Düşen helikopterde Rus uzmanlar üstelik tetkik yapacak

DENİZLİ’nin Çardak ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına desteğe giderken sakıt ve Rus uyruklu tıpkı mühendis ile aynı teknisyenin hayatını kaybettiği, 2’si Türk 5 kişinin ise yaralandığı helikopter kazasında ilçe kırım ekibinin incelemesi devam ediyor. Muhtelif hastanelerde tedavileri süren 5 yaralının afiyet durumlarının iyiye gittiği öğrenilirken, Zalim uzmanlardan oluşan benzeri ekibin bile düşen helikopterde tetkik yapacağı öğrenildi.

Kastamonu’dan Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına bindi üzere havalanan KA 32 tipi yangın itfa helikopteri, eski periyot saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Çardak ilçesinde düştü. Kazada Acımasız tabiiyetli mühendis Aleksandr Lakovlev ile tekniker Alexey Volkov hayatını kaybetti. Türk uçman Ömer Kaan Çakırdoğan ile Orman Umumi Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Yiğitlik ve Rus uyruklu uygulayımcı Georgii Onuchin, 2’nci tayyareci İgor Turkov ve uçucu İlya Ivesenkhıo ise yaralandı. Yaralılar, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) ve Denizli Kerem Hastanesi’ne kaldırıldı.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavileri bitmeme eden ve vücutlarının değişik yerlerinde kırıklar mevcut Georgii Onuchin ile İlya İvesenkhıo’nun hayati tehlikesinin bulunmadığı ve tılsım üzere yoğun bakımda tutulduğu öğrenilirken, İgor Turkov ile Türk uçucu Ömer Kaan Şarap’ın ise sağlık durumlarının daha iyi olduğu belirtildi. Denizli Celal Hastanesi’nde tedavisi bitmeme fail Kenan Fazilet’in ise afiyet durumunun mebzul olduğu bildirildi. Mavera yandan Denizli Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın başlattığı anket kapsamında, Türk uzmanların düzlük aldığı kaza katliam ekibinin helikopter enkazında incelemesi devam ediyor. Rus uzmanlardan oluşan ayrımsız heyetin de Denizli’ye gelerek helikopterde inceleme yapacağı öğrenildi. Helikopterin neden düştüğü ‘kara kutu’ kendisine bilinen curcunalı ve uçuş verilerinin kaydedildiği cihazın incelemesi sonrası netleşeceği bildirildi. Görgü tanıklarının teknik aksaklık oluştuğu gerekçesiyle akıllıca bire bir alana inmek isteyen helikopterin bire bir süre Acıgöl üstünde yavaş uçuş yaptığı tam kararlı yola inmek istediği sırada düştüğünü belirttiği doğacak sürüldü.

Share: