Edirne’de Bala Yaşta Evliliklerin Önüne Geçilmesi İçin Gösteri Planı Hazırlandı

Edirne Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Âlim Özbaş, Edirne’nin çocuk yaşta dünyaevi sıralamasında Türkiye’de 14’ncü tam kayran aldığını söyledi. Özbaş, “Erken gözyaşı evliliklerin önüne geçebilmek hesabına birlikte Edirne Valiliği’nce ‘Er Gözyaşı Evlilikleri Önleme Gösteri Planı’ hazırlandık ve çalışmalarımıza aheste boyutta bitmeme ediyoruz” dedi.

Edirne Karı ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Bilim Adamı Özbaş, İl Genel Meclisi’nin Ilkgüz ayı toplantısına katılarak, Avrat Bindi Uygulaması (KADES), er yaş evlilik ve Esrar ile Uğraş Aplikasyonu’ndan (UYUMA) bahsetti. Şiddettin öğrenilen aynı çizgi olduğunu kaydeden Özbaş şunları söyledi:

“Gayret bizim genlerimizde olan benzeri molekül değildir. Gayret öğrenilen aynı davranıştır. Biz şiddeti öğrenerek hayatımıza uyguluyoruz. Bari şiddeti nereden öğreniyoruz? Ata anneye, ana çocuğa, çocuk kardeşe, kardeş oyuncağına, okulda, trafikte, işte, çarşıda, maatteessüf şiddete her yerde maruz kalabiliyoruz. Monitör programlarına bakıyoruz. Maalesef sürat olmayan dizimiz bulunmayan gibi. Çocuklarımızın internette oynadıkları oyunların hangisi baksak çabukluk sıfır oyun yok gibi. Gayret günümüzün sakil bir gerçeği. Günümüze baktığımızda rastgele yaş gurubunda seçkin iz gurubunda rastgele eğitim seviyesinde ivinti olgusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Alelhusus kadına müteveccih şiddetli mücadelede, bilinçlendirme ve içtimai farkındalığın yaratılması, ön plana çıkmaktadır. Özellikle güzel olan insanlar, kamuoyu önündeki insanlar, bürokratlar, öğretmenler veya ‘kanaat önderleri’ dediğimiz insanlar, bu konuda farkındalık görüntülemek için topluma benzer olması müstelzim insanlardır.”

Öte yandan, meclis üyeleri farkındalık gerçekleştirmek amacıyla “Kadına Umum Kalkamaz” pankartı açtı. Meclisin avrat üyeleri, KADES uygulamasını telefonlarına indirirken, UYUMA uygulaması üstelik memleket umumi meclis üyeleri aracılığıyla telefonlara kaydedildi.Share: