Doç. Dr. Mustafa Ahu: “Sülük yetiştiriciliğinin beceri ve bilimsel tabana dayalı kendisine toplumda yaygınlaştırılması için çalışıyoruz”

Doç. Dr. Mustafa Ceylan: “Asma Bıyığı yetiştiriciliğinin maharet ve bilimsel tabana dair yerine toplumda yaygınlaştırılması için çalışıyoruz”

Sakarya’dan Isparta’ya gelen katılımcı Yusuf Kayaç: “Dudağımdaki yarayı sülükle tedavi ettikten bilahare nikbet sardım”

ISPARTA Isparta Uygulamalı Ulum Üniversitesi ve Sonsuz Terbiye Aplikasyon ve Araştırma Merkezi çerçevesinde yapılan “Uygulamalı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi 10 farklı şehirden gelen 14 katılımcı ile gerçekleşti.

Isparta ISUBÜ bünyesinde cıvıltı gösteren Daim Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, 03-06 Eylül tarihleri ortada “Kılgılı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi verdi. Türkiye’nin 10 ayrımlı şehrinden mevrut 14 katılımcıya “Kullanışlı Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi hem nazari hem dahi kullanışlı olarak gösterildi. Tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin eş sağlığındaki önemine değinen ISUBÜ tedrisat üyelerinden SÜLMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Ahu “Keyif alanında enzimleri sebebiyle bir nice hastalığın tedavisinde geçer not canlılardandır. Afiyet bakanlığının 2014 yılında ortaya koyduğu geleneksel ve tamamlayan tıp uygulamaları yönetmeliği ile tıbbi sülükte dahil gelmek amacıyla bütün on beş anadan görme tedavinin yasalı çerçevede hastanelerde yapılmasına izin verdi. Bu tedaviyi yapacak olan insanlar öncelikle ilgilendiren kuruluşlardan yetişek alıp sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu yönetmelik sonrasında sülük talebi ahit geçtikçe artmaya başladı. Yönetmelik çıktığında iki sayı olan kom sayısı on bire hamiş durumda ve bu benzer dönem geçtikçe artmaya akla yatkın gidiyor” dedi.

“14 farklı elçi paydaşlık etti”

Tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin sanılanın tersine az çok tabütüvan ve pres aynı beceri bahis olduğunu belirten Ceylan “Bu zorlukların önüne geçmeye fiilen tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin maharet ve ilmî tabana dayalı namına toplumda yaygınlaştırılması noktasında bir terbiye programı başlattık. Üniversitemizin Daim Terbiye Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonluğunda bu hafta düzenlediğimiz eğitimimize Erzincan’dan İstanbul’a kadar mütebeddil tıpkı coğrafyada 14 farklı katılımcı ortaklık etti. Bu eğitimin önce iki gününde nazari eğitimlerle sülüğü tanıtıyoruz. Sonuç iki zaman ise sahaya iniyoruz ve kullanışlı tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliği eğitimimizin farkı burada ortaya çıkıyor. Burada kursiyerlerimiz sülüğe dokunarak, seçkin kalem aşamayı kendileri boşaltmak suretiyle zihinlerinde seçme istifham işareti kalmıyor. Bu yetişek sonunda kurmuş olduğumuz bildirişim kanalları ile gelişmelerini izleme ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Dudağımdaki yarayı sülükle tedavi ettikten sonra zaaf sardım”

Sülük eğitimi amacıyla Sakarya’dan Isparta’ya mevrut delege Yusuf Kayaç ” Dudağımda aynı incitici vardı sülükle tedavi ettim, bilahare sülüğe iptila sardım. Eğitimlere katılıp sülük yetiştirmeye değişmeyen verdim” diyerek belirtti. 6 yıldır hobi namına asma bıyığı yetiştiriciliği ile uğraşan Aykut Akkoyun ise terbiye ve araştırı alanında haddinden fazla zayiatlar verdiğini belirterek “Mustafa hocamla sosyal iletişim araçları aracılığı ile tanıştım buraya geldik eksiklerimizi gördük. 4 günlük eğitimimizde haddinden fazla madde kattı. Sülük beslek konusunda çok öz öğrendim. Bundan ahir süreçte inşallah güzelce sonuçlar alacağım” şeklinde konuştu.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırı Enstitü Müdürlüğü ve Isparta Belediyesi’nin da desteğiyle gerçekleştirilen eğitim bugün sona erdi.

Share: