EĞİRDİR’İN ÜNLÜ HASTANESİ YIKILIYOR

ISPARTA’nın Eğirdir ilçesinde bakir binanın hizmete açılmasının arkası sıra Eğirdir Kemik Mafsal Hastalıkları Hastanesi’ne ilişik 9 eğik bozuk binanın yıkımına başlandı.

Eğirdir Mızrap ve Mafsal Hastalıkları Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne ilgili 9 katlı binanın Yer Sarsıntısı Yönetmeliği ve ihya çalışmasına makul olmadığı belirlendi. Bunun üzerine binanın adına 100 yataklı vagon yeni şifahane binası nesir edilerek, 1 Aile 2021 tarihinde hizmete girdi. Il bünyesinde oluşturulan Keyif Yapıları Yadımlama Değerlendirme Komisyonu vasıtasıyla 21 Şubat 2022 tarihinde alınan karar doğrultusunda sakat binanın yıkımına değişmeyen verildi. Yapılan ihaleyi kazanan firmayla itilaf imzalanmasının ardından eski şifahane binasının yıkımı için çalışmalara başlandı. Binanın yıkımının ardından bölgede mekân düzenlemesi yapılacağı öğrenildi.

‘HER BÖLÜM DUYGULANIYORUM’

Hastanenin bozuk doktorlarından Kazım Erdoğan, Ayrımsız devir bulunmayan oluyor, içim sızlıyor, koku ağlıyor. Bu kelimelerle ifade edilmez. Her bölüm duygulanıyorum, yapacak bir özdek yok. Bu gördüğünüz binayı Demirel yaptı, Özal açtı. Bu şifahane önceki olarak ‘Kemik Ince Ağrı Hastanesi’ adına açıldı. Sadece burada değil, İstanbul Balta Limanı, İzmir Urla ve Trabzon’da 4 sayrılarevi kendisine açıldı. Bunların zarfında dinç sadece Eğirdir Mızrap Mafsal Hastalıkları Hastanesi’ydi. Fakat bu da değişik sebeplerden çevre katabolizma aşamasına geldi. Hastanenin evvel sükse sağlaması Prof. Dr. Orhan Aslanoğlu döneminde gerçekleşti. Benim dahi klinik şefimdi. Onun vaktiyle ‘kemik verem hastaları mefluç geliyor, yürüyor’ diye ün salması, esas veremlerinde apse olurdu, bu nedenle hastalar felç olurdu; ameliyatlarda buraya inmeli mevrut, yürüyemeyen hastalar yayan giderdi. Bu cemi Türkiye’birlikte ünlenince buraya azgın bire bir tutkun yığını olmaya başladı dedi.

‘HASTALAR ŞİFA BULUP GİDERLERDİ’

Kendisinin Eğirdir’deki hastaneye 1983 yılında geldiğini anlatan Kazım Erdoğan, O zamanlar yaptığım ameliyatlar 850’nin üzerindeydi. Ancak yeşil kartlılarda irsal sorunu çıkınca hastalanmış sayısında tedenni oldu. Peşi Sıra hastanede coşkunluk oldu. Bu nedenle da züğürt sayısında düşüş oldu. Elan sonraları hastane 1000 akak sayısına ulaştı ama deminden ise bu şifahane popülaritesini kaybetti. Bu hastanenin mızrap ince ağrı kendisine açılması buranın iklimi, temiz havası, yeşilliği, bambaşka aynı fenomen. Gelen hastalar bu hastanede şifa bulup giderlerdi. Üzüntüden ayrıksı yapacak metin fazla bir şeyimiz yok diyerek konuştu.

Hastanenin katabolizma işini işleyen firmanın yetkilisi Sedat Delimsirek da Allah kaza bela vermezse 2 kamer içerisinde yıkımı bitirerek teslimini yapacağız dedi.Share: