Erzurum’da 30 Ağustos resepsiyon

Erzurum Valisi Okay Memiş, ” Irak’ın Kuzeyinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Sulh Pınarı Harekatlarında, Karabağ’de ve gönül coğrafyamıza ilişkin diğer bölgelerde milletimizin ve kardeş halkların yüzünü selim eden Mehmetçiğimizin taşıdığı ruhla 30 Ağustos’u bize ihsan eden can kuşu aynıdır.” dedi.

Erzurum Valiliği yoluyla 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle resepsiyon düzenlendi.

Geniş ayrımsız katılımın olduğu törene; Ilbay Okay Memiş ve eşi Sibel İnci Memiş, Erzurum Saylav Selami Altınok, 9. Kolordu Komutan Vekili Nişancı Acar, Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Aşama, askeri, mülki ve idari erkanla, şehit yakınları, gaziler ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri katıldı.

“Ufkumuzdaki ışığını tek kaybetmeyecektir”

Günün medlul ve önemine dayanarak benzeri selamlama konuşması özne Vali Okay Memiş, Anadolu’nun bin yıllık kalesi Erzurum’de görev yapmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Ilbay Memiş, “Düşmanın vatan topraklarından defedildiği demir benzeri hamlenin 100’üncü sene dönümündeyiz. Tarihimizin emsalsiz zaferi 30 Ağustos bu topraklarda yaşayan sistem amacıyla bire bir ışıktır. Üzerinden asırlar geçse de değerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir. Lacerem kim 1071’birlikte kazandığımız Malazgirt Zaferi’nin üzerinden güzeşte 9 asra karşın ölümsüzlüğünü tek kaybetmediyse 30 Ağustos 1922’üstelik kazandığımız iri Zafer birlikte ufkumuzdaki ışığını on paralık kaybetmeyecektir.” dedi.

“Milletimiz tehditlere karşı çıkacak güce ve tarihi mirasa sahiptir”

“Türk Milleti Dumlupınar’da haysiyetine, şerefine ve namusuna ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağını destani bire bir şekilde meydana koymuştur” diyen Memiş, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Bugün vatanımızı bölmeye, parçalamaya çalışanlar 100 sene evvel nehiy yazar ardından peşkeş çekmeye yeltenen düşmanla, analog oyunları uygulamaktadırlar. Ancak milletimiz zaman üstelik içinde bulunduğu lehçe ve global tehditlere karşı çıkma güce ve tarihi mirasa sahiptir ve bu tehditleri kavim ruhuyla kaldırılmış edecektir. Bugün Irak’ın Kuzeyinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekatlarında, Karabağ’dahi ve iştiyak coğrafyamıza ilgilendiren gayrı bölgelerde milletimizin ve ahi halkların yüzünü yanlışsız fail Mehmetçiğimizin taşıdığı ruhla 30 Ağustos’u bize armağan eden ruh aynıdır. Bu koskocaman ruhun tıpkı de budun boyutu vardır ki, Kahramanmaraş’ta hepten Fransızların eline geçmesin diye niteleyerek evlerini yakıcı dedelerimiz ve 15 Temmuz’birlikte erzel darbe girişiminde mahsulünü yakan kardeşlerimizin ruhu bile aynıdır. İşte büyük tıpkısı kavim olma şiarı bu iken bu milleti balaban budun eden göstergelerden biri bile içki, çalma ve hatır almaz emeklerle elde edilen zaferlerdir. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geleceğe haddinden fazla sakıncasız adımlarla ilerlemekteyiz ve geleceğe çok daha umutla bakmaktayız. Bu ruh ve düşüncelerle ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk olmak amacıyla bu zaferi bizleri armağan fail, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına, ülkemizin ve milletimizin ayrılamaz bütünlüğü amacıyla canlarını feda eden tamlık şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Ilbay Memiş’in konuşmasının ardından 30 Ağustos Yengi Bayramı pastası kesildi. Programda öğrenciler eliyle şiirler okundu, Büyükşehir Belediyesi Ahali Oyunları ekipleri birbirinden hususi gösterilerini sergiledi.

Ilbay Memiş ve eşi Sibel İnci Memiş, program böylecene masaları yegâne yegâne gezerek, katılımcıların bayramını kutladı. – ERZURUM

Share: