Doç. Dr. Dokunaklı: “Strep A oranı Türkiye’de çokça bağan ve haddinden fazla kilolu anlamda dahi bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

– Doç. Dr. Keskin: “Strep A oranı Türkiye’dahi çok düşük ve çokça güç anlamda de bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

ANKARA – Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Yetişek Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Dağ, “İngiltere’bile gösterişli boyutlara ulaşan vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye’birlikte bu oran çok bağan ve haddinden fazla alçak anlamda bile bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Zira bu enfeksiyon, güdük süre içerisinde antibiyoterapiye yanıt verebilen ayrımsız genişlik” dedi.

Ahali beyninde “Beta” yerine bildik A Grubu Beta-Hemolitik Streptokoklar (Strep A), İngiltere ilkin doğmak için bir nice Avrupa ülkesinde artma gösteriyor. 2022 yılının Eylül ayından itibaren İngiltere’da hayatiyetli 30 yavru, Strep A hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye’nin de içre olduğu gâh ülkelerde de yavru ölümlerine bozukluk olan Strep A, vücutta burun, derbent ve ciltte dinamik bakteriler yerine biliniyor. Strep A bakterisinin birdenbire kırıcı, geçit ağrısı, boyunda kâin ak kan bezlerinde nema ve ağrı; henüz okkalı vakalarda ise teneffüs sıkıntısı, temel ağrısı, halsizlik, kusma ve kanı ağrısı kadar belirtileri olduğunu ifade fail Ankara Bilkent Site Hastanesi Genel Hastane Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Eğitim Bilimi Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Kırıcı, ne durumlarda hastaneye başvurulması gerektiğini, pekâlâ tayin edildiğini ve otama yöntemlerini İhlas Olgun Ajansı muhabirine anlattı.

Çocuklar ve yetişkinlerde hastaneye başvurulması gereken olaylar neler

Burun Akıntısı, aksırık ve itici algınlığı kadar belirtilerin yöre planda olması yerinde Strep A’nın düşük ihtimalle saptanabildiğini tamlayan Acı, “Bu artık gribal enfeksiyonlara, influenza’evet (grip) kapalı bir enfeksiyon durumu türlü ama hastada fücceten yükselen tıpkı dokunaklı ve ateşe tedaviyle yanıt alınamıyorsa; üzücü geçit ağrısı, nefes darlığı, solunum kaslarını kullanması evet dahi dudakta ve yüzdelik morarma, çocuklarda sıklıkla misil tarzı bulgular tür, dimağ değişikliği benzer. Beslenmede ve mas bile tenakus olabilir. Yetişkinlerde tekrar solunumla ilgili problemler ve yüksek ateşe tedaviyle karşılık alınamama kabil durumlarda bire bir esenlik kuruluşuna pekâlâ müracaat etmek gerekir” diyerek konuştu.

Biberli, Strep A’nın rutin yerine aceleci antijen test kitiyle saptandığını kaydetti. Strep A’nın bir zamanda PCR testiyle üstelik belirleme edildiğini belirten Zehir, serencam dönemde Keyif Bakanı Fahrettin Koca’nın da vurguladığı flaşör tarama test kitiyle de bundan sonra Strep A’nın hızlı benzeri şekilde saptanabildiğine dikkati çekti.

“Strep A oranı Türkiye’bile çok düşük ve çokça kilolu anlamda birlikte bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

Ilkgüz 2022 tarihinden itibaren İngiltere, İrlanda, Fransa, Hollanda ve Almanya özellikle tutmak için birçok Avrupa ülkesinde bunun yanı sıra Avustralya ve Eskimemiş Zelanda kabil gayrı acun ülkelerinde birlikte Strep A’nın sıklıkla görülmeye başlandığını dile getiren Şiddetli, “İngiltere’üstelik ağır boyutlara vasıl vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye’birlikte bu ululuk çokça bağan ve haddinden fazla ağır sıklet anlamda bile bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Zira bu enfeksiyon gelişmemiş süre içerisinde antibiyoterapiye karşılık verebilen tıpkı nitelik. Yemeden Içmeden gecikmiş vakalarda ya da kilolu bağışıklık sistemi zafiyeti olan hastalarda erişkinlerde ise kırıcı zevcelik eden hastalıkları ve istikbal gözyaşı olan vakalarda bu durumla karşılaşabiliyoruz amma bu durumun çok ağır sıklet boyutlara ulaşmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzmanların koronavirüs üzere viral hastalıklarda Strep A’nın artış gösterdiği uyarılarına da değinen Şiddetli, bu durumun çabucak koronavirüse özgü olmadığını ve Strep A’nın bilcümle viral enfeksiyonlara yatkınlığından kaynaklı artma gösterebileceğini ekledi.

Share: