Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçgil: “Ispençiyari Hizmeti Gözdağı Altındadır. Tıpkısı Eylemlilik Sürecine Başlıyoruz”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Keyif Bakanlığı Eklenmiş Ifa Yönetmeliği’ndeki sorunlar dolayısıyla Ekim ayının ortasında Ankara’da eczacı mitingi yapmayı planladıklarını söyledi. Kılıçcıgil, “Meslektaşlarımız takanak, itimat sarmalına girmiştir. Oylumlu çıkar yol, eczacılık hizmeti gözdağı altındadır. Aynı eylemlilik sürecine başlıyoruz” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Edirne Eczacılar Odası binasında, meslektaşlarıyla bire bir araya geldi. Meslektaşlarıyla Eylemlilik Süreci Toplantısı gerçekleştiren Kılıçcıgil, “Sorunlarımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza de ifham etmek istiyoruz. Bu sorunları beyan etmek için üstelik Türk Eczacılar Birliği gözetiminde Cumhurbaşkanımızdan bir randevu kâm ettik. Mevcut sorunlarımızı ve çözümlerimizi, aynı de bizim ağzımızdan dinlemesini arz ediyoruz” dedi.

“İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANMAYLA KARŞI KARŞIYA”

Kılıçcıgil, Türkiye’deki tılsım, ispençiyari hizmetinde çok dip mesail yaşandığını ifade ederek şunları söyledi:

“Bu sorunlar derece derece derinleşmektedir. Sorunların başında birlikte konuşu sorunlar gelmektedir. Türk Eczacılar Birliği’nin bile basın toplantısında tabir ettiği kabil değme iki eczaneden biri kapanmayla alın karşıyadır. Alelhusus kırsalda, en ücra kasabalarda hizmet veren meslektaşlarımız bugün kapanma noktasına gelmişlerdir. Meslektaşlarımız vecibe, itimat sarmalına girmiştir. Degaje umar, ispençiyari hizmeti tehdit altındadır. Benzeri eylemlilik sürecine başlıyoruz. Amaçlarımız 13 yıldır güncellenmeyen ve 8 Orak Ayı 2022’üstelik süsleyici bir düzenleme yapılan derman fiyat kararnamesinin güncel ihtiyaçlar dahilinde Euro sıska dahilinde, eczanelerin ihtiyaçları dahilinde güncellenmesini istiyoruz. Vatandaşlarımızın ilaca ulaşım üstelik yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yaz aylarından intişar olmamıza rağmen yüksek oranda derman yokluğuyla alın karşıyayız. Önümüzdeki şita aylarını değerlendirdiğimizde bu çare yokluğunun derinleşmesini vatandaşlarımızın yer esas ilaçlara üstelik erişemeyeceği noktaya geleceğini görüyoruz. Bu konuyla ilişik kendisine yetkilileri uyarıyoruz.”Share: