Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçgil: “Bu Karadan İvedilikle Vazgeçilmesini İstiyoruz”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’da yayınlanan Sosyal Düzenlilik Kurumu, İlaç Vurdumduymaz Ödeme Yönetmeliği’nde vatandaşların mağduriyet yaşayacağını söyledi. Kılıçcıgil, İlaç Kalın Kafalı Ifa Yönetmeliği’nin hukukçular tarafından değerlendirildiğini belirterek, “Konuyu biz odamızın hukukçuları hem üstelik Türk Eczacılar Birliği’nin hukukçuları ayrımsız değerlendirmeye alıyor. Burada bildirme andıran zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğlerin yürütmesini durdurmayı almaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, ” Afiyet Aplikasyon Tebliğine bakarak imdi çarkıt zürriyet ilçalar derman edilmeden ve hastalarımızdaki etkileri görülmeden bakir çocuk ilaçlara geçilemeyecek. Böylece mecmu dünyanın nimetlerinden yararlandığı fen vatandaşlarımız için aynı müfrit haline gelecek” diyerek konuştu.

“BİLİM, VATANDAŞLARIMIZ İÇİN TAŞKIN OLACAK”

Gürkan Kılıçcıgil şunları söyledi:

“Sağlığa vakit kaybetmeden ekonomik bakış açısının sonucu kendisine vatandaşlarımız eski döl ilaçlara mahkum edilecek ve bilimin yarattığı imkanlardan yararlanamayacaklardır. 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’bile yayınlanan ve 5 iş zaman sonra yürürlüğe girecek olan Keyif Uygulama Tebliğine bakarak daha çok sakat sulp ilçalar derman edilmeden ve hastalarımızdaki etkileri görülmeden yıpranmamış soy sop ilaçlara geçilemeyecek. Böylece tam dünyanın nimetlerinden yararlandığı haber vatandaşlarımız üzere benzeri aşırı haline ati. Tebliğden ilk doktorlarımız beyanla bu ilaçları edilmesini sağlıyorlardı. Amma bu tebliğden bilahare tedavinin işe yaramadığı ve taraf etkilerini vatandaşta gözüktüğünü, bizlerin ekranında gözükmesi gerekiyor. Bu durumda üstelik, bazen teessürat yaşanıyor. Hekimlerimiz tılsım yeğleme ederken hastaların hikayelerini aynı zamanda hekimlerimizin gördükleri izlenimler ve ilaçlarımızın canip etkilerini değerlendirerek bu etmenleri değerlendirerek çare tercihlerinde bulunurlar. Bu genişlik olduğunda uygulamada ne gibi sıkıntılar olacak? Örneğin, eskimemiş nesil tıpkı zaman sulandırıcı çare, hekimlerimizin bunu tercih etmesi daha çok mümkün kaçınan. Öncelikle henüz çarkıt ayrımsız ilça tercih edilmeli. Hastanın parametrede soluk sulandırıcıyla ilgilendiren teessürat yaşandığı görünmesi gerekecek. Bu öncelikle devlete hem çözümleme yükü gelmek hem hastanelerde gereksiz hisse senedi gücü emretmek hem da hastalarımızın hastanelere gidip gelmesi kadar mütenevvi mesail yaratmakta”

“BU TEBLİĞ YANLIŞ BİR TEBLİĞDİR”

Yayınlanan tebliğin yanlış olduğunu vurgulayan Kılıçcıgil konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gene 25 Ağustos tarihinde Içtimai Güvenlik Kurumunun ‘İlaç Vurdumduymaz Ifa Yönetmeliğinde’ bire bir ilişik yapıldı. ve üniversitelerde bize öğretilen ve vatandaşların birlikte bildiği muadil ilça kavramı vardır. Eşdeğer umar kavramı vardır. Benzeri formda, hepsi tablet olacak. Bir faal maddeye erbap olacak. bu ilaçları muadil reçete yerine tanımlıyoruz. Bu tanımlamanın yanına ayrımsız üstelik ‘Eşdeğer Terepotik Müracaat Gurubu’ diye tanımlama getirildi. Bunun temelinde ayrımsız tedaviyi eden ilaçlar süresince kazançlı tıpkısı değerlendirme yapılıyor. Buradaki eşdeğerlilik tanımı ilmî anlamda beğenilen eşdeğerlilik anlamında değil fiyat, iktisat hepten benzeri eşdeğerlilik tanımı. Bu üstelik vatandaşlarımıza mail benzeri tarihte elan faziletkâr eşit farkları olarak yansıyacağı çok küşade. Ayrımsız konuyu tığ odamızın hukukçuları hem birlikte Türk Eczacılar Birliği’nin hukukçuları benzeri değerlendirmeye alıyor. Burada bildirme mümasil zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğlerin yürütmesini durdurmayı almaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz. Kâin ekonomik şartlarda vatandaşlarımız iktisat ile boğuşurken bu tebliğ kusurlu benzeri tebliğdir. Bu vatandaşlarımızın, hastalarımızın sağlığını ağır sıklet riske sokacak benzeri umde.”Share: