Eskiden terörle anılıyordu şimdi sporla anılıyor

Mersin’in tarz ilçe Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandırdığı spor tesisleriyle kenti spor merkezi haline dönüştürüyor. FIFA standartlarında kullanılmamış sahalar eden uray, işsiz ve fersude olan spor tesislerini bile baştan aşağı yenileyerek eskiden terörle anılan bölgeyi bundan sonra sporla anılır hale getirdi. Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, baştan aşağı yenilenen Karacailyas Futbol Sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden vukuf aldı.

Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandığı eskimemiş spor tesisleriyle gençlere ve çocuklara sporu sevdiriyor. Mersin’in yer nazik ilçelerinden biri olan ve eskiden terör olaylarıyla mezkûr bölgeler artık sporla anılıyor. İlçeye birçok bakir spor tesisi kazandıran uray, fersude, kullanılmayacak arkaç gelmiş tesisleri dahi tamamen yenilerek hizmete açtı. Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, baştan aşağı yenilenen, imdi FIFA standartlarında benzeri saha haline gelen Karacailyas Futbol Sahasında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

“Bakir tesisleri Akdeniz’e kazandırdık”

İncelemenin arkası sıra gazetecilere açıklamalarda kâin Komutan Gültak, Karacailyas sahasının eskiden haddinden fazla üzücü durumda olduğunu söyledi. Sahanın zeminiyle, soyunma odalarıyla, tribünüyle etkisiz tıpkısı halde olduğunu tamlayan Gültak, “Belediye Reisi olduktan sonraları Akdeniz’deki gençlere müteveccih majör projelerden birinin spor olmasından dolayı Spor Bakanlığımızla görüşerek Spor Pupa Teşkilatıyla bazı anlaşmalar yaparak 45 milyon liranın üzerindeki yatırımları Akdeniz’e çektik. Bu düz kabil bir nice kötü sahamız vardı. Altyapısı ve fiziki koşulları yıpranmıştı. Buraların hepsini doğrudan geçirdik ve kullanılmamış tesisleri Akdeniz’e kazandırdık. Bugün Karacailyasta’yız. Bu sahada Spor Bacak ile yapılan reklam anlaşmaları sonucunda zemini ağız ağıza değişti. Altyapısı değişti. Alttan kendisini sulayan sistemler kuruldu. Burada çimlerin kuruması ve kalkması bahis konusu değil. 500 kişilik gündeş tribün yapıldı. Seyircilerin ferah ferah karşılaşma izleyebileceği gölgelikli alanlar oluştu. FIFA standartlarında. Tıpkı anda takımlar gelip maç yapabilecekler. Bire Bir topluluk içerde karşılaşma yaparken, sair bando soyunma odalarını kullanacak. 4 soyunma odası, 2 hakem odası, 2 birlikte personel odası olacak. Hakemler henüz önceki konteynırlarda ve oyuncular da dışarda iyi sıfır şekilde giyinip antrenmanlarını yapıyorlardı. Şu zaman BAL Ligi takımları da bu zaman burayı kullanacaklar. Burası birlikte bu bölgeye hareket getirecek” dedi.

“Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz”

Seyfi Ulu Türkoğlu sahasını bile ayrımsız şekilde FIFA standartlarında, BAL Ligi ve gayrı toy liglerdeki takımların oynayacağı hale getirdiklerini vurgulayan Gültak, “Çay Mahallesi ve Kazanlı’üstelik bakir tesisler yaptık. Öz Mahallesi’ndeki tesis tamamen yenidir. Kazanlı’da bakir standartlarda tıpkı tesisi hayata geçirdik. Eskimemiş yapılan anlaşmalarda Kazanlı’nın aydınlatılması bile var. Akşam Ezanı maçları oynanamıyordu. Yakında ihalesini yapacağız. Kazanlı’yı da akşam maçları oynanacak ayla getirmiş olacağız. Bunların kâffesi bizim dönemimizde gerçekleşti. Tıpkısı dahi Yılmayan Cenup Deneyimsizlik Merkezi kendisine yola çıktığımız benzeri düzlük var. Burada kıtipiyoz benzeri havuz vardı. Buraların kâffesi altyapıları çözülüm, kabloları ve jeneratörleri çalma, perişan dökümlü aynı haldeydi. Demin ise Türkiye’nin sunu evire çevire Bilgisizlik Merkezlerinden biri haline geldi. Zat bölgemizde Spor Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda sıkıntılı ihtiyacı olduğu üzere şimdilik Spor Bakanlığına az yapılması üstüne Yılmaz Cenup Gençlik Merkezini tahsis ettik ve 300 şahsiyet koca yurdu olacak. Âdeta yüzme havuzu ve nısıf olimpik yüzme havuzunda okullar açılana büyüklüğünde yüzme kursları bitmeme edecek. Seneye birlikte bu havuzları kullanacağız. Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Akdeniz spor merkezli aynı kaymakamlık olacak”

Akdeniz’in spor merkezli benzeri ilçe olacağının altını çizen Gültak, “Tesisleri yok reşit ve üretim yapılmamıştı. Huzurkent’e merbut spor salonu kazandırıyoruz. Oraya dahi spor merkezi kazandırmış oluyoruz. Karaduvar’da ekli ayrımsız yer var. Gençler o sahada oynuyor. Oraya bile tribünlü, çağcıl yargıcı ve soyunma odaları mevcut halı sahayı kazandırmış olacağız. Madımak Parkımızın beraberinde nısıf olimpik seyyar havuzumuz var. Havuzun birlikte bile tıpkısı yer vardı. O dahi ağız ağıza bitmişti. Spor Toto ile yapılan anlaşmalar sonucunda üstelik 100 gönül kapasiteli aynı halı sahayı şehir merkezinin ortasında kazandırmış olacağız. Gençlerimiz evet müzakere evet ekin evet de spor ile iletişim halinde olsunlar. Kırıcı gayeli insanlarla irtibatı kesilsin diye göreve geldiğimiz günden bu yana sportif faaliyetlere ve merkezlere önem veriyoruz. Yaz okullarında bin 500 öğrencimizi ağırladık. Teniz, basket, ayak topu ve yüzme kadar bir nice alanda öğrencilerimizi yaz okuluna çektik. 2 ay süresince bu gençler ile uğraştık. Bunların içinden kullanılmamış yetenekleri avlamaya çalışıyoruz. Spora yeteneği olan gençlerimizi bile hayata kazandırıp onların yetenekleri doğrultusunda ilerlemesi noktasında Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü altında onları sporcu adına alıyoruz ve onlara yardımcı oluyoruz. Bu de ilerde belki üstelik yıpranmamış futbolcuların, basketbolcuların, yüzücülerin çıkmasını sağlayacak. Bu cins faaliyetleri Akdeniz Belediyesine geldiğimiz günden bu yana yaptık, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kulandı. – MERSİN

Share: