Eskiden terörle anılıyordu demincek sporla anılıyor

– Eskiden terörle anılıyordu şimdi sporla anılıyor

MERSİN – Mersin’in model ilçe Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandırdığı spor tesisleriyle kenti spor merkezi haline dönüştürüyor. FIFA standartlarında bakir sahalar yapan belediye, aylak ve yırtık olan spor tesislerini da tamamen yenileyerek vaktiyle terörle mezkûr bölgeyi daha çok sporla anılır ayla getirdi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, tamamen yenilenen Karacailyas Futbol Sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden hikmet aldı.

Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandığı bakir spor tesisleriyle gençlere ve çocuklara sporu sevdiriyor. Mersin’in sunma şişman ilçelerinden biri olan ve zamanında yıldırı olaylarıyla mezkûr bölgeler imdi sporla anılıyor. İlçeye birçok yıpranmamış spor tesisi kazandıran uray, eskimiş, kullanılmayacak kuzuluk mevrut tesisleri de tamamen yenilerek hizmete açtı. Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, tamamen yenilenen, çıktı FIFA standartlarında bire bir düzlük haline gelen Karacailyas Ayak Topu Sahasında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgelik aldı.

“Bakir tesisleri Akdeniz’e kazandırdık”

İncelemenin arkası sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Gültak, Karacailyas sahasının vaktiyle çokça acı durumda olduğunu söyledi. Sahanın zeminiyle, soyunma odalarıyla, tribünüyle aylak tıpkı halde olduğunu tamlayan Gültak, “Belediye Reisi olduktan bilahare Akdeniz’deki gençlere müteveccih majör projelerden birinin spor olmasından kıran Spor Bakanlığımızla görüşerek Spor Bacak Teşkilatıyla ara sıra anlaşmalar yaparak 45 milyon liranın üzerindeki yatırımları Akdeniz’e çektik. Bu yer kabil bir nice dolaşık sahamız vardı. Altyapısı ve fiziksel koşulları yıpranmıştı. Buraların hepsini aracısız geçirdik ve yeni tesisleri Akdeniz’e kazandırdık. Zaman Karacailyasta’yız. Bu sahada Spor Kaba But ile yapılan reklam anlaşmaları sonucunda zemini tamamen değişti. Altyapısı değişti. Alttan kendisini sulayan sistemler kuruldu. Burada çimlerin kuruması ve kalkması söz konusu değil. 500 nefis gündeş tribün yapıldı. Seyircilerin rahatlıkla maç izleyebileceği gölgelikli alanlar oluştu. FIFA standartlarında. Aynı anda takımlar gelip maç yapabilecekler. Tıpkı mızıka içerde karşılaşma yaparken, değişik mızıka soyunma odalarını kullanacak. 4 soyunma odası, 2 yargıcı odası, 2 dahi personel odası olacak. Hakemler daha önceki konteynırlarda ve oyuncular üstelik dışarda berceste olmayan şekilde giyinip antrenmanlarını yapıyorlardı. Şu dakika BAL Ligi takımları dahi bu mevsim burayı kullanacaklar. Burası dahi bu bölgeye akım getirecek” dedi.

“Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz”

Seyfi Yüce Türkoğlu sahasını üstelik tıpkısı şekilde FIFA standartlarında, BAL Ligi ve sair tıfıl liglerdeki takımların oynayacağı ayla getirdiklerini vurgulayan Gültak, “Öz Mahallesi ve Kazanlı’bile yeni tesisler yaptık. Öz Mahallesi’ndeki yapılış tamamen yenidir. Kazanlı’de yeni standartlarda ayrımsız tesisi hayata geçirdik. Eskimemiş yapılan anlaşmalarda Kazanlı’nın aydınlatılması dahi var. Akşam Ezanı maçları oynanamıyordu. Geçenlerde ihalesini yapacağız. Kazanlı’yı üstelik şeb maçları oynanacak ağıl getirmiş olacağız. Bunların kâffesi bizim dönemimizde gerçekleşti. Ayrımsız bile Yılmaz Güney Toyluk Merkezi kendisine yola çıktığımız tıpkı yer var. Burada epey tıpkısı havuz vardı. Buraların bütünü altyapıları bozgun, kabloları ve jeneratörleri çalma, pimpirik dökümlü aynı haldeydi. Demincek ise Türkiye’nin yer fena hâlde Cahillik Merkezlerinden biri haline geldi. Özlük bölgemizde Spor Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda yetersiz ihtiyacı olduğu için şimdilik Spor Bakanlığına sınırlı yapılması üstüne Yılmayan Cenup Gençlik Merkezini tahsis ettik ve 300 kişilik ayvaz yurdu olacak. Aşağı yüzme havuzu ve yarı olimpik yüzme havuzunda okullar açılana büyüklüğünde yüzme kursları devam edecek. Seneye birlikte bu havuzları kullanacağız. Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Akdeniz spor merkezli ayrımsız kaymakamlık olacak”

Akdeniz’in spor merkezli tıpkısı ilçe olacağının altını çizen Gültak, “Tesisleri yok reşit ve üretim yapılmamıştı. Huzurkent’e mecbur spor salonu kazandırıyoruz. Oraya de spor merkezi kazandırmış oluyoruz. Karaduvar’de yapışık benzeri vadi var. Çoluk Çocuk o sahada oynuyor. Oraya birlikte tribünlü, gündeş hakem ve soyunma odaları mevcut halı sahayı kazandırmış olacağız. Madımak Parkımızın yanı sıra nısıf olimpik seyyar havuzumuz var. Havuzun beraberinde birlikte bire bir düzlük vardı. O üstelik ağız ağıza bitmişti. Spor Kıç ile yapılan anlaşmalar sonucunda dahi 100 emanet kapasiteli bire bir halı sahayı site merkezinin ortasında kazandırmış olacağız. Gençlerimiz evet müzakere ya firez ya bile spor ile bildirişim halinde olsunlar. Elem gayeli insanlarla irtibatı kesilsin diye niteleyerek göreve geldiğimiz günden bu yana sportif faaliyetlere ve merkezlere ehemmiyet veriyoruz. Yaz okullarında bin 500 öğrencimizi ağırladık. Teniz, basket, ayak topu ve yüzme kabilinden bir nice alanda öğrencilerimizi yaz okuluna çektik. 2 kamer süresince bu gençler ile uğraştık. Bunların içinden yeni yetenekleri avlamaya çalışıyoruz. Spora yeteneği olan gençlerimizi da hayata kazandırıp onların yetenekleri doğrultusunda ilerlemesi noktasında Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü altında onları sportmen adına alıyoruz ve onlara koruyucu oluyoruz. Bu birlikte ilerde ihtimal da yıpranmamış futbolcuların, basketbolcuların, yüzücülerin çıkmasını sağlayacak. Bu soy faaliyetleri Akdeniz Belediyesine geldiğimiz günden bu yana yaptık, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kulandı.Share: