DOWN SENDROMLULAR, HEM ÇALIŞIP HEM EĞİTİM GÖRÜYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile yürüttüğü proje kapsamında, ‘Gülen Yüzler Kafe’birlikte çalışan 8 down sendromlu, servis elemanı eğitimi aldıktan sonradan çalışmaya başlıyor. Maaş alarak hayatlarını kazanmanın özgüvenini ateş parçası down sendromlular, atölyede ahali emeği göz nuru levha ve vazolar bile yaparak kafeyi dekore ediyor.

3 Mesafe 2021 yılında açılan kafede down sendromlu servis elemanları, hem sosyalleşiyor hem bile gelişim hayatında hareketli vadi alıyor. Down sendromlu çalışanlara bildirişim becerileri, hijyen ve mutfak eğitimi ile servis eğitimlerinin yanı sıra halk becerileri kursları da veriliyor.

‘ÇOCUKLARINI SAKLAMASINLAR’

Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği Başkanı Nursel Vardı, canlı şekilde kafeyi ayakta tutmaya çalıştıklarını belirterek, proje ile toplumun down sendromlu bireylere bakış açılarının değiştiğini kaydetti. Vardı, bu bireylere vesile verildiği takdirde ailelerinin ve sunu yakınlarının üstelik bilmediği yeteneklerinin ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla güzelce tepkiler alıyoruz, gelişigüzel bölüm sayımız artıyor. Herhangi Bir dönme toplumun buraya sağ açıklık değişiyor. Çocuklarımızla ilgilendiren fert buluşmalarında onlarla birlikte olmanın, onları ne kadar bahtiyar ettiği ilgili bir nice şeyi çabucak yaşıyoruz. Bu da bizi bahtiyar ediyor. Ana amacımız; evde muntazır çocuklarımızın ailelerinin çocukları dışarı çıkarmamaları ile ilişik bazen sıkıntılarının olduğunu biliyoruz. O ailelerimiz bile böyle yerlere getirip, o çocuklarımızın vesile verildiği zaman bizim birlikte bilmediğimiz yeteneklerinin ortaya çıkmasına sebep olacağını ve hastalık olduğunu şahit oluyoruz, görüyoruz. Çocuklarını saklamasınlar, çocuklarını toplumla buluştursunlar, çocukların böyle bir yere ihtiyacı var; hakeza yerlerin sayısının artmasında da hususi gereksinimli bireylerimiz amacıyla çokça heybetli.”

Share: