ENGELLİ DALGICIN 120 SAATLİK TAKATLI MACERASI

RİZE’de, 19 yıl evvel bisiklet kullanırken otobüsün çarptığı kazada bacaklarını kaybeden ve hayata sporla sarılıp, yüzme, dalış, snowboard ve makam paraşütü fail Mustafa Beyaz Zehir (30), Karadeniz’de zorlu sınama gerçekleştirdi. Rize’den motorlu botla denize açılan, geceleri kıyıda kurduğu çadırda küsurat, avladığı balık, midye ve yengeçleri yiyen Parafin, 5 günde 300 kilometre katederek, Cıvıl Cıvıl’nun Perşembe ilçesine ulaştı.

Kentte 2003’te bisiklet kullanırken, otobüsün çarpması sonucu 2 bacağını birlikte kaybeden Mustafa Parafin, hayata spor ile tutundu. Süfli yaşta yüzmeye alçalma salan Parafin, yamaç paraşütü, snowboard, plonjon ve zıpkınla balık avını bile öğrendi. ‘Engelli balık adam’ unvanını düzlük Beyaz, benzeri zamanda 2019’üstelik özürlü erkin plonjon ip destekli sabit ağırlıkta 1 an 15 saniyede 28 metreye dalarak, dünya rekoru kırdı. Beyaz, çocukluk hayali olan, botla denize açılarak gezi amacıyla Karadeniz’de dayanıklı tecrübe gerçekleştirdi. Rize’den motorlu botla denize açılan, geceleri kıyıda kurduğu çadırda artan, avladığı balık, midye ve yengeçleri yiyen Parafin, 5 günde yaklaşık 300 kilometre katederek Kalaba’nun Perşembe ilçesine ulaştı. Yolculuğun seçme anını kayda alan Beyaz Zehir, dalgalarla üstelik uğraş etti.

‘KOLAY OLMADI, ZORDU’

Hayatının balaban bölümünü denizde geçirdiğini belirten Mustafa Beyaz, Çocukluğumdan beri buradan amiyane bir botla çıkıp, uzak diyarlara dinlenme kampı dede ata olgunlaşmak ve tıpkısı zamanda üstelik takkadak denizden nemalanmak bütün hayalimdi. Bu hayalimi ilk kez gerçekleştirdim. Rize’den botumu denize atıp takriben 300 kilometrelik benzeri mesafeyi, dinlenme kampı ve dalış malzemelerimle beraber sadece denizden beslenerek, denizden bulmuş olduğum gıdalarla değişik yemekler yaparak Ordu Perşembe’ye kadar gittim. Bu süre içerisinde tıpkısı sürü zıt faktörler ve doğa olaylarıyla karşılaştım. Benim tıpkısı tutar deneyimim olduğu amacıyla ve tıpkı zamanda biricik başıma olduğum için sıhhi imdat kiti yanıma aldım zira yanımda hiç kimse yoktu. Olabilecek mecmu aksiliklere cebin önlemlerimi almıştım. Yalınç olmadı az çok zordu. Özellikle elden denizden beslenmek beni haddinden fazla yordu amma evire çevire tıpkı maceraydı dedi.

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINI BAĞIŞLAMAK İSTİYORUM’

Cep telefonundan denizin durumunu, dalavere yönünü, şiddetini sonsuz taharri ettiğini nâkil Beyaz Zehir, Sonrasında kendime benzeri rota belirliyorum. Rota üzerinde nereden avlanabilirim, denizde nerede gıdamı çıkarabilirim, diyerek bakıyorum. Balığımı bulduktan sonraları çadırımı kuracağım, yerleşeceğim yeri belirlemeye çalışıyorum. Botumdaki malzemeleri kıyıya indirmek dalgadan çevre oldukça el. O yüzden nazik yazmak bu aha koskocaman. Çadırımı kurduktan sonra yakaladığım balıkları farklı tariflerle pişirip yiyorum. Günce besinimi bu şekilde karşıladıktan sonra sabah kalkıp tekrardan ayrımsız rutinimi bitmeme ettiriyorum. Bu benim üzere esasta bire bir denemeydi. İlerisi amacıyla henüz uzak mesafelere gitmek, Türkiye’nin ciharıyek yanını kisaltmak istiyorum. Tıpkı sonraki hedefim bu diye konuştu. Etkinliklerini yaparken toplumsal medyada üstelik paylaştığını kaydeden Parafin, İnsanların bana mankafa dönüşü çokça iyicene oluyor. 2003 yılında tıpkı trafik kazası geçirdim ve ayaklarımı kaybetmeme sebep oldu ama hayata karşı hayallerimi tek devir ertelemedim. Yeter kim herif fethetmek istesin. İstedikten bilahare her şeyi başarabiliyorsun. Haricen baktığınız devir haddinden fazla yumruk görünebilir amma tıpkısı özürlü kendisine kendimi denizde artık özgür hissettiğimden ekolojik ortam benim için benzeri güçlük tabir etmiyor. Ayrıca ego bu işi biraz elan zorlaştırarak özlük sınırlarımı icat etmek namına daha aşırı uğraş ve maceralara atılıyorum dedi. (DHA)Share: