Eylül’de Kızkalesi’nde tatilci yoğunluğu

Ilkgüz’birlikte Kızkalesi’nde tatilci yoğunluğu

MERSİN Edebiyat sonuç günlerinde hava sıcaklığının 33, bahir suyu sıcaklığının 27-28 derecelerde olduğu Türkiye’nin turizm merkezleri ortada önemli tıpkı yere topluluk olan Kızkalesi özellikle görünmek üzere Mersin sahilleri tatilcilerin ağır sıklet ilgisini çekiyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde meydan kayran Korykos Antika Kenti’nin genişlik mehabetli parçası olan, Mersin’in Efdal ilçesi sınırlarındaki ‘Kızkalesi’nde Eylül ayı girmesine rağmen çokluk bitmeme ediyor. Okulların açılmasına çevrilmiş günler kala aynı haddinden fazla kent ile ülkeden tatilciler altın kumuyla aşina Kızkalesi’ne vahim rabıta gösteriyor. Hava sıcaklığının 33, kıyıda bahir suyu sıcaklığının 27-28 derecelerde olduğu kentte alelhusus Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde kıpırdak gurbetçiler ile Rusya, Kazakistan, Lübnan özellikle koyulmak üzere değişik tıpkısı çok ülkeden mevrut tatilciler yazın serencam günlerinin tadını çıkarıyor. Tatile gelenler kum ve denizin yanında türlü su sporları etkinliklerine katılarak coşkulu dakikalar geçirirken, bölge ile paraşütle açılanlar ise bölgeyi havdan müşahede imkanı buluyor. Kızkalesi kıyısında denizin derinliğinin tıpkısı metreyi geçmemesi ise ebeveynlerin çocuklarıyla suda oynamasına imkân sağlaması onlara ayrı bire bir sağlık veriyor.

“Hava, bahir, kum sunturlu seçme kes çıkıp çıkıp gelsin”

Gurbetçi tatilcilerden Osman Polat,” 45 yıldır Hollanda’dayım buraya tatile geldim. Buranın kumsalı da denizi birlikte fena hâlde. Ego geleli 3 periyot oldu çekicilik sıcaklığı 33 derecelerde evire çevire. Burada bire bir hafta kalacağım oradan Gaziantep’te aynı hafta merkez Hollanda’ya dönüş yapacağım” dedi. Almanya’dan gelen tatilcilerden Hüseyin Koca’bile,” Gelişigüzel öz adamakıllı. Hava güzel kum sunturlu bütün çıkıp çıkıp gelsin. Şen esenlik alıyoruz çocuklarla birlikte. Yaz mevsiminin sonu hep görmek istiyor canlı ve deniz var”diye niteleyerek konuştu.

Kazakistan’dan tatile gelenlerden Soylu Marat ise,” Kızkalesi haddinden fazla güzelce, tatilimiz çok güzel gidiyor” diye niteleyerek hayranlığını dile getirdi.

Share: