Eti Üniversitesi ve Azerbaycan Maharet Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması

Eti Üniversitesi ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi beyninde işbirliği protokolü imzalandı.

Hitit Üniversitesi, bölgesel kalkınma çalışmalarının yanı sıra, uluslararası arenada de işbirliklerine yenilerini ekliyor. Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Osman Öztürk ile Azerbaycan Maharet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Il Veliyev ortada imzalanan işbirliği ile Eti Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı “araba ve imalat teknolojileri” çerçevesinde Karabağ ile ilişkin projelerde işbirliğinin geliştirilmesi ve seçkin iki üniversitede imalat alanını havi bölümlerde düet lisans diploma çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tören Düzeni ile antrparantez mektepli ve akademisyen hareketliliği ile Erasmus+ çalışmalarına de sürat kazandırılacak.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mualla Osman Öztürk, Azerbaycan Yengi Günü’nü tebrik kartı ederek, “İşbirliğimize dayalı imzamızın, muadele mukavelemizin, bugüne balya gelmesinden yağlık birlikte iri tıpkı öz saygı ve şeref duyuyorum” dedi.

Azerbaycan ziyaretine ilişik değerlendirmelerde mevcut Rektör Prof. Dr. Öztürk, “Büyükelçimizin gözetiminde Çorum Valimiz, Belediye Başkanımız ve heyetimizle gelişigüzel Gereksiz şehri muadele mukavelesi için Azerbaycan’ımıza gene geldik. Kendi memleketimize, zat evimize, vatanımıza mevrut kabil akseptans edildik. Yaşadığımız duyguları tarif etmek kabil değil. Karanfilleri bırakmadık, dualar bıraktık, selamlar bıraktık ama kardeşliğimiz kalıcı, muayyen noktalarda da inşallah kardeşliğimizin göstergeleri tekâmül bulacaktır. Tek Kavim İki Devlet’ şuuruyla bölgesel kalkınmaya ve ülkelerimizin gelişmişliğine katkı sağlayacak üçüncü evlat projeler ve akademik çalışmalar başlatılması gerekiyor” dedi.

Üniversitelerin ‘tek ulus iki devlet’ olmanın şuuruyla akademik anlamda bölgesel kalkınmaya ve iki ülkenin gelişmişliğine ulama sağlayacak şekilde üçüncü çocuk projeleri ve akademik çalışmaları başlatması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, “Sanki işbirliklerin artık haddinden fazla tehlikeli aynı akıbet üretmediği benzeri acul dönemde yaşıyoruz. İyi bir potansiyele erbap olan Çorum, bölgesinde sunu fazla imalat ve dış satım eden bire bir kent. Mutedil teknoloji düzeyinde dış satım kapasitesinin Türkiye ortalaması yüzdelik 31, Çorum’un itidalli uygulayım bilimi ihracat kapasitesi yüzdelik 37. Türkiye ortalamasının 7 benek üzerinde. Tarım, defans zir yapısı ve korkulu uran ürününe büyüklüğünde bir nice ürünün zir yapısı ve tedariki Çorum kombinasyon sanayi bölgesinde imal ve ihraç edilmekte. Gelinen noktada hükümetimiz tarafından Türkiye’ üstelik İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kayseri, Gaziantep üzere balaban şehirlerimizin istihsal hablarının yoğunluğu ve doluluğundan yağlık kullanılmamış arterler tespit edilmeye çalışılıyor ve lehçe kalkınma dahi bu yüzden majör kuzuluk geliyor. Biz birlikte bu çerçevede 2020 yılı itibari ile Hitit Üniversitesi yerine Çorum ilimizin bu kapasitesinden mütevellit Yükseköğretim Kurulumuza ve Cumhurbaşkanlığımıza makine ve imalat teknolojileri alanında bölgesel kalkınmada ihtisaslaşma başvurusunda bulunduk ve akseptans edildi. Şuanda makine ve imalat teknolojileri alanında ihtisaslaşan tek üniversite Hitit Üniversitesidir” diye konuştu.

Çorum Eti Üniversitesi’nin uluslararasılaşma çalışmalarına birlikte değinen Prof. Dr. Öztürk, “Kâin şartlarda 270 Azerbaycanlı öğrencimiz bizimle gelişigüzel. Gayemiz bu sayıyı daha dahi artırmak. Azerbaycan Beceri Üniversitesiyle henüz özel alanlarda, sizlerin dahi tecrübeleriyle gelişigüzel anlamlı projelere imza atacağımıza özden inanıyorum. Bu vesileyle, zaman imzalamış olduğumuz işbirliği protokolümüzün her iki darülfünun amacıyla hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İmza töreninde Bakü Büyükelçisi Dr. Cahit Bağcı, Çorum Valisi Mustafa Dikici, Çorum Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mürtefi Osman Öztürk, Azerbaycan Ustalık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valilik Veliyev kayran aldı. – ÇORUM

Share: