DOÇ. DR. IRMAK ARDAHAN DEPREMİ SÜRPRİZ DEĞİL, KIRIK 5’TEN ŞIŞMAN 22 DEPREM ÜRETMİŞ

KOCAELİ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’bile meydana mevrut depremin kendileri üzere sürpriz olmadığını belirterek, ‘Bu fay, 1900’den günümüze büyüklüğünde 5’ten iri 22 kesim sarsıntı üretmiş. Mıntıka yer sarsıntısı üreten tıpkı bölge ve bu yer sarsıntısı sürpriz değil. Fakat beklemediğimiz bekçi, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar dedi.

Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’birlikte meydana mevrut depremi değerlendirdi. Türkiye’nin sarsıntı ülkesi olduğuna değinen Irmak, bu asıl depremlerin dümdüz olduğunu belirterek, şaşırtı olmadığını söyledi. Normal koşullarda bu büyüklükteki depremin hasara sefer açmaması gerektiğini anlatan Irmak Ardahan’üstelik meydana gelen Göle depremi aslında bizler üzere sürpriz olmadı. Depremin meydana geldiği noktaya baktığımızda Kars paftası adını verdiğimiz pafta içerisinde saha almakta. Bu paftadaki enerjik fayların Erzurum Şenkaya fayı ve Göle fayı olduğunu görmekteyiz. Bu faylar 1900’den günümüze kadar 5’ten büyük 22 parça deprem üretmişler dolayısıyla toprak yer sarsıntısı üreten ayrımsız nahiye ve bu deprem ayrımsız şaşırtı değil. Fakat beklemediğimiz bekçi, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar. Alışılagelen koşullarda 5.2’lik tıpkısı depremin bu derecede hasar yapmamasını bekleriz fakat bina stokunun haddinden fazla nitelikli olmamasından kaynaklı meydana gelen bu hasarlar bizleri üzmüştür. Alelhusus kış mevsimi öncesinde insanların barınma sorunu yaşayabilecek olmaları düşüncesi bizleri üzmektedir diye konuştu.

‘FAY HARİTASININ GÜNCELLENMESİ GEREK’

Türkiye’nin enerjik kırık haritasında fay görülmeyen noktalarda üstelik depremler yaşanabileceğini ve Ardahan depreminin birlikte haritada kırık görünmez noktada meydana geldiğini anlatan Irmak, Bu bölge zelzele üreten benzeri kesim, baktığımızda Erzurum Şenkaya fayı ile Göle fayı arasında haritalanmamış ayrımsız bölgede meydana geldi bu deprem. Tığ elan önceki mülakatlarımızda de faal fay haritasında olmayan, etkili kırık namına gösterilmeyen yerlerde dahi depremler olduğunu söylemiştik. Bu zelzele bize bir defa henüz çalışkan fayların belirlenmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini göstermektedir. Seçkin il için hazırlanan ‘İl Kıran Riziko Azaltma Planı’nın tıpkı an ilk hayata geçirilmesi, alelhusus çatı stoğunun dikkatli bire bir şekilde arama edilmesi ve gerekiyorsa bu çatı stoğunun yenilenmesi konusundaki çalışmaların bile hızlandırılması gerekmektedir. ‘İl Kıyamet Risk Azaltma Planı’ kağıt üzerinde çok mebzul, çokça dört dörtlük planlar kabil ancak bu planlar hayata geçirilmezse vatandaşa çokça faydaları olmayacaktır dolayısıyla bu planların çabuk bire bir şekilde uygulamaya geçirilmesi ülkede aktif herkesin faydasına olacaktır dedi.

Share: