Erdoğan: Ailelerinin Yaşadığı Şehirlerden Irak Şehirlerde Tedrisat Gören Öğrencilerimize Okullarına Azimet ve Dönüşleri İçin Muvasala Desteği Sağlayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak şehirlerde eğitim bilimi-tedrisat gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri için muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 kere verilecek bu destek sebebiyle tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara temas angarya getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” dedi. Erdoğan, “İlk evim önceki gelişim yerim projesine şu asıl kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu eksiksiz şartları yerine getirerek süreci tamamladı” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, kısaca 3 buçuk saat süren hükûmet toplantısı arkası sıra açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

“CHP Genel Başkanı aracılığıyla gündeme getirilen başörtüsü üstüne tarihi aynı çağrı yaptık. Geçtiğimiz 20 yılda yaptığımız düzenlemelerde kanayan yaralardan olan başörtüsü sorunlarını büsbütün çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın yeniden gündeme getirmesiyle bize başörtüsü konusunda bekçi zihniyetin hala pusuda beklediğini gösterdi. Tığ bile madem konu baştan gündeme geldi, meselenin çözümünü aracısız anayasa güvencesi altına alma teklifinde bulunduk.  Meclis’te kabul edilen elan bilahare CHP Umumi Başkanı’nın AYM’dahi tahrip edilen tıpkısı düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza, bu düzenleme temelinde sülale kurumunu güçlendirmesini da içerecek daha kapsamlı tıpkısı temel değişikliği talimatı verdik. Laf Sedir gündemine geldiğinde bu konuda kimin nasıl ayrımsız formaliteci içerisine gireceğini hep birlikte göreceğiz.

“KÜLTÜR BAKANLIĞI’NDA ALEVİ – BEKTAŞİ FIREZ VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURMA KARARI ALDIK”

Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 7 cemevi bile verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur… Bizzat yerinde yürüttüğümüz çalışmalarla Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın parçalanmamış taleplerini, beklentilerini tespit ettik. Bunlardan, yönetimsel tasarrufla, çabucak çözülebilecek olanları valiliklerimiz ve belediyelerimiz marifetiyle çözdük. Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ kurma kararı aldık. Cemevi erkan hizmetlerini örümcek Alevi-Bektaşi akide önderlerine bu gelgel bünyesinde kadro verilecek. Kredi mülklerine icar ödemek yerinde küsurat Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Böylecene ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini elan hayata geçirmiş oluyoruz.

“İLK EVİM İLK İŞ YERİM PROJESİNE ŞU ESAS BÜYÜKLÜĞÜNDE 7,2 MİLYON BAŞVURU YAPILDI”

Serencam dönemde ev, kira ve yurt fiyatlarındaki kontak yükselişler, bizi bakir ve daha şişman tıpkı atılıma yöneltti. İlk evim geçmiş hisse senedi yerim projesine şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu bilcümle şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Projenin önceki etabındaki 250 bin olan hane sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. 2 yıl içinde doğruluk sahiplerine tasdik edeceğiz. Arsa sayısını de 1 milyona çıkardığımızı duyurmuştuk. Bakanlığımız hazırlıkları tamamladı. Ne site, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yüzdelik 40’ı kent merkezi yüzde 60’ı ilçelerde olmak için belirledik.

“ARSALARIN TAPULARIN TAMAMININ DAĞITIMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Bölük amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’de olacak şekilde planlandı. Yer fiyatlarını etraf bedelinin çokça altında tıpkı şekilde sunmakla kalmayıp, ayrımsız zaman geçmiş evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz. Yanında parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada bölük mensur edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanak noktası pozitif dört veya beş kalpsiz geçmeyecek. Konutların finansmanı üzerine bankalarla işbirliğine gidilecek. Bölük gayeli arsaların ve hisse senedi yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki türe sahibi vatandaşlarımız yer tapularını mesafe ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapuların tamamının dağıtımı 2 yıl içre bitecek.

“MÜSTAKİL PARSELLER 192 BİN 500 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLAR, 1.604 LİRADAN BAŞLAYAN TAKSİTLE VATANDAŞLARIMIZA SATILACAK”

Müstakil parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1.604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle, TOKİ’nin faizsiz ifa modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan, taksitleri dahi 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Toplumsal konutların inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

“ÖĞRENCİYE YILDA 2 EL ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak şehirlerde yetişek-öğretim gören öğrencilerimize okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 nöbet verilecek bu bindi sayesinde kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara temas angarya getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.

“HALKBANK’TAN KREDİ KULLANIP DA TAKİBE DÜŞEN ESNAFA 6 AYI GERİ ÖDEMESİZ 36 KAMER VADEYLE BORCUNU TASFİYE İMKANI SAĞLIYORUZ”

Müstevli ve çarpışma şartlarının önümüze çıkardığı dokuz canlı süreçte de esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Eş girişimci kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 milyar liranın üzerinde asıl kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla girişimci kredilerinden 52 bin kişi 10 bilyon teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Esnafımıza 100 milyar lira güven kampanyası başlatıyoruz. Yüreklilik ense limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme taşıt kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Güre girişimlerimizin yüreklilik limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan emniyet kullanıp dahi takibe düşen esnaflarımıza 6 ayı idraksiz ödemesiz 36 kamer vade ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz.

“TANAP’IN KAPASİTESİNİ 32 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARTACAK ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Erke alanında birlikte büyük adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın erke arz güvenliğinde TANAP’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbon anlaşması bu ülkenin kıta sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında bakir işbirliği alanı oluştu.

“YILDIRI ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin çizik güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunma başında yer almaktadır. TSK; Güvenlik, Cingöz, kıyı düzenlilik, istihbarat, diplomatik kanallarımızla 24 saat kesintisiz hareketlilik yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.”

Share: