Erzurum’da 300 evre ile çadır hayatı hayat dolu göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

Erzurum’üstelik 300 derece ile deri hayatı hararetli göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

ERZURUM – Erzurum’un Dumlu bölgesinde efdal kesimlerde keçe hayatı yaşayarak hayvancılık işleyen göçerlere Erzurum Valisi Okay Memiş ziyarette bulundu. Meraya 300 kademe namına yerleşen göçerler 20 binin üzerinde hayvana bakarak devlet ekonomisine birlikte balaban ölçüde katkıda bulunuyor.

Erzurum’un merkezine ilişkin olan Dumlu köyünün kestirmece kendisine 2 bin 500 rakım efdal kesimlerinde bulunan göçerler yaşadıkları deri hayatı ile 20 bin civarı hayvanı besliyor. Benzen ürünleri üretip günce kendisine satışını da eden göçerler mevki ekonomisine da kebir ölçüde katkıda bulunuyor. Cıvıltı ihtiyaçlarını da çağ panelleri yardımı ile gideren göçkün vatandaşlar Erzurum meralarına yer illerden geliyor. Öte yandan göçerlerin sorunlarını ve problemlerini durumunda denemek amacıyla meraya sâdır Erzurum Valisi Okay Memiş durumunda incelemelerde bulundu. Göçer vatandaşlara ve çocuklarına çeşitli hediyelerde veren Vali Memiş, tarım ve hayvancılıkla uğraşarak üretim yapan çiftçilere seçme anlamda bakım verdiklerini ifade etti.

” Fırat, Çoruh ve Aras havzasına can veriyor”

Dumlu bölgesinin 3 havzaya duygusal verdiğini söyleyen Erzurum Valisi Okay Memiş, “Zaman hayvancılıkta bir numara olan Erzurum’un merkeze vabeste olan dumlu bölgesindeyiz. Bu nahiye yaklaşık 2 bin 500 rakımın üstünde olan tıpkısı düzlük. Dumlu’nun bir numara özelliği natürel kök suyuna topluluk olmasıdır. Bir zamanda bura mitolojik anlamda bile hususi olan tıpkı yerdir. İnançlarımız anlamında da tarihi tıpkısı sürece topluluk olan bir bölgedir. Kâh kaynaklarda birlikte burada kâin doğal su yatağı özel olarak vurgulanmıştır. Bu bölge ayriyeten üç havzaya fücceten birey veriyor. Fırat, Çoruh ve Aras havzasına duygusal veren bire bir düz. Sınırsız bucaksız meraları var buranın. Kocabaş hayvanda 1 milyona yaklaştık ve küçükbaş hayvanda 1 milyonu önceki durumda bulunuyoruz” diye konuştu.

“100 yıldır dumlu bölgesine geliyorlar”

300 haneden oluşan göçerlere seçkin anlamda yardımcı olmaya çalıştıklarını üstelik belirten Ilbay Memiş, “Tıpkı zamanda zat çiftçimiz ve vatandaşlarımız rüçhan olmak üzere hayvancılıkla uğraşan herkese bindi olmaya çalışıyoruz. Dağın tepesinde üstelik onları yalnız bırakmıyoruz. Burada kişi sistemlerini bile kuruyor göçerler. Burada hayvancılık yapanların çoğu çevre illerden geliyor. Burada tıpkısı çadır sistemi var ve neredeyse 300 kerte burada bulunuyor. Katlanılamaz bire bir herkes kurulmuş ve neredeyse 100 yıldır birlikte dumlu bölgesine geliyorlar. Güneş panelleri ile elektriklerini üretiyorlar. Monitör ve neşelilik imkanına ashap. Çokça ak yazılı tıpkı şekilde doğal aynı akarsu kullanıyorlar. Jandarma ekiplerimiz burada onların güvenliklerini sağlıyor. Burada üretilen süt ürünleri ve koyun etini bile kamu Türkiye’ye Erzurum’dan gönderiyorlar. Gayda peynirini filhakika Türkiye’de herkeste biliyor. Hayvancılığın gelişmesi için tüm önlemlerimizi alıyoruz. Kâfi kim üretim yapsınlar tığ onların emrindeyiz. Tam uzmanların merada beslenen efsanevi dediği koyunlar tam namına buradalar. Merada beslenen hayvanların kâffesi Erzurum’birlikte Türkiye’bile sunu çok mera olan yer Erzurum’dur” dedi.

“20 bin civarı hayvanı bu meralarda besliyorlar”

Türkiye’nin bir nice ilinden göçerin Erzurum meralarına geldiğini kaydeden Erzurum İl Ekincilik ve Orman Müdürü Osman Akar, “Erzurum Türkiye’nin bildirme aşkın merasına topluluk olan ilidir. Tahminî yerine Türkiye’da kâin meraların yüzde 11’inden ilavesi Erzurum’da bulunuyor. Dolayısıyla otlak varlığının aşkın olması nedeniyle hayvancılık faaliyetlerimizde çok oluyor. Evcil üreticilerimizin yanında haricen göçkün kendisine gelen hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı dahi burada konuk ediyoruz. Şuanda dumlu köyümüze sadık olan tıpkısı merada bulunuyoruz. Kestirmece adına 300 karı burada bulunuyor. 20 bin civarında de hayvanı buralarda besliyorlar. 16 milyon dekar otlak varlığına cemaat bulunuyoruz. Az Daha Erzurum’un hep ilçelerinde göçebe misafirlerimiz bulunuyor. Burada mevcut göçerlerin su sorunu, kalacakları yer sorunu ve nöbet sorununa kadar valilikle bu arada çözmeye çalışıyoruz. Tahakküm şartlarda üretim yaparak Türkiye ekonomisine cesim ölçüde katkıda mevcut göçerlerin yanı sıra olmaya çaba gösteriyoruz. Üretilen mahsulat bildirme ongun şekilde sıyanet edilip değme servet satımı yapılıyor. Kâh göçerlerimiz çağ panelleriyle cıvıltı ihtiyaçlarını gideriyor. Burada çocukların baziçe oynayabilmesi üzere 2 oyun alanı dahi yapı ediyoruz. Göçerlerimiz burada 4-5 kamer büyüklüğünde kalıyorlar. Diyarbakır, Batman, Iğdır, gibi 7-8 ayrımlı ilden buraya göçerler geliyorlar” diye niteleyerek konuştu.Share: