Edirne kırmızısının elde edildiği bitkinin teşrinievvel alanı genişletilecek

Edirne’dahi, Osmanlı döneminde casusluk olaylarına laf olan ve “efsane nitelik” namına dahi bilinen “Edirne kırmızısı”nın (Rouge d’Adrinople) elde edilmesinde makbul gerçek boya bitkisi “rubia tinctorum”un teşrinievvel alanının genişletilmesi hedefleniyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Narven Mahallesi’ndeki tecrübe tarlasında yetiştirilen bitkinin toprak çiftçilerince ekilmesi ve hesaplı değere dönüştürülmesi planlanıyor.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine, bitkinin yetiştirilmesi üzere çalışmalara 3 yıl önce başladıklarını ve iyice sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi ile ortaklaşa çalıştıklarını belirten Doç. Dr. Tülek, Edirne kırmızısının kent için oylumlu tıpkısı derece olduğunu vurguladı.

Edirne kırmızısının elde edilmesi için kullanılan mahiyet boya bitkisine özel sektörden rica olduğunu anlatan Tülek, şöyle devam etti:

“Bu bitkinin yaygınlaşması ve kullanıma sunulması için hususi sektörle üstelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Zira hususi sektörün bu yönde benzeri talebi var. Hele Edirne kırmızısından uzvi boya elde edilmesi amacıyla icraat yürütülüyor.

İlerleyen süreçte sonbaharda yapılacak hasatla bitkinin köklerinden kırmızı hasep elde edilmesi üzere bu kökler işlenecek. Şu anda özellikle oluşum firmalarıyla görüşmelerimiz bitmeme ediyor. Amacımız, firmaların talepleri doğrultusunda çiftçilerin üretime geçmesi.”

Edirne kırmızısı

Dünya dokuma sanayisinde büyük bire bir yere ehil olan Edirne kırmızısı, 15. yüzyılda üs boya adına üretildi.

“Tuğla kırmızısının elan parlağı” adına nitelenen rengi elde fail ve yerine “Edirne kırmızısı” diyen iki boya ustası, boyanın formülünü benzeri süre sonradan Fransa’ya götürerek bu rengin Avrupa tekstil sanayisinde yaygınlaşmasını sağladı.

Fransa’üstelik 1740’lı yıllarda üretildikten bilahare “Rouge d’Adrinople” (Edirne kırmızısı) adıyla sektörde saha edinen damga, hele tekstil alanında kullanıldı.

Edirne’üstelik tarihi yapıların süslemelerinde ve şehrin geleneksel umum sanatlarında beğenilen vasıf, geçen süreçte unutulmaya beniz tuttu.

Share: