Ege Ağbaba: “Sen Devletsin, Teröristse Neden Erkin Bıraktın, Niye Izleme Etmedin? Bu Yıldırıcı, PKK ile Çözüm Süreci Yürütülürken Azade Bırakılmış”

Haber: BERKAY VAROL – Alıcı: AZİZ METİN TURAN

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba, Mersin Ağacı’in Mezitli ilçesindeki polisevine saldıran teröriste ilişik, “Sen devletsin, teröristse illet erkin bıraktın, illet izlem etmedin? Geldin polis güçleri memurumuzun martir olmasına amil oldun. Bu yıldırıcı, PKK ile çözüm süreci yürütülürken serbest mevdu. Sen o ant Öcalan’a özel koster çıkarıyorsun, sen Çerağ’e devletin Rum Ajansı’nı, TRT’sini gönderiyorsun…” dedi. Ağbaba, suçlamalara, “O tarihte çözüm süreci adı altında Çerağ ile PKK ile çay içip piknik yapanlar bizi suçluyor” sözleriyle eşit verdi.

CHP Malatya Mebus Iye Ağbaba, Sazak’in Mezitli ilçesinde polisevine yönelik planlı terör saldırısına ve yıldırıcı Dilşah Ercan üzerinden CHP’ye müteveccih eleştirilere ait ANKA Malumat Ajansı’na değerlendirmeler yaptı.

Ağbaba, yıldırıcı Dilşah Ercan ile CHP’nin tek temasının olmadığını; “Tutuklu Gazeteciler Raporu” yayınlanmadan önceki 4’üncü etki paketi ile başıboş bırakıldığını vurguladı.

“SALDIRIDA ŞEHİT OLAN POLİSİMİZ ÜZERİNDEN SALDIRIYI IŞLEYEN TERÖRİSTİ BİZİMLE İLİŞKİLENDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

CHP yerine “organize saldırılar” ile yüz yüze olduklarını tabir eden Ağbaba, “Geçtiğimiz haftadan beri AKP trolleri, bazı gazeteci kılığındaki insanlar değişik yollarla bize saldırmaya çalışıyorlar. Toy yapılan saldırıda martir olan polisimiz üzerinden saldırıyı yapan teröristi bizimle ilişkilendirmeye çalışıyorlar. Üste utanmasalar PKK, yıldırıcı hesabına bizi suçlayacaklar. Ne üzerinden? 2013 yılında orak ayı ayında yazmış olduğumuz tıpkısı anlatım üzerinden” dedi.

“BU RAPORDA 188 GAZETECİ VAR”

Raporun bağımsız milletvekili gözlemciler ve gazetecilik çığır örgütlerinin raporları üzerinden hazırlandığını belirten Ağbaba, “Onlardan alınan bilgiler üzerine işlenmiş bir ifade. Devletin verdiği matbuat kartı sahiplerinin bize ulaştırmış olduğu mektuplar. Bu raporda 188 gazeteci var. Kimler var? Balbay (Mustafa Balbay), Tuncay Özkan, Bahir Sebep, Yalçın Banal, Sami Menteş, Bilgelik Çiçek, Turan Halis, İBDA-C’den hükümlü Şükrü Uyanık, Nedim Şener, Hazar Pehlivan, Sulh Terkoğlu var. Var bile var” diye raporun içeriğini anlattı.

“SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE ERKIN BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? POLİS MEMURUMUZUN ŞEHİT OLMASINA ETMEN OLDUN”

Mezitli’deki polisevine saldıran teröristin 2013 Mayıs ayında erkin bırakıldığına ilgi calip Ağbaba, şunları söyledi:

“Bizim raporumuz 2013 Temmuz ayında mamul. Yani tığ raporu basınla paylaşmadan önceki ismi güzeşte yıldırıcı 4’üncü egemenlik paketi dolayısıyla erkin mevdu. Bizim ismi sabık yıldırıcı ile tıpkı görüşmemiz yok. Hoppadak bize yazmış olduğu aynı pusula var. Mektupta, gazeteci olduğunu söylüyor, ismini, cismini yazıyor. Bizim yorumumuz de namevcut. Tığ 11 sene geçmiş yüz yüze görüşmediğimiz birini 11 yıl sonra ne yapacağını ne bilebiliriz. Sen devletsin, teröristse sebep erkin bıraktın, sebep strateji etmedin? Geldin polis memurumuzun şehit olmasına etken oldun. Bu yıldırıcı, PKK ile çözüm süreci yürütülürken başıboş bırakılmış. Sen o zaman Öcalan’a özel koster çıkarıyorsun, sen Çerağ’e devletin Anadolu Ajansı’nı, TRT’sini gönderiyorsun, mecmu 34 tane basın mensubunun mikrofonu var…”

“O TARİHTE HAL SÜRECİ ERZEL ALTINDA KANDİL İLE PKK İLE ÇAY İÇİP PİKNİK YAPANLAR BİZİ SUÇLUYOR”

PKK terör örgütü ele başlarından Hedef Karayılan’ın de aralarında bulunduğu örgüt yöneticilerinin yaptığı basın açıklamasına ilişik fotoğrafı gösteren Ağbaba, “Burada PKK’nın dip yöneticilerinin, devletin göndermiş olduğu TRT’si, Anadolu Ajansı ile bu arada basın toplantısı yapıyorsun. Bunları veya bunları gönderenleri suçlamıyorsun, bizi suçlamaya çalışıyorsun. Pekala, İçişleri Bakanı, hangi diyor? Cumhurbaşkanı’na itmam veriyor. Diyor kim ‘Amanos’ta bire bir tek terörist kalmadı. Biz teröristlerin ayakkabı numarasını biliyoruz.’ Bunu söyledikten iki çevrim sonra Mersin Ağacı kabil şişman benzeri şehre Amanos’tan iki yıldırıcı gelip sızarak bire bir polisimizi şehit ediyor. O tarihte çözüm süreci adı altında Çerağ ile PKK ile çay içip piknik yapanlar bizi suçluyor” diye eleştirdi.

“SUÇLU ARAYACAKSAN SOYLU’NUN ÇEKTİRDİĞİ RESİMLERE BAK”

Ağbaba, çözüm süreci dönemini anımsatırken, şunları anlattı:

“Bu çözüm süreci tığ falsolu dedikçe onlar hem Türkiye’nin muhtelif illerinde PKK’nın örgütlenmesi cevaz etti hem birlikte Kandil ile beraber iş birliği yaptı. 2013’ün Nevruz’unda İmralı’dan koster, özel uçakla idea iletenler demin bizi suçluyor. Başi Yerde arayacaksan Aristokrat’nun çektirdiği resimlere bak. Bunlardan neden sıklet duymuyor? Nerede hırsız, hileci, nerede hilekâr varsa Aristokrat ile resmi var.

“11 YIL BOYUNCA HULUSİ AKAR’IN ADETA YANINDAN AYRILMAYAN, HAYALET GİBİ GEZEN MEHMET DİŞLİ’DEN DOLAYI HULUSİ AKAR’A HESAP SORMUYORSUN”

Antrparantez tığ bu raporları yazıncaya büyüklüğünde sen FETÖ ile iş birliği yapıyordun. O FETÖ ile hisse senedi birliğin sonucunda devletin kademelerine yerleştirdiğin insanlar geldiler Meclis’i, Geçit Köprüsü’nü bombaladılar. Genelkurmay’ın uğrunda mermi sıktılar, 251 şehidimiz var. 11 yıl süresince Hulusi Akar’ın adeta yanından ayrılmayan, saye üzere gezen Mehmet Dişli’den belde Hulusi Akar’a adisyon sormuyorsun evet üstelik Ergenekon’de, Balyoz’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne savcılar aracılığıyla düşmanın yapmadığını eden Recep Tayyip Erdoğan’a sormuyorsun, savcı Zekeriya Salt’ün hesabını Recep Tayyip Erdoğan’a sormuyorsun. O dönüş adete Türk Silahlı Kuvvetleri’ni dindiren gazetecisinden kumpasçısından hesap sormuyorsun. O çevrim Mehmet Baransu’yu baş tacı ediyorsun, 11 sene sonradan bizi suçluyorsun. İnsanda ahlak olur ar peki. Bu utanmazlar kendi pisliklerini, açıklarını kapatmak üzere bize saldırıyorlar. Ama bilsinler ki bu ofans bizim üzerimizde kuzguni bırakmaz. Biz rastgele devir terörün karşında olmuşuz. Terör nereden gelirse gelsin terörün karşında olmuşuz.”

“SEN KANDİL’DE PİKNİK YAPARKEN BİZ BU HAL SÜRECİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLÜYORDUK”

Çözüm süreci döneminde AKP’nin yöneticilerinin sözlerine ilgi çekici Ağbaba, şöyle konuştu:

“Ne demiş, zaman bize hücumcu troliçe, ‘Abdullah Öcalan ölmeyi değil yaşatmayı seçti.’ AKP mebus ne demiş, ‘PKK ve IŞID yıldırı örgütü değil, politik hareketlerdir.’ Hangi demiş Tayyip’in danışmanı, ‘Öcalan, Ortadoğu’üstelik Türkiye’nin önünü açıyor.’ evet da benzeri gayr hangi demiş, bugün AKP’nin yönetiminde olan, ‘Abdullah Öcalan, dünyanın geleceğini çok bereketli okuyor.’ Terörist arıyorsan, terörist ile iş birliği arıyorsan aynaya bakacaksın kardeşim. Biz ömrümüzde PKK’nın elini sıkmamışız. Ömrümüzde terörün, teröristin elini sıkmamışız. Sen 2013, 2014’te terör örgütü ile Mum’da piknik yaparken, İmralı’de devletin görevlileri ile Öcalan’a ‘başkanım’ derken tığ bu çözüm sürecinin kusurlu olduğunu söylüyorduk.”

Share: