Düzce depreminde hasar gören Sarıdere Camisi yıkılıyor (2)

SAHİBİNİN BAŞVURUSUNDAN O BİNA DA YIKILIYOR

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5.9’luk depremde hasar gören minval ilçe Önder Sokak’taki 40 yaşındaki binanın, yetkililerin ağır sıklet hasarlı raporu vermesinin ardından yıkımına başlandı. Sabah saatlerinde evin önüne gelen bina sakinleri, izinli personel vasıtasıyla kontrollü adına dışarı çıkarılan eşyalarını aldı. Binanın boşaltılmasının ardından yıkım işlemlerine başlandı.

Başvuruyu şahsen kendisi eden ve pahal hasarlı olduğu amacıyla binanın yıkılmasını rica eden çatı sahibi Berkay Karaman, evinin yıkılmasını istemeyenlere tavsiyede bulunarak, “Apartman yıkılma tehlikesi altındaydı, yetkililere başvurduk yıkılmasına öncülük ettik. Sıhhatli olsun vekâlet yetkilileri çokça yardımcı oldu. Binanın okkalı hasarlı olduğunu söylediler ve yıkım kararı verdiler. Sokağımızın meşgul kentsel dönüşüme girmesi lazım zira bildirme ufak bir artçıda yoğun sokak yıkılabilir. Salim olsun muktezi işler, icraat yapılıyor. Düzce genelinde hasarlı binalar var. Bu bina 40 almanak aynı yapı ve hasarlı bina şu zaman baya tıpkı zararımız var amma haddinden fazla şükür canımızı kurtardık. Depremin önceki 15 dakikası tamu gibiydi haddinden fazla şükür sağ salim kurtulduk” dedi. ‘GEREKLİ KURUMLARA BAŞVURUN, BU EVLER OYUNTU OLMASIN’Hasar gören binaların sahiplerinin, hasar tespitinde işyar kişilere koruyucu olması gerektiğini anlatan Karaman, “Lüzumlu amal amacıyla lütfen bilgilendirmeleri izlem edin. Bakanlığa, valiliğe, AFAD’a başvurun canınızdan cesim değil tek servet. Canımız hesabına gelmez ama malımız dirimsel. Lütfen tedbiri elden bırakmayın, cümle gerekeni yapsın. Gerekirse dışarıda kalırım, çadırda yatarım, komşumda kalırım ama hasarlı binada kalmam. Lazım kurumlara başvurun bu evler bize mezar olmasın” diyerek konuştu.

Zelzele nedeniyle binada kısık hasar olduğunu belirten Enes Tezgin ise “Binalar kötü durumda, bu evde dedem kalıyordu. Depremden bilahare katabolizma kararı verdiler, biz üstelik dedemi yanımıza aldık. Şu an binayı boşaltıyoruz. Çatı ortamında boyut elem, duvarlar çokça üzücü. Çok fasıla var. Yapı arkaya akilane meyillendi. Ekipler gelip baktıktan bilahare hemen yadımlama kararı verdi” dedi.

Share: