ELMA KADAR CEVİZ YETİŞTİRDİ

BİTLİS’in ceviziyle ünlü Adilcevaz ilçesinde Mehmet Akkoyun, ilkah usulüyle elma büyüklüğünde 25 gram ceviz yetiştirdi.

Adilcevaz ilçesinde hayat dolu ve herhangi bir sene bahçesinde aşılayarak çoğalttığı koz fidanlarını satan Mehmet Akkoyun, akıbet biraz yıldır üstünde çalıştığı nazik koz veren fidan yetiştirdi. Adilcevaz’ın dünyaca adlı cevizinden ayrımlı enva elde edip ‘Kazankaya’ ve ‘Adilcevaz-13’ adlarıyla tescilleyen rekiz üreticisi Mehmet Akkoyun, kullanılmamış fidanlarının jen bahçesi oluşturulması üzere girişimde bulundu. Adilcevaz’da kısaca 2 bin rakımda ilçeye arpalık üretip tescillediği cevizlerinden sonradan Akkoyun’un elma büyüklüğünde ürettiği cevizler dikkat çekti. Alışılagelen cevizler 10-12 gramken, elma büyüklüğündeki ceviz ise 25 gram namına ölçüldü.

‘TÜRKİYE’NİN SEÇME TARAFINA FİDAN GÖNDERİYORUZ’

Dış yeşil kabuğuyla elma kadar olan cevizleri yaygınlaştırıp çoğaltmak için geniş bahçesi kuracağını belirten müstahsil Mehmet Akkoyun, Adilcevaz’da kestirmece 2 bin rakımda koz fidanı üretimi yapıyorum. Bu rakımda yaptığımız çeşitlerde şu ana kadar tıpkısı bastırık yaşamadık. Sair çeşitlere bakarak ürün gramı adına elan nazik, 20 ve 25 gram üstünde çalıştığımız cevizlerimiz üstelik var. Adilcevaz cevizinin en iri özelliği, kişi kendini dölleyip, tozlayan bire bir çeşittir. Ayrıca aynı dölleyici fidan dikmenize ister kalmıyor. Türkiye’nin seçkin tarafına rekiz gönderiyoruz. Gönderdiğimiz rastgele yerde da domuzuna sonuçlar alıyoruz diye konuştu.

Adilcevaz’da genelde tohumdan üretim olduğundan çok güzelce çeşitlerin ortaya çıktığını anlatan Akkoyun, Bu iyice çeşitlerin üretimini yapıp, aşılı fidana çevirip sonra sertifikalandırabiliyoruz. Kullanılmamış kuracağımız gen bahçesinde dış yeşil kabuğu elma büyüklüğünde olan kullanılmamış ceviz türümüzün üretimini çoğaltacağız. Bunun üstünde çalışıyoruz. Üretimini yaptığımız bu kullanılmamış cins cevizimizi bile Türkiye’nin değme tarafına gönderip bostan kuracağız dedi.

Share: