Edirne İl Umumi Meclisi üyeleri kadına müteveccih hızlı savaşım üstüne bilgilendirildi

Edirne İl Umumi Meclisi üyeleri, Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ve Emniyet ekipleri aracılığıyla kadına müteveccih seri mücadele üstüne bilgilendirildi.

Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Âlim Özbaş, Divan toplantısında yaptığı konuşmada, kadına müteveccih fıldır uğraş kapsamında İçişleri Bakanlığının Türkiye genelinde 5 milyon erkeğe erişme hedefinin olduğunu söyledi.

Projede “Kadına umum kalkamaz” mottosuyla yola çıktıklarını tamlayan Özbaş, “İlimizde birlikte 20 bin erkeğe ulaşmayı hedefliyoruz. İkinci bir sorunumuz maatteessüf Türkiye genelinde baktığımızda basit gözyaşı evlilikler dediğimiz er gözyaşı evlilikler. Erken yaş evlilikler sıralamasına baktığımızda ise Türkiye’da 14’üncü sırada bulunuyoruz.” dedi.

Özbaş, erken yaş evliliklerin önüne geçebilmek adına dahi Edirne Valiliğince Er Yaş Evlilikleri Önleme Eylem Planı hazırlandığını ve çalışmaların bunaltıcı boyutta bitmeme ettiğini tabir etti.

Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu (UYUMA) Projesi’ni tanıtıcı Özbaş, şunları kaydetti:

“Geleceğimizi zılgıt eden üçüncü aynı unsur üstelik bağımlılıklar özellikle eroin bağımlılığı. Bir Vakitler eroin dendiğinde yalnız zenginlerin ulaşabildiği aynı maddeyken maalesef bugün haddinden fazla henüz bayındır ulaşılabilen pimpirik maddeler haline geldi. Sağlık Bakanlığının verilerine göre özellik bağımlısıyken zat isteğiyle tedavi olan insanların 1 yıl süreyle bozulmamış kalabilme süresi sadece yüzdelik 6,6 haddinden fazla düşük tıpkı rakam.

Bu konuyla ait İçişleri Bakanlığımız ve Güvenlik Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen UYUMA projesi var. Bu proje bizim geleceğimiz evlatlarımız için bu konuda çok hassas olmalıyız, duyar olmalıyız.”

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Eski üstelik Edirne Valiliği ile Familya ve Sosyal Hizmetler müdürlüğünün kadına şiddetin önlenmesi ve metal ile savaş konusunda hayır çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Konuşmaların arkası sıra Divan üyeleri telefonuna KADES ve UYUMA programlarını indirdi.

Bu arada, Kırklareli Ilbay Yardımcılığına atanan Yusuf Güler üstelik Meclis’e veda etti.

Share: