o köylerde kimesne yaşamıyordu. Cümle Elbistan’a yerleşmişti. İnsanlar ikinci depremde köye kaçınca köyde tedariksiz yakalandık. artık seçkin şeyimizi bıraktık. Arkadaşımızın birisi İngiltere’bile, ondan Didim Belediyesi’nin otobüs gönderdiğini öğrendik. Tığ bile otobüse binip kaçıp geldik. Bu otel bize kapısını açtı. Şu anda otelin kapıyı açmasından memnunuz ama öte tarafta memlekette rastgele şeyimiz bitti, yerle bir oldu” dedi.

Öte yandan ise Didimli esnaflar ise depremzede çocukların hareket stresini atlatması ve güzel ayakyolu geçirmeleri üzere otellerde oyuncaklar getirerek çocuklara dağıttı. – AYDIN

Share: