Edremit Körfez’inde evcil otobüsler bakım verecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, filosuna kattığı 25 sayı bakir evcil ve milli otobüsle Edremit, Havran, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde şişman ulaşımın kalitesini artırıyor. Otobüslerin Haliç bölgesinin yer yapısına uyumlu olması hem kazançlı hem da devir açısından vergi sağlayacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Koy Bölgesi’nde şişman ulaşım kalitesini daha aşkın yükseltmek amacıyla 25 sayı Otokar Bellik Centro misal aracı, filosuna kattı. Mevcut 75 adet araç sayısı, euro6 alelade otobüslerin hizmete girmesi ile gelişigüzel 100’e imdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Erişim Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı ve Balıkesir Dolgun Taşıma A.Ş.’nin, Edremit Otogarı’nda lansmanını gerçekleştirdiği otobüsler; Edremit, Havran, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde hizmet verecek. Çevirici lansmanına; Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, YANLIŞSIZ Fırka Edremit İlçe Başkanı Ekrem Ümitli, Milliyetçi Akıntı Partisi Edremit İlçe Başkanı Halil Görmen, Havran Belediye Reisi Emin Ersoy, Otokar temsilcileri, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Program sonrasında Başkan Yılmaz, basın mensupları ve konuklar ile gelişigüzel otobüsleri sınav etti.

Yerli istihsal olan Otokar Marka Centro benzeri araçları geçmiş alan uray Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olduğu bilgisini veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, “Haliç bölgemizde yerey şartları epey otobüslere makul olduğu amacıyla ebadı adi otobüsleri tercih ettik. Hangi otobüs büyüklüğünde nazik hangi üstelik minibüs kadar gerçekten, ara sıra açkı aradık. Araştırmalarımızı yaparken Otokar imdadımıza koştu. Mânialı tınlamalı ve euro6 olması üstelik ayrı aynı tercih sebebimiz oldu. Sürdürülebilir toplu erişim hizmetlerimizin kalitesini henüz bile artıracağız. Araçlarız şehrimize doğru güzel olsun. Bu araçlar yardımıyla çokça insanımızın duasını alacağımıza inanıyorum. Bu araçlarımız 65 gözyaşı üstü, engellilerimizi, martir ve gazi yakınlarını ücretsiz taşıyacak” dedi.

Körfez Bölgesi’nin coğrafi yapısı, sokakların az ve eğimli olması, sınıfında yüksek tavan ölçülerine eş ve ağır tabanlı sakat düzenli olması sebebiyle tercih edilen otobüsler, minibüs boyutlarında olup 6.6 metre uzunluğunda ve 18 oturan 19 ayakta mecmu 37 nüsha bulaşan kapasitesi ile otobüs statüsündedir. Euro 6 motorun yeğleme edilmesinin sebebi benzinli araçlara göre yüzdelik 30 mahrukat tasarrufu sağlaması, yüzdelik 25 henüz az karbondioksit salımı ve çevreci olmasıdır. – BALIKESİR

Share: