Emine Erdoğan, Tokat’ta “Bereket Hasadı Programı”na katıldı Açıklaması

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Hakeza bir dünyada ekincilik, ülkelerin arz yüksek gücü olacak. Tarım kabiliyetimize ciddilik vermeli ve hassaten taze nesillerin tarıma yönelmelerini sağlamalıyız. Çevreci politikalar ve abuhava dostu tarımla nazik benzeri dönüşümün öncüleri olabiliriz.” dedi.

Tokat Belediyesi eliyle düzenlenen Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde düzenlenen Artağanlık Hasadı Programı’na katılan Emine Erdoğan, kadınların hazırladıkları lokal aşındırmak stantlarını gezerek yemeklerden tattı, hasat yapan çiftçileri ziyaret ederek onlarla sohbet etti.

Kadınlarla beraber tulumbadan akarsu çekici Emine Erdoğan, reis Vücut Akkor’dan Tokat yemekleri hakkında vukuf aldı.

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeryüzü iyicene köşelerinden Tokat’ta aynı gastronomi festivali vesilesiyle vatandaşlarla buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içinde olduğunu söyledi.

Tokatlıların kendilerini yemeden içmeden şehirlerinde değil, gönüllerinde dahi ağırladıklarını dile getiren Emine Erdoğan, “Yunak tebessümlerle sardınız. Fevkalade ayrımsız konukseverlik gösterdiniz. Gelişigüzel birinize kalbi şükranlarımı sunuyorum. Binbir emekle hazırladıkları bu organizasyonla bizi tıpkı araya getirmede emeği sabık herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin istisnasız temas köşesinin anılmış kıymetleri bulunduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu anlamda Tokat’ımız çok yönlü zenginliğiyle adeta tıpkı Türkiye kompozisyonu. Tarihten kültüre, gastronomiden doğaya büyüklüğünde gelişigüzel alanda nazik potansiyele topluluk. Tokat, şeş bin yıllık tarihi boyunca farklı medeniyetlerin evi olmuştur. Bu kadim coğrafyada attığımız her adımda tarihin değişik aynı dönemine ilişkin eserlerle karşılaşıyoruz. Ne mutlu kim bir nice geleneğimiz burada yüzyıllardır varlığını koruyor. Kemirmek kültürümüz, giyim kültürümüz, yazmacılık ve tekstil kadar görüşme ve zanaatlarımız yaşamın bir parçası olmaya bitmeme ediyor. Öte yandan dilimizden düşmeyen Tokat türküleri, halkımızın belleğidir. acı tatlı bilcümle tecrübemiz oraya kaydolmuştur. Bunun beraberinde dünyanın bildirme ihtişamlı mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası kabil zaman kesen huy harikaları var.”

“Domestik ve anadan görme olanı dulda gayretimizi ahali birliğiyle artırmalıyız”

Tokat’ın gastronomisiyle birlikte bayrak şehirlerinden tıpkı tanesi olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Coğrafi işaretli Tokat kebabımız lezzetiyle dillere klan olduğu büyüklüğünde, kendine özgü hazırlanma aşamalarıyla mutfağımızın karakteristik özelliklerini yansıtır. Tabii Tokat’ın coğrafi işaretli ürünleri bununla bağlı değil. Tokat yazması, Narince salamura yaprağı, Niksar cevizi, Turhal yoğurtmacı, Erbaa Narince bağ yaprağı, Zile kömesi ve Zile pekmezi de coğrafi belen tescili almıştır. Kısacası Tokat, erbap olduğumuz mehabetli mirasın seçme parçasından bünyesinde barındıran ve bu potansiyele gözgü markajcı ayrımsız şehrimizdir. İnsanlık, zaman süresince metanetli çokça alanda dönüm noktalarından geçmiştir. Kazançlı, panel ve içtimai değişimler, rastgele seferinde kullanılmamış aynı dünya nesir etmiştir. Bugün cümle dünyada yerel değerleri etkisi altına kayran ve erozyona uğratan keder ayrımsız globalleşme rüzgarı esiyor. Şu bir asıl ki milletleri bir arada tutan, eş değerler paydasıdır. Küreselleşme artık tıpkısı kültür alışverişinin çokça ötesine geçmiş durumda ve maalesef kim milli kimlik sınırlarının zafiyete uğramasına destek hazırlıyor. Çünkü insanlar biricik benzeri küresel kültüre yönlendiriliyor. O nedenle yerli ve geleneksel olanı himaye gayretimizi halk birliğiyle artırmalıyız. Tekmil bu değerler bize ilgili olduğu büyüklüğünde, insanlığın geçmiş günden beri karşılık olmak değmek işlediği ekin atlasının dahi vazgeçilmez tıpkı parçasıdır.”

Kültürler kaybolduğunda toplumların hayata baktığı yeri işaretleyen mazmun haritasının da kaybolacağını tamlayan Emine Erdoğan, şunları paylaştı:

“İşte tarihimize, kültürümüze ve değerlerimize eş çıkma projeleri hakeza bir şuurla ele almalıyız. Özellikle ati nesillerle hars mirasımız arasında kopmaz bağlar oluşturmayı hedeflemeliyiz. Bildiğiniz kabilinden yakın ayrımsız zamanda, ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabımızı literatüre kazandırdık. Bu projemizin temelinde hem mutfak mirasımızı korumayı hem birlikte ülkemizi gastronomi alanında ayrımsız dünya markası yapmayı hedefledik. Mutfağımız elbette parçalanmamış dünyada biliniyor. Bildirme çokça yeğleme edilen mutfaklardan olduğu kabil çok bile seviliyor ancak bu şöhretimiz makul birkaç yemeğimizle merbut kalmamalı. Çünkü mutfağımızın tezgahında kadim benzeri ruz ve birçok medeniyetin etkileşiminden oluşan nazik benzeri hazne var. Bildiğiniz kabilinden sınai aş damı, bugün herif sağlığına alın yeryüzü şişman tehditlerden biri haline geldi. Hibrit tohumlar, GDO ve fastfood kültürü insanların hemen fiziksel sağlıklarını değil, iç dünyalarını da değiştiriyor. Büzük kültürümüzü, yiyeceklerle kurduğumuz ilişkiyi ve sunu başta yiyeceğe ‘nimet’ anlayışıyla yaklaşımımızı temelden sarsıyor.”

Doğal beslenme pratiklerinin yeni isimlerle gine yaşamda düz edindiğini gördüklerine belen fail Emine Erdoğan, “Bu yer, mutfağımızın insana hem ruhiyat hem üstelik bedenî şifa sunan tabii reçetelerini dünyaya takdim etmek için bir fırsattır. Öte yandan mutfağımızın tabiat dostu karakteri, insanların tabiatla yeniden tesis etmek istedikleri tartılı veriş arayışlarına üstelik heybetli ayrımsız çözümdür. Aynı mutfağın atıksız olması, kalan her ürünü bambaşka ayrımsız ürüne muhavvil kabiliyette olması, içselleştirilmiş tıpkısı yer ahlakı göstergesidir. Küresel azık kaybı dediğimiz şişman sorunun karşısında atıksız Türk mutfağının, dünyaya ihtiyacı olan yeni söylemi dürü edeceğine inanıyorum. Bu doğrultuda son adım koca adımlar attık. UNESCO Yaratıcı Şehirler Zıkkım içerisinde kayran düzlük şehirlerimiz, UNESCO eliyle esirgeme altına alınan yemeklerimiz oldu. 21-27 Mayıs haftasını ‘Türk Mutfağı Haftası’ ilan ettik. Mutfağımız adına yapılan çalışmalar balaban ölçüm topluyor ve arsıulusal platformlarda vahim demet görüyor. Ilkin sunturlu Tokat tevessül etmek amacıyla yurdumuzun beherglas köşesi dünya gastronomi şehri olmaya adaydır. Sayımsız ürünümüz coğrafi meni alabilecek niteliktedir. Elimizdeki bu dayanıklı güçle dünyada gastroturizm alanında önder olacağımıza özden inanıyorum.” diyerek konuştu.

“Bu kadim tecrübeyi gençlere aktarmanızı istek ediyorum”

Emine Erdoğan, Dünya Bankasının verilerine göre, 2050’de dünya nüfusunun 10 milyar olmasının beklendiğinin altını çizerek, şunları dile getirdi:

“Böyle aynı dünyada tarım, ülkelerin yer üstün gücü olacak. Tarım kabiliyetimize ağırbaşlılık vermeli ve özellikle dinç nesillerin tarıma yönelmelerini sağlamalıyız. Çevreci politikalar ve iklim dostu tarımla iri bir dönüşümün öncüleri olabiliriz. Bildiğiniz üzere Ağababa Tohumu Projemiz, hakeza benzeri fikri zeminde ortaya imdi. Yerel çeşitliliğimizi ve ülkemizin bitki kalıtım bilimi kaynaklarını kaybetmemek için ata tohumlarımızı koruma altına aldık. Temas biri birer yadigar olan tohumlarımız düzelti edildi ve toprakla buluştu. Bu tohumlardan alınan her kitap, sürdürülebilir gıdanın güvencesi ve çocuklarımız üzere evire çevire tıpkısı ati gitmek. Bu noktada hassaten kadın çiftçilerimizden bu hususta çok şey beklediğimizi söylemek istiyorum. Zira toprağın bizlere analık yaptığı kabil sizler dahi toprağa üvey anne yapıyorsunuz. Onu sevecen ellerinizle ekiyor, hakkına riayet ediyor, onunla çok özel aynı görelik dili konuşuyorsunuz. O yüzden sizlerden alelhusus bu kadim tecrübeyi gençlere aktarmanızı rica ediyorum.”

Tokat Çiğin Halayı ekibi, gösterisinin ardından Emine Erdoğan’a, Reisicumhur Erdoğan’a eksiltmek üzere Türk bayrağı ikram etti.

Emine Erdoğan de bayrağı öperek emaneti ileteceğini söyledi.

Etkinlik sonrasında Emine Erdoğan, beraberindekilerle site merkezinde Yağabasan Medresesi, Tokat Kent Müzesi ile Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret ederek yetkililerden hikmet aldı.

Programa Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AK Tümen Umumi Başkan Yardımcısı Dinamit Varlıklı, DOĞRU Fırka Tokat milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu birlikte katıldı.

Share: